Adana Usulü Muzlu Süt ve Meyve Suları

Malumunuz olduğu üzere Adana’nın havası sıcaktır. Hem de çok sıcaktır. Yazın Adana sokaklarında dolaşırken bünyeniz hararet yapabilir. Dolayısıyla serinlemek için yollar aramaya başlarsınız. Evde ya da iş yerindeyken klima altında serinleyebilirsiniz. İmkânınız varsa deniz kenarına ya da yaylalara kaçabilirsiniz. Fakat bunların hiçbirini yapamıyorsanız; yaz sıcağında, şehir merkezinde, sokakta güneş altında bulunmak zorundaysanız yapabileceğiniz tek şey bol bol soğuk şeyler içmek ve bici bici yemektir Adana muzlu süt tatmaktır . Adana gezi rehberi olarak Adana Usulü içeceklerden bahsedeceğiz.

Adana’da Neden Vitamin Barları Bu Kadar Yaygın?

İşte bu yüzden Adana’da bir meyve suyu ve muzlu süt kültürü başlamıştır. Şalgam iyidir, güzeldir, soğuksa güzel içilir, kebabın yanında iyi gider ama her zaman da tuzlu ve acılı şeyler içilmez. Özellikle de yaz sıcağında. Bu yüzden yazın Adana halkı bol bol meyve suyu ve muzlu süt içer. Meyve suyu ve muzlu süt Adanalının başlıca gıdalarındandır. Vişne suyu içmemiş bir Adanalının hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Adanalı, meyve suyuna muhtaçtır. Yazın yolda yürürken her 100 metrede bir durup bir vitamin barından soğuk meyve suyu ya da muzlu süt içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Dünyada ve Türkiye’de son yirmi ya da otuz yıldır taze sıkılmış, doğal içecekler ve smoothie gibi şeyler içme modası var. Fakat Adana’da bundan çok daha önce başlamıştı. Bunun nedeni de sıcak havalarda soğuk bir şey içme ihtiyacıydı. Eskiden marketlerde satılan fabrikasyon meyve suları da yoktu. Bu yüzden doğal içecekler Adana’da yaygın bir şekilde tüketilmeye başlandı. Zaten fabrikasyon meyve sularını içmenizi tavsiye etmem. Çünkü meyve suyu diye içtiğiniz şeyin meyve oranı genellikle %35.

Bugün şehrin dört bir yanında, özellikle de şehir merkezi ve Gazipaşa civarında sayısız vitamin durağı bulunur. Buralarda çeşit çeşit meyve suyu, muzlu süt, şalgam, isteyenlere çay ve kahvenin yanı sıra tost, simit, poğaça ve benzeri şeyler sunulur.

Bu mekânlarda fabrikasyon değil, ev yapımı muzlu süt, vişne suyu, portakal suyu, nar suyu, şalgam suyu, elma suyu, havuç suyu, greyfurt suyu, kayısı suyu, limonata, ayran satılır. Bazıları menüyü daha da geliştirip çikolatalı süt, çilekli süt, çilek suyu, kivi suyu gibi şeyler de satmaktalar. Yazın bici bici de satarlar. Bici biciyi başka bir yazıda konuşacağız. Tabii ki marketlerde gördüğünüz meşrubatlar da bulunur.

Adana Usulü Muzlu Sütün Farkı Nedir?

Ayranı saymaya gerek yok. O zaten millî içeceğimiz. Adana’nın ilk akla gelen içeceği ise tabii ki şalgamdır. Adana, kebabından sonra şalgamıyla meşhurdur. Şalgamdan bu yazıda söz etmeye gerek yok. Daha önce söz etmiştik.

Adana’nın ikinci önemli içeceği ise muzlu süttür. Adanalıların şalgamdan sonra en çok içtiği şey budur. Adana’ya yolu düşen her turiste tavsiye edilen şeylerin arasında muzlu süt içmek de gelir. Muzlu sütü Adana’da gerçekten iyi yaparlar. Ben bazen kahvaltı niyetine içiyorum. Çünkü gerçekten doyuruyor.

Adana’da muzlu süt, blender hesabı ile verilir. Bardak hesabı ile değil. Yani bir muzlu süt sipariş ettiğinizde size özel bir blenderde yapılır ve tamamını siz içersiniz. Oldukça büyük bir bardağa doldurulur. Kalanı ise küçük bir bardağa konulur ve her ikisi de sizindir. Onu içtiğinizde de yemek yemiş kadar olursunuz. Eğer daha az miktarda muzlu süt istiyorsanız matematiğinizin iyi olması gerek. Sipariş verirken “3/2 istiyorum, 1/2 istiyorum” gibi şeyler söylemeniz gerekir.

Peki, evde yaptığınız muzlu süt neden markette satılan katkı maddeli muzlu sütlerden kötü oluyor? Adanalılar yaptığı neden kötü olmuyor? Bizim tarifimiz biraz farklı.

Dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

  1. Kullandığınız süt, günlük süt olmalı. Diğer sütlerden uzak durunuz.
  2. Sütü buzdolabında donmaya yakın bir dereceye kadar soğuturuz.
  3. Sütü ve dilimlenmiş buzu blendere atarız. Yalnız dikkat, sütünüz buzlu olduğu için blenderinize zarar verebilir. Buz kırma özelliğine sahip bir blenderiniz olmalı.
  4. Biz, blenderde karıştırmadan önce muzlu süte beyaz şeker de ekleriz. Asıl tatlı olmasını sağlayan şey budur.
  5. Farklı tarifler de mümkündür. Çilekli, çikolatalı ya da ballı muzlu süt de yapılmaktadır.

Muzlu süt, yapıldığı gibi içilir. Isınmadan içilmelidir. Isınırsa tadı bozulur.

Vişne Suyu

Adana’nın üçüncü meşhur içeceği ise vişne suyudur ama şalgam olayında olduğu gibi vişne suyu değil, kısaca vişne deriz. Adana’daki bazı mekânlar kendilerini vişneci olarak tanımlar.

Vişnelerin saplarının koparılıp su ve bazen şeker de eklenerek kaynatılması ve süzülmesi ile yapılır. Ardından da soğuk ikram edilir. Eğer hep fabrikasyon vişne suyu içtiyseniz, hiç doğal vişne suyu içmediyseniz mutlaka deneyin. Arada devasa bir fark var.

Bunun dışında aşağıda sözünü edeceğimiz yerlerde tabii ki her türlü meyve suyu ve smoothie benzeri şeyleri içebilirsiniz.

Muzlu Süt ve Meyve Suları Nerede İçilir?

Kazım Büfe:

İlk akla gelen yer tabii ki Kazım Büfe’dir. Yeri Gazipaşa Caddesindeki çocuk parkının hemen yanı başında. Adana’nın en meşhur vitamin barıdır. Adana gezi rehberi olarak önerdiğimiz yerlerin başında gelmektedir. Çoğu zaman önünde kalabalık bir kuyruk oluşur ve sıra beklersiniz ama beklediğinize değer. Bu ününün nedeni ise Adana Usulü Muzlu Sütün mucidi olmasına bağlıdır. 1938’de vişne suyu ve limonata satarak başlamış. Daha sonra bir fenomene dönüşünce dükkân açmış, Adana Usulü Muzlu Süt ve çeşitli meyve sularının yanı sıra şalgam, simit, tost gibi şeyler de satmaya başlamıştır. En meşhur ürünü tabii ki Adana muzlu sütüdür.

Kazım Büfe önündeki kalabalık
Kazım Büfe önündeki kalabalık

Hacının Şalgamı:

Hacının Şalgamı’nı daha önce şalgamla ilgili yazımızda anmıştık. Kendisi sadece şalgamcı değil, bir vitamin barı. Zaten kendisi “Meşhur Kuruköprü Şalgamcısı ve Vişnecisi” olarak bilinir. Çeşitli meyve suları, şalgam, vişne suyu, havuç suyu, tost gibi konularda iyidir. Yeri ise şehir merkezinde, Kuruköprü’dedir. En meşhur ürünleri vişne suyu ve şalgamdır. Adana’da gidilecek başlıca yerlerden biridir.

Tost Büfe:

Gazipaşa Caddesi’nde bulunan bir başka vitamin bar. Çeşit çeşit meyve suyu, şalgam bulunur. Hepsinden önemlisi ise menüsünde 20 çeşit tost bulunur. Tabii ki en meşhur ürünü tostlarıdır.

Tost Büfe'de yediğim pastırmalı tost ve şalgam
Adana Usulü – Tost Büfe’de yediğim pastırmalı tost ve şalgam

Doğal Büfe:

Gazipaşa’da bulunuyor. Oldukça ferah bir yer. Muzlu süt, şalgam, meyve suyu, tost, hamburger, patates kızartması ve bici bici bulunur. En iyi ürünleri ise bence bici bici ve atom.

Vitamin Durağı:

Turgut Özal Bulvarında bulunuyor. Yukarıda saydığım yiyecek içeceklerinin hepsi burada da mevcut. Meyve suları, şalgamı, tostları güzeldir. Ayrıca sıkma ve gözleme de yapıyorlar ki en sevdiğim ürünleri zaten bunlar ve portakal suyudur.

Koza Büfe:

Süleyman Demirel Bulvarındaki çocuk parkının hemen yanı başında. Çeşitli meyve suları, tostlar ve hamburger var. Hatta menüsünde biraz daha farklı şeyler de var. Çikolatalı süt, çilekli süt, kivi suyu gibi. Fiyatının ucuzluğuna rağmen aldığım hizmetten hep memnun kaldım. Bu yüzden sık sık buradan eve yemek söylerim. Çilekli sütü harikadır.

Ulaş Büfe:

Turgut Özal Bulvarında, Gökkuşağı yakınlarında bulunuyor. Burası da bol bol meyve suyu, muzlu süt ve tostun yapıldığı bir yer. Özellikle muzlu sütü ve portakal suyu çok iyi.

Muzlu Süt Dünyası:

Gazipaşa Caddesinin güney ucunda, Kuyumcular Çarşısı’nın arka tarafında bulunuyor. Meyve suları, şalgamı ve tostları da var ama isminden de anlayacağınız üzere muzlu sütü ile meşhur bir yer.

Önerimiz

Aslında daha çok yer sayabiliriz ama ilk akla gelen ve meşhur olan yerler bunlar. Adana’ya geldiğinizde muzlu süt içmeden, doğal meyve sularını tatmadan gitmeyin. Adana gezi rehberi ve blogu olarak önerimizdir.

Ne düşündüğünü yazar mısın?