Adana’daki Tüm Festivallerin Listesi

Adana son yıllarda iyiden iyiye festival şehri oldu. Yılın her mevsiminde bir etkinlik oluyor. Sadece şehir halkı değil, başka iller ve başka ülkelerden de yoğun katılım oluyor. Adana’daki tüm karnaval, festival ve benzeri etkinliklerin toplam sayısı şu an 36’dır. (Bu sayı değişebilir, çünkü bazı festivaller son bulurken yerlerine yenileri gelebilir) Adana’nın 14 ilçesinin 13 tanesinde en az bir tane festival düzenleniyor. (İmamoğlu ilçesi hariç. Bu konuya dikkatlerini çekelim.)

Adana’ya yolu düşecek misafirlerimizin bu etkinliklerin ne zaman olacağını bilmeleri için aşağıdaki listeyi tarih sırasına göre yayımlıyoruz. Bunlardan kimi oldukça büyük festivaller, kimi de son derece küçük ölçekli. Biz, en büyüklerini listede ayrıntılı olarak anlattık. Diğerlerini ise yazının sonunda kısaca andık.

Orhan Kemal Edebiyat Festivali

Adanalı yazar Orhan Kemal’in anısına her sene Şubat ayında Çukurova Belediyesi tarafından Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenir. Ocak ayındaki Adana Kitap Fuarı ile karıştırmayınız. Fuarları zaten ayrıca yazacağız.

Üç gün süren festival boyunca konuk yazarlarla söyleşiler yapılır, şiir dinletileri okunur, atölyeler kurulur. Yerel yazarlara da yer açılır.

Portakal Çiçeği Karnavalı

Son yıllarda Adana’nın en gözde etkinliği Portakal Çiçeği Karnavalıdır. Her sene Nisan ayında, genellikle 5-20 Nisan tarihleri arasında belirlenen bir haftada yapılır. İklim durumuna göre tarihte değişiklik de olabilir. Önümüzdeki yıl sekizincisi düzenlenecek.

Portakal Çiçeği Karnavalının ünü Adana sınırlarını aşmış ve uluslararası düzeyde katılımlar sağlanmıştır. Türkiye’nin tek sokak karnavalıdır. Mesela bu yıl Adana’ya sırf bu karnaval için 1,5-2 milyon turist geldi. Tur şirketleri sadece bu karnaval için özel turlar düzenlediler.

Nisan ayı, Adana’da havanın en güzel olduğu dönemdir. Ne soğuktur ne de çok sıcaktır. Adana’ya bahar gelmiştir. Ağaçlarda portakal çiçekleri açar ve kokusu sokakları kaplar.

İşte karnavalda bu güzel mevsimi kutlarız. Sokaklara stantlar kurulur. İnsanlar alışveriş yapar, Adana yemeklerinden yer. Şehrin farklı bölgelerinde konserler düzenlenir. Bunun dışında sanat atölyeleri, danslar, mutfaklar, çocuk etkinlikleri gibi pek çok etkinlik yapılır.

En önemlisi kortejdir. Sanatçılar, öğrenciler, emekçiler kostümlerini giyerler. Onlara iki büyük Adana takımının taraftarları da katılır. Böylece ortaya büyük bir kortej çıkar. Her karnavalın en önemli olayı kortejdir. Portakal Çiçeği Karnavalında da durum farklı değildir.

Adana Tiyatro Festivali

Tam adı ile Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları ile Sabancı Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilir. Her yıl Mart sonu ve Nisan ayı boyunca yapılır. Önümüzdeki yıl yirmi ikincisi düzenlenecek.

Festival boyunca Adana’daki bütün tiyatrolarda çeşitli oyunlar sergilenir. Bunun dışında atölye çalışmaları, söyleşiler gibi etkinlikler de yapılır. Çocuklar için de ayrıca oyunlar oynanır. Biletler, festivalin başlamasından önce satışa çıkar (internetten de alabilirsiniz) ve kısa sürede tükenir.

Festivale hem Türkiye’den hem de uluslararası olarak geniş katılım olur. Pek çok tiyatro oyunu ve dans gösterisi Adana’da perde açar.

Çukurova Rock Festivali

Adana, Türk Rock Müziğine önemli katkılarda bulunmuş ve bu alanda Haluk Levent ve Feridun Düzağaç gibi büyük sanatçılar yetiştirmiş bir şehirdir. Hâliyle Adana’da bir Rock festivalinin olmaması düşünülemezdi.

Çukurova Rock Festivali son üç yıldır düzenleniyor ve Türkiye’nin önemli Rock ve Metal sanatçılarını, gruplarını ağırlıyor. Festival her sene Nisan ayının ortasına yakın bir tarihte düzenleniyor. Gelecek sene dördüncüsü düzenlenecek. Festival, Seyhan Nehri’in yakındaki, Merkez Park‘ın yanı başındaki Galeria’nın arkasındaki çim alanda düzenlenmekte.

Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni

Bu sene on yedincisi düzenlenen Uluslararası Yörük Türkmen Şenliği, Adana’nın en köklü festivallerinden biridir. Festival, dünyadaki bütün Yörük Türkmenleri ve onların kurduğu oluşumları bir araya getiriyor. Türk bayrakları, mehter takımı, atlar ve develer eşliğinde yürüyüş gerçekleştiriliyor. Yörük Türkmen kızları geleneksel kıyafetlerini giyiyorlar. Göbörü, cirit ve atlı okçuluk gibi oyunlar sergileniyor. Aşıklar da konserler veriyorlar. Türkmen Kültürünün bütün orijinal ögelerini bu festivalde görebilirsiniz.

Merkez Park’taki şölen alanında Yörük çadırları kuruluyor. Etkinliği Adana Yörük Türkmen Federasyonu organize ediyor ve bazı belediyeler de destek veriyor. Daha önce Temmuz ayında düzenlenirdi. Bu sene Mayıs ayında düzenlendi. Seneye ne olacağını buradan size duyururuz.

Kızıldağ Karakucak Güreş Festivali

Gelelim Adana’nın açık ara en eski festivaline. Edirne’deki Kırkpınar Güreşleri Türkiye’nin en eski güreş etkinliğidir ama onun gibi oldukça eski bir güreş festivali de Adana’nın Karaisalı ilçesinde yapılan Kızıldağ Güreşleridir. Bir karakucak güreş türüdür. (Adana iki tane daha karakucak türü güreş festivali var, aşağıda değineceğiz)

Türkiye’nin en köklü yağlı güreş etkinliklerinden olan Kızıldağ Güreşleri her sene Ağustos ayının üçüncü haftasında düzenleniyor. Bu sene 534. kez düzenlenecek. Kızıldağ Güreşlerinin yakında UNESCO Kültür Mirası Listesine alınması beklenmekte.

Festivalde kazananlara bir kilo ağırlığında 22 ayar altın kemer ve on binlerce liralık para ödülü dağıtılıyor.

Altınkoza Film Festivali

Adana’nın en eski festivali olup Türkiye’nin de en prestijli sinema festivallerindendir. İlk kez 1969’da düzenlenmiştir. 1973’te maddi olanaksızlıklar nedeniyle bırakılsa da halktan ve sanat dünyasından gelen istek doğrultusunda belediye tarafından 1992’de yeniden düzenlenmeye başlanmıştır. Bazı yıllar kesintiler yaşansa da 2005’ten beri her sene düzenlenmektedir. Önümüzdeki yıl (2020) yirmi altıncısı düzenlenecek. Genellikle Eylül ayının son haftası düzenlenir.

Aslında Adana’nın ruhu olmuş olan festival budur. Çünkü Adana, Türk Sinemasının çok büyük parçasıdır. Sayısız oyuncu ve yönetmen bu şehirden yetişmiş ve Türk Sinemasına damgasını vurmuştur. Türk Sinemasının bazı başyapıtları Adana’da çekilmiştir. Bu nedenle Adana’nın bir Sinema Müzesi de vardır. Türk Sinemasındaki Adana etkisini görmek isteyenler burayı mutlaka ziyaret etmeliler.

Altın Koza Film Festivali boyunca şehirdeki tüm sinemalar, açık hava sinemaları, tiyatrolar, açık hava tiyatroları, kültür merkezleri ve bazı müzelerde ücretsiz film gösterimleri yapılır. Türk ve Dünya sinemasından çok önemli sanat filmleri gösterilir. Normalde sinemalarda göremeyeceğiniz pek çok muhteşem filmi bu festivalde görebilirsiniz.

Sadece uzun metraj filmler değil; kısa filmler, öğrenci filmleri ve çocuk filmleri de gösterilir. Ulusal uzun metraj filmlerin yanı sıra uluslararası uzun metraj filmler de gösterilir. Bunun dışında söyleşiler, atölyeler, basın toplantıları da yapılır.

En önemli kısmı ise Altın Koza ödülleridir. Türkiye’nin en önemli sinema ödüllerinden biridir. Filmler, oyuncular ve ve yönetmenler ödüllendirilir. Adana’ya Türkiye ve dünyadan pek çok tanınmış sinema sanatçısı ve basın mensubu akın eder. Oscar Ödülleri ya da Cannes Film Festivali gibi törenlerde gördüğünüze benzer bir manzara görürsünüz.

Ayrıca şehir merkezinde, genellikle Atatürk Caddesi’nde bir konvoy yapılır. Geçit töreninde sanatçılar üstü açık arabalarda halkı selamlarlar.

Karacaoğlan Uluslararası Aşıklar Festivali

Tarihimizdeki en büyük saz şairlerinden olan Karacaoğlan’ın anısına her yıl Eylül ayı sonunda Adana’nın Feke ilçesinde aşıklar festivali düzenlenir. Bu sene 23. kez düzenlenecek olan festivalde aşıklar bir araya geliyor, ilk önce Karacaoğlan’ın doğduğu yer kabul edilen Gökçeli Mahallesini ziyaret ediyorlar.

Daha sonra festival boyunca türküler, taşlamalar, varsağılar, leb değmezler ve koçaklamalar söyleniyor, atışmalar yapılıyor.

Adana Lezzet Festivali

Lezzet Festivali, Adana’nın en yeni festivallerinden biridir ama şimdiden uluslararası düzeyde ilgi görmeye başlamıştır. Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenir, belediyeler, meslek odaları ve Adanalı şirketler, restoranlar tarafından geniş katılım sağlanır. Her sene Ekim ayının başında düzenlenir. Bir sonraki ise 4-6 Ekim 2019’da düzenlenecek.

Bu siteyi düzenli takip edenler bilirler ki Adana Kebabı her ne kadar Adana’nın en meşhur yemeği olsa da Adana Mutfağı çok ama çok geniş bir kültürdür ve her zevke uygun bir şeyler bulunabilir. Adana Lezzet Festivali Adana’nın mutfağını dünyaya tanıtıyor.

Her sene Seyhan Nehri kıyısındaki Merkez Park’ta düzenlenen festivale Adana’nın gıda işletmeleri katılıyor ve Adana Mutfağının bütün yemekleri yapılıyor. Gerek şehrin yerlileri gerekse de başka yerlerden gelenler tarafından çok büyük bir kalabalık katılıyor. Tabii ki blogcular, gurmeler, Michelin yıldızlı şefler de geliyorlar. Bol miktarda yemek satışının yanı sıra gastroshow etkinlikleri, tadım seansları, söyleşiler ve mutfak atölyeleri de gerçekleştiriliyor.

Adana Su Sporları Festivali

İlk kez 29 Ekim 2018’de Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Valiliği, Yüzme Federasyonu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Adana Yelken Kulübü tarafından düzenlenen festivalde su sporları yarışmaları düzenleniyor ve yarışmacılara ödül veriliyor. Festival, Seyhan Baraj Gölü’nde düzenleniyor. Bir sonrakinin de bu sene Ekim ayında düzenlenmesi bekleniyor.

Uluslararası Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali

Bu sene onuncu kez düzenlenecek olan Uluslararası Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali, belediyelerin de desteği ile Adana Havacılık Kulübü tarafından düzenleniyor.

Her sene Ekim ayı sonunda düzenleniyor. Şehir yakınındaki Rüzgârlı Tepe’den paraşütler uçarken pilotlar da uçak uçuruyor. Yerli ve yabancı çok sayıda pilot festivale katlıyor. Bu arada gelen misafirlere Adana’nın tarihî yerleri ve yemekleri de tanıtılıyor.

Bu yıldan itibaren festivale Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı Türk Yıldızları’nın da katılması ve gösteri uçuşu yapması bekleniyor.

Uluslararası Çukurova Karikatür Festivali

Çukurova Belediyesi tarafından düzenlenen karikatür festivalinde hem karikatür sergileri oluyor hem de dünyaca ünlü karikatür sanatçıları bir araya geliyor. Festival Çukurova Belediyesi’nin yanı başındaki Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde düzenleniyor. Bu sene dördüncüsü düzenlenecek. Kasım ayında düzenleniyor.

Adana Kebap ve Şalgam Festivali (Dünya Rakı Günü)

Bu festival herhangi bir kamu kuruluşu, yerel yönetim, meslek odası ya da özel kuruluş tarafından başlatılmadı. Adana halkı tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatıldı. Asıl adı Dünya Rakı Günüdür ama malumunuz olan Türkiye koşulları nedeniyle ismindeki rakı sözcüğü tepki çekti. Bu nedenle ismi Adana Kebap ve Şalgam Festivali olarak değiştirildi.

Her sene Aralık ayının ikinci Cumartesi günü düzelir. Yani bir sonraki festival 14 Aralık 2019’da düzenlenecek. Başta Kazancılar Çarşısı ve Şinasi Efendi Sokağı olmak üzere kebapçılarda Adana Kebabı yenir ve rakı içilir. Restoranlar o gün daha özel bir menü yaparlar ve bazı yerlerde canlı müzik gibi özel etkinlikler de yapılır. Bazı restoranlar sokaklara da kebap stantları kurarlar.

Diğer Festivaller

Kızıldağ Kar Festivali: Karaisalı ilçesinde 20 Ocakta düzenlenir.

Aladağ Kardan Adam Festivali: Aladağ ilçesinde 27 Ocakta düzenlenir.

Adana Sağlık Festivali: Mart ayı ortasında fuar alanında düzenlenir.

Adana Karpuz Festivali: Karataş ilçesinde Haziran ayının üçüncü haftası düzenlenir. (Ekleme: Bu yazı yazıldıktan sonra festival Adana il merkezine taşındı ve oldukça büyük bir festivale dönüştü.)

Kültür Sanat ve Kiraz Festivali: Saimbeyli ilçesinde Haziran ayının son haftası düzenlenir.

İsmet Atlı Karakucak Güreşleri: Kozan ilçesinde Haziran sonunda düzenlenir.

Yumurtalık Kiteboard Festivali: Yumurtalık ilçesinde Haziran sonu, Temmuz başı gibi düzenlenir.

Tufanbeyli Geleneksel Yaz Şenliği ve Karakucak Güreş Festivali: Tufanbeyli ilçesinde Temmuz ayının üçüncü haftası düzenlenir.

Kızıldağ Dağ Bisikleti Festivali: Karaisalı ilçesinde Ağustos sonuna yakın düzenlenir.

Adana Cımcılık Festivali: Seyhan ilçesinde Ağustos sonuna yakın düzenlenir.

Karakışlakçı Bal ve Çilek Festivali: Pozantı ilçesinde Ağustos sonuna doğru düzenlenir.

Tapan Geleneksel Kültür Festivali: Feke ilçesinde Ağustos ayının üçüncü haftasında düzenlenir.

Kızıldağ Yayla Şenlikleri: Karaisalı ilçesinde Ağustos ayının üçüncü haftasında düzenlenir.

Aladağ Kültür Festivali: Aladağ ilçesinde Ağustos ayının üçüncü haftası düzenlenir.

Toroslar (Aladağ) Bisiklet Festivali: Aladağ ilçesinde, Ağustos sonu ve Eylül başı gibi düzenlenir.

Yüreğir Bilim Şenliği: Yüreğir ilçesinde Eylül sonuna doğru düzenlenir.

Geleneksel Yöre Dernekleri Şenliği: Çukurova ilçesinde Ekim ayının ikinci yarısında düzenlenir.

Pozantı Belemedik Doğa ve Fotoğraf Festivali: Pozantı ilçesine bağlı Belemedik’te Ekim sonunda düzenlenir.

Uluslararası Ceyhan Karpuzu ve Tarım Festivali: Ceyhan ilçesinde Ekim sonunda düzenlenir.

Sarımazı Zeytin Festivali: Ceyhan ilçesine bağlı Sarımazı’da Ekim sonunda düzenlenir.

Adana Nar Festivali: Sarıçam ilçesinde bağlı Çiçekli Köyünde Ekim sonunda düzenlenir.

Aladağ Doğa ve Sanat Festivali: Aladağ ilçesinde Kasım ayının üçüncü haftasında düzenlenir.

13 Kare Sanat Günleri: Seyhan ilçesinde Aralık ayı ortasında düzenlenir.

Ne düşündüğünü yazar mısın?