Adana Üniversiteleri ve Adana’da Okumak

Üniversiteye giriş sınavı geride kaldı. Hatta sonuçlar açıklandı. Şimdi de öğrencileri hangi üniversiteleri tercih edecekleri telaşı sardı. Adana’nın da iki tane devlet üniversitesi var. Adana üniversiteleri hakkında bilgi edinmek isteyen ve bunları tercih etmeyi düşünen öğrencilere biz de bu üniversiteler ve Adana’da yaşamak hakkında akıllarındaki soruları cevaplayacak bir rehber hazırlayalım dedik.

Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi, Adana’nın en eski üniversitesidir. Türkiye’nin en prestijli üniversitelerindendir. 1972’de Atatürk Üniversitesi’ne bağlıyken 1973’te bağımsız bir üniversiteye dönüşmüştür. Mersin Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuştur.

Çukurova Üniversitesi zaman içinde son derece kurumsal bir kimliğe bürünmüş ve büyümüştür. Çok çeşitli alanlarda eğitim vermektedir. 18 fakülte, 4 enstitü, 4 yüksek okul, 1 konservatuvar ve 12 adet meslek yüksek okulundan oluşur. ÇÜ’nün ayrıca bir de Teknokent’i vardır. Üniversitenin kampüsü, Sarıçam ilçesinde, Seyhan Baraj Gölünün hemen yanında bulunur.

Çukurova Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversitelerindendir. Verdiği eğitimin kalitesi oldukça yüksek olup prestiji iyi durumdadır. Hatta geçen yıl dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasına 932. sıradan girmeyi başardı. Türkiye’den bu listeye sadece 13 üniversite girdi.

Çukurova Üniversitesi’nin eğitim verdiği alanları ve bilimsel faaliyetlerini incelemek isterseniz sizi resmî sitelerine alalım.

Çukurova Üniversitesi Resmî Sitesi

Çukurova Üniversitesi’nin Sosyal Olanakları

Eğitim kalitesinin iyi olduğunu anladık. Fakat öğrencilere sadece eğitim kalitesi yetmez. Sosyal ve kültürel olanaklar da önemli. Onlara da bakalım.

Çukurova Üniversitesi’nin kampüsünde oldukça büyük bir kütüphane var. Kütüphanenin kitap sayısı da çok iyi bir seviyede. Ayrıca çalışabileceğiniz bilgisayarlar da mevcut. Burada ders çalışabilir, araştırma yapabilirsiniz. Kampüs sınırları içinde bir amfi tiyatro bulunuyor. Burada sık sık konserler veriliyor. Hatta bahar şenliği konserleri burada düzenleniyor. Her sene Nisan ayında oldukça ünlü sanatçılar geliyor.

Kampüs sınırları içinde konservatuvar, stadyum, yemekhane, restoranlar, marketler, spor salonu, toplantı ve seminer salonları mevcut. Üniversiteye bağlı Balcalı Hastanesi de kampüsün hemen yanında. Kampüste pek çok spor organizasyonu da düzenleniyor. Kürek, yelken, basketbol, voleybol, futbol, satranç gibi alanlarda takımlar kuruluyor.

Çukurova Üniversitesi’nin kampüsünün yeri de çok iyi. Kampüs, baraj gölünün doğusunda, şehrin karşısında bulunuyor. Kampüsün bir tarafını baraj gölü, diğer tarafını ise ormanlık alanlar kuşatıyor. Bu yüzden manzarası harika, havası temiz. Bazı fakülte ve enstitüler ile meslek yüksek okulları hariç bütün fakülte, yüksek okul ve enstitüler bu kampüste bulunur. Hangilerinin kampüste bulunmadığını tercih etmeden önce araştırmanızı öneririm.

Çukurova Üniversitesi Kampüsü - Kaynak: Çukurova Üniversitesi Resmî Sitesi
Çukurova Üniversitesi Kampüsü – Kaynak: Çukurova Üniversitesi Resmî Sitesi

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana gibi büyük bir şehrin birden fazla üniversiteyi kaldırabilecek bir şehir olması nedeniyle yıllardan beri ikinci bir üniversite kurulması talep ediliyordu. Bu talep 2011’de karşılandı ve Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (ATÜ) kuruldu.

ATÜ’nün 6 fakültesi, 3 enstitüsü ve 1 adet yüksek okulu var. Eğitimin kalitesi oldukça iyi seviyede. Yeni bir üniversite olması nedeniyle ismi Çukurova Üniversitesi kadar duyulmuş olmasa da çok iyi akademisyenleri var. Zaman içinde ismini duyuracaktır.

ATÜ’nün kampüsü ise henüz inşaat hâlinde. Eğitim verilen binalar şehrin çeşitli yerlerine dağılmış durumda. Bu yüzden üniversitenin sosyal imkânları zayıf kalsa da şehrin içinde olması nedeniyle eksikliği şu an pek hissedilmiyor. Ayrıca ATÜ öğrencileri, kolaylıkla ÇÜ kampüsünden de faydalanabiliyor.

ATÜ Kampüsünün Bittiğinde Oluşacak Görüntüsü
ATÜ Kampüsünün Bittiğinde Oluşacak Görüntüsü

ATÜ’nün kampüsünün inşaatı hakkında ise iyi haberler var. Kampüs inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Hatta Türkiye’de pek örneği görülmeyen bir hızla devam ediyor. Çukurova Üniversitesi Kampüsünün hemen yanında, güzel manzaralı yemyeşil bir yere çok büyük ve son derece modern bir kampüs inşa ediliyor. ATÜ öğrencileri şu an ÇÜ’nün kampüsünü kıskanabilirler ama kendi kampüsleri bittiğinde bu kez de ÇÜ öğrencileri ATÜ Kampüsünü kıskanacaklar. Ben de gelişmeler doğrultusunda bu yazıyı güncelleyeceğim. ATÜ hakkında bilgi almak isteyenler için resmî sitesinin linkini aşağıya bırakıyorum.

ATÜ Resmî Sitesi

Adana’da Öğrenciler İçin Barınma ve Ulaşım Olanakları

ÇÜ kampüsü ve inşa hâlindeki ATÜ kampüsü şehrin gürültüsünün ve betonarme manzarasının dışında bulunuyorlar. Şehir merkezinden sık sık buraya otobüs kalkıyor. Nehrin şehir tarafında Duygu Cafe civarından sürekli otobüs geçiyor. Ki bu taraf zaten öğrencilerin yoğun olarak barındığı yerler. Otobüsler kampüs içinde ücretsiz.

Adana’nın oldukça büyük bir KYK yurdu var. Üstelik bu yurt, nehrin doğu tarafında yer alıyor. Adana Üniversiteleri kampüslerine son derece yakın. Bunun dışında şehir içinde çok sayıda özel yurt da bulabilirsiniz.

Ev tutmak isteyen öğrencilerin tercih ettiği semt ise Barajyolu Caddesi civarında. Burada çok sayıda kiralık daire bulunuyor. Öğrencilerin özellikle bu caddeyi tercih etmesinin nedeni, üniversitelere giden yol üzerinde olmasıdır. Bir diğer konum da İller Bankası civarı ki o da hemen hemen aynı yerde sayılır.

Yurtta değil de evde kalan öğrenciler bu iki bölgede konaklıyorlar. Bu bölgenin ulaşımı kadar sosyal olanakları da çok iyi. Kafeler, restoranlar, alış veriş yerleri, kırtasiyeler ve daha pek çok şey bulunuyor. Eksik yok.

Sık sık memleketine gidip gelecek öğrencilerin aklındaki soruyu da cevaplayalım. Adana’nın bir havaalanı var. Uçakla gidip gelebilirsiniz. Kendisinden pek memnun olmasak da otogarı var. Her gün Türkiye’nin dört bir yanına otobüs gidiyor. Bir tren garı var. Adana’dan hangi şehirlere tren gittiğini merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Adana deniz kıyısında değil, deniz kıyısındaki Yumurtalık ve Karataş ilçeleri de yolcu taşımacılığı yapmıyor. Deniz yoluyla ancak Mersin’e gelip oradan trenle Adana’ya gelebilirsiniz. Kısacası Adana üniversiteleri çevrelerindeki illere nazaran daha gelişmiş ulaşım ağlarına sahiptir.

Adana, Öğrencilerin Yaşaması İçin Uygun Bir Yer mi?

Türkiye’de bazı şehirler vardır. Üniversite için altyapısı olmadığı hâlde üniversite sahibi olmuştur. Ne üniversitesi iyi bir eğitim verebilecek kapasitededir, ne öğrencilerin okul dışında yapabileceği sosyal bir aktivite bulunur. Bu şehirlerde halkın öğrencilere tavrı da bazen iyi değildir. Yaşam tarzınızı özgürce sürdüremezsiniz. Öğrenciler okulu bitirdiklerinde o şehre bir daha dönmemeye yemin ederek ayrılırlar.

Hangi şehirler olduğunu söylemeyeceğim. Fakat ben de böyle bir yerde üniversite okudum ve okuduğuma pişman oldum. Diğer yandan bazı büyük şehirler ise her türlü imkânı ve özgürlüğü öğrencilere sunar sunmasına ama onların da dezavantajı hayat pahalılığıdır.

Adana’ya gelince, Adana’da bu olumsuzlukların pek çoğu bulunmuyor. Adana halkı öğrencilere karşı misafirperverdir. Adana’nın sosyal olanakları çok gelişmiştir. Sinemalar, kütüphaneler, kültür merkezleri, tiyatrolar, konser salonları, kafeler, restoranlar hepsi mevcuttur. Ayrıca yeni stadyum da kampüslerin yakınına yapılmakta. Şehir merkezinde gezilip görülecek yerler saymakla bitmez. Şehir dışında ise denize gireceğiniz sahillerden serin yaylalara kadar her şey mevcuttur. Adana üniversiteleri öğrencileri bu nedenlerden dolayı daha şanslıdır.

Bilimsel araştırmalar ve ödevleriniz için çok sayıda kütüphane, kitapçı ve çalışma ortamını Adana’da bulabileceğiniz gibi eğlence için de seçenekleriniz çoktur. Adana festivaller şehridir, çok sayıda festivale ev sahipliği yapar. Ayrıca Türkiye ve bölge ülkelerinin tek sokak karnavalına ev sahipliği yapar. Siz yine de kendinizi eğlenceye fazla kaptırıp derslerinizi ihmal etmeyin. Adana Mutfağı ise bağımlılık yapıcı niteliktedir. Üniversitelerinin eğitim kalitesi ise Türkiye’deki üniversitelerin önemli bir çoğunluğundan iyidir.

Adana kozmopolit bir şehirdir. Türkiye’nin her yerinden ve başka ülkelerden gelen karma bir nüfusa sahiptir. Çok kültürlülüğü nedeniyle özgürce yaşayabileceğiniz bir şehir. Her türlü yaşam tarzı Adana’da özgürce yaşanmaktadır. Siyasi görüşünüz, inancınız, yaşam tarzınız ne olursa olsun kimse sizi rahatsız etmez. Hiç yabancılık çekmezsiniz.

Peki Ya Hayat Pahalılığı?

Adana, Türkiye’nin pek çok büyük şehrine kıyasla hayat pahalılığının daha makul bir seviyede olduğu bir şehirdir. İstanbul, İzmir, Ankara ya da Antalya gibi şehirlere kıyasla pek çok şeyin fiyatı daha uygundur.

Bu arada şehir merkezindeki bazı belediyeler, öğrencilerin ev eşyası ve diğer şeylerin alışverişini uygun fiyata yapabilmesi için öğrenci pazarları projelerini seçimden önce duyurdular. Yakında onlar da kurulunca öğrencilerin maddi yükü daha da azalacak.

Sonuç olarak, okumak istediğiniz bölüm Adana üniversitelerinde varsa gözü kapalı olarak tercih etmenizi tavsiye ederim. Aklınızda başka bir soru varsa yorum yazabilirsiniz. Adana Üniversiteleri ile ilgili sorularınızı bu yayının altına bekliyoruz.

“Adana Üniversiteleri ve Adana’da Okumak” için 2 yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?