Adana Yemekleri: Adanalılar da Sebze Yer

Bugün de Adana Yemekleri ile şehrimizi anlatmaya devam edelim. Daha önce Adana Kebabını ve Adana Şalgamını sizlere anlatmıştık. Adana’nın en meşhur yemeği kebap olduğu için Adana dışında yaşayanlar her gün kebap yediğimizi sanabiliyorlar. Hâlbuki öyle değil.

Adana Yemekleri -Güveç
Adana’ya Özgü Sebze Yemekleri

Et Yemekleri mi Yiyoruz?

Birkaç yıl önce İstanbul’da yaşayan bir arkadaşım, Adana Demirspor taraftarlarının düzenlediği bir kebap festivaline yoğun ilgi olduğunu TV’de görünce bana “neden bu kadar ilgi olduğunu anlamadım, insanlar neden ilk kez kebap görüyorlarmış gibi oraya koştular, kebap sizin her gün yediğiniz bir şey değil mi” diye sormuştu.

Sanırım dışarıdan bakanlar bizim sabah ciğerle kahvaltı yaptığımızı, öğleni kebapsız geçmediğimizi, akşamı da şırdanla kapattığımızı sanıyorlar. Aslında güzel bir fikir. Bunu, Adana’ya günübirlik gelenlere tavsiye ederim. Fakat her mantıklı insan gibi biz Adanalılar da 7/24 et yemiyoruz. Yeri geliyor sebze yiyoruz, yeri geliyor kebap da yiyoruz. Bu eskiden de böyleydi, şimdi de böyle. Özellikle bugünlerde hayat pahalılığı yüzünden eskiye kıyasla çok daha az kebap yiyoruz.

Hatta Adana’da vegan ya da vejetaryen olmak imkânsız olmaktır diye yaygın bir görüş var. Bunu dile getirenlerin önemli bir çoğunluğu ise Adana’da 7/24 kebap yenildiğini sananlar. Sosyal medyaya bakarsanız Adana’da da büyüyen bir etyemez nüfusu olduğunu görebilirsiniz. Sokağa çıktığınızda ağırlıklı olarak kebapçı, dönerci, hamburgerci, pizzacı gibi şeyler bulabilirsiniz ama ararsanız sebze yemeği de bulursunuz.

Türk Mutfağındaki başlıca ev yemeklerinin hepsi Adana’daki evlerde de pişiyor. Bunun yanı sıra Adana ve çevre illere özgü bazı yemekler de var. Bugün bu yemeklerden sadece sebze yemeği olanları sayacağız. Diğerleri başka bir yazı konusu. Bu arada uzun uzadıya tarif vermeyeceğim ama tarifinin bulunduğu kaynaklarının linklerini vereceğim. Böylece bu yemeklerin nasıl bir şey olduğuna dair bir fikriniz olacaktır.

Adana Yemekleri Sarma
Adana’ya Özgü Yemeklerden Sarma

Aslında bu yemekler sadece Adana’ya özgü değil. Bütün bir yörenin ortak kültürü. Yani Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis ve Hatay’da da aynı yemekleri görmeniz mümkün. Biz Adanalılar bu civara Adana dediğimizden ortak kültürden doğan yemeklere de Adana yemekleri diyoruz. Adanalı olmak böyle bir şey. 🙂

Batırık Köftesi

Görüntüsü bildiğiniz mercimek köftesi ile aynı olsa da malzemeleri ve tarifi biraz daha karmaşıktır. Bu nedenle bazıları aşağıda saydığım malzemelerden taviz verebilmekte. Bu kadar zahmetli olmasından ötürü her lokantada bulmak mümkün değil.

Bulgur, fesleğen, kimyon, domates salçası, biber salçası, domates, yeşil soğan, kuru soğan, maydanoz, salatalık, zeytinyağı, tahin, fıstık, susam, ceviz, erik ekşisi gibi malzemeler kullanılarak yapılır. Marulun yanı sıra biber, kabak ve yeşil lahana haşlaması ile birlikte servis edilir. Servis edilirken nar ekşisi ve limon sosu da yanına koyulabilir.

Batırık köftesi tarifi

Kabak Çintme

Bu aslında bir sulu yemek değil. Kabakla yapılan bir sulu yemek de var ama o bambaşka bir şey. Kabak çintme ise kabak, domates, soğan, ayçiçeği yağı, zeytinyağı, sarımsak, karabiber, pul biber, nane ve tuz ile yapılır. Bütün bu malzemelerin tencerede, yağda kızartılması ile yapılır. Yapılması çok kolay ve hızlı bir yemektir.

Kısır

Kısırı bilmeyen yoktur herhâlde. Bu yemek de Adana ve komşusu illerde çok yapılan bir yemektir. Oradan da tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Fakat her şehrin, her yörenin kısır tarifi biraz farklıdır.

Adana usulü kısır ise pilavlık bulgur, soğan, sarımsak, domates, salatalık, yeşil biber, limon, biber salçası, karabiber, pul biber, kimyon, kekik, nane, sumak, maydanoz, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı ile yapılır.

Başka yörelerde yapılan kısırdan farkı, tarifinde ki bazı farklılıklar ve bir de bulgurun türünün değişik olmasıdır. Adana’da kadınlar genelde ev gezmelerinde bu yemeği yaparlar. Tarifi biraz uğraştıran türden olsa da bazı lokantalarda da bu yemeğe rastlamak mümkün.

Kısır Tarifi

Sarımsaklı Köfte

Sarımsaklı köfte de Doğu Akdeniz Bölgesinin özellikle Adana yemekleri listesinin önemli yemeklerinden. Tarifi şehirden şehre değişebiliyor. Adana usulü olanında ince bulgur, un, irmik, biber salçası, kimyon ve karabiber kullanılır. Sosu içinse sarımsak, domates, biber salçası, domates salçası, zeytinyağı ve pul biber kullanılır. En sonunda da üstüne maydanoz serpilir. Hataylıların fellah köftesine benzese de Adana’da bu köfteler tam yuvarlak yapılır.

Sarımsaklı Köfte Tarifi

Her yemek için ayrı ayrı yazmadım ama bu yemeklerin yanında ne içilir diye sorarsanız ayran ya da şalgamı tavsiye ederim. Kola gibi şeyler pek iyi gitmez.

Bu Yemekleri Nerede Yiyebilirsiniz?

Yukarıda saydığım yemekler genelde evlerde yapılan yemekler. Ev yemekleri yapan restoranlar ise arada bir bu yemekleri yapıyorlar. Kısır hariç. Onu, açık büfe salata yapan yerlerde bulmak kolay. Tabii ev yemekleri yapan yerlerin dışında, aralarda bir yerlerde, fazla bilinmiyor olsa da Adana’nın yöresel yemeklerini yapan lokantalar da bulmak mümkün. Daha sonra onları ayrıca tanıtacağız.

Öte yandan her yıl düzenlenen Adana Lezzet Festivalinde sadece kebap değil, diğer yemekleri de bulabilirsiniz. Adana seyahatinizi festivale denk getirirseniz sadece kebap değil, Adana’nın bütün lezzetlerini tatma fırsatınız olur.

Ne düşündüğünü yazar mısın?