Adana Sinemaları – Anka’nın Küllerinden Doğuşu

Ne gazozu unutulur ne patlamış mısırı ne de çekirdeği. Ilık Adana akşamlarının açık hava sinemalarıdır çocukluğumuzun en güzel oyun alanları. İncir ağacı kokulu sokaklarda toprak zeminli avlulara dizili tahta sandalyeleriyle; beyaz kireçle boyanmış bozuk sıvalı duvarlara yansıtılan Yılmaz Güney ‘li filmleri ile çocukluğumuzun en güzel hatırasıdır yazlık sinema.

Adana gezi rehberi adıyla bir blog oluşturuyorsanız Adana sinemalarını anlatmamak olmazdı. Adana sinema tarihi açısından sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kabul görmüş bir şehirdir. Sinema Adanalılar için bambaşka bir öneme sahiptir. Palmiyeli sokakların yalın ayaklı çocukları olarak biz Adanalılar çocukluk yıllarından itibaren sinema kavramı ile kardeş büyümüşüzdür. Adana sinemaları konusu bu nedenle beraber daha başka birçok sebepten ötürü sayfamızın köşe taşı olmayı hakeden bir konudur.

Adana Sinema Kardeşliği

Sinema Adanalıların kalbine çocukluk yıllarından itibaren işlenir. Bir çok şehirde olmayan bir kültürle büyür bu güzel kentin çocukları. Geçmişten gelen yazlık sinema geleneği bizim çocukluğumuzun en güzel anılarına mekan olmuştur. Ne gazozu unutulur ne patlamış mısırı ne de çekirdeği. Ilık Adana akşamlarının açık hava sinemalarıdır çocukluğumuzun en güzel oyun alanları. İncir ağacı kokulu sokaklarda toprak zeminli avlulara dizili tahta sandalyeleriyle; beyaz kireçle boyanmış bozuk sıvalı duvarlara yansıtılan Yılmaz Güney ‘li filmleri ile çocukluğumuzun en güzel hatırasıdır yazlık sinema.

Adana Yazlık Sinemaları çocuklar
Adana Yazlık Sinemaları

Adana sayısız yıldız kazandırmıştır sinema dünyasına. Kimisi oyuncu kimisi yönetmen, kimisi senarist… Sadece kişiler mi şöhret olmuştur bu büyülü evrende. Tabii ki hayır. Adı altın harflerle Adana künyesine işlenmiş bir festivaldir bu evrenin güneşi, yıldızı, ayı. Adana Altın Koza Film Festivali ile bu şehir dünyaya göğsünü doldura doldura haykırabilmektedir tüm meramını. Anlattıkları o kadar kabul görmüştür ki topyekûn sahiplenilmiştir. Yerelde başlayan bu destansı yürüyüş uluslararası bir şöhrete kavuşmuştur.

Yazlık Sinemaların Yeniden Doğuşu

Bir dönemin en güzel kültür sanat etkinliği olan açık hava sinemaları yok olmuştu. Birdenbire kayboluvermişlerdi. Halkın ilgisizliği değildi tabii ki bunun sebebi. Nedenler arasında bir çok unsur sayılabilirdi ama asla halkın ilgisizliği buna vesile oldu denilemezdi. Çünkü Adanalı için özeldi bu sinemalar. Son bir kaç yıldır yeniden canlandılar. Yerel yönetimlerin özellikle Seyhan Belediyesi’nin çabaları ile bir Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğdu. Yaz akşamlarında her mahallede yüzlerce kişinin aktığı o sinemalar tekrar kurulur oldu.

Yeşilçam sineması ile bir dönem altın çağını yaşayan Türk sineması en önemli yapıtlarını ve sanatçılarını Adanalı sinemacılara borçludur. Adana Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer tüm kurum ve kuruluşlar taşın altına ellerini sokmaya başlamışlardır. Bize düşen bunlara destek vermektir.

Adana Sinemaları Yeniden Doğdu

Adana’da bir dönem saymakta zorluk yaşayabileceğiniz miktarda sinema mevcuttu. Daha sonra ekonomik sebeplerden ötürü teker teker kapandılar. 2000’li yılların başında tekrar şahlanan Türk sineması sayesinde halkın sinemaya ilgisi tekrar canlandı. Tabii bu sinema sektörüne de olumlu yansıdı. Kapanan sinema salonlarının yerini daha, yeni daha modern ve daha yüksek kapasiteli salonlar aldı. Bu sayede Adana sinema birlikteliği tekrar cananmış oldu.

Arıplex Sinemaları

Adana sinema salonları içinde faaliyette olan en eski sinema Adana Ariplex sinemasıdır. Şehrin tam merkezinde yer alır. Reşatbey mahallesinde Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Adana Ariplex Sineması, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne 50 metre mesafededir. 1 büyük salonu ve 4 adet de küçük salonu mevcuttur. Eskiden iki şubesi olan Ariplex sinemaları şimdilerde sadece Reşatbey’deki şubesi ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Cinemaximum Sinemaları

Adana’nın batısında şehrin dışında bulunan M1 Tepe alışveriş merkezinde yer alan Cinemaximum 9 Adet salonla sinemaseverlere hizmet vermektedir. Yüksek kaliteli malzemeler ve devasa salonları ile üstün bir seyir zevki yaşatan bu sinemaların dezavantajı ise yüksek fiyatları.

Avşar Sineması

Adana Optimum AVM’de bulunan Avşar Sineması 10 adet salonla izleyicilere hizmet vermektedir. Seyhan nehrinin doğu yakasında yani Yüreğir ilçesinde D400 karayolunun üzerinde yer almaktadır. Altın Koza Film Festivali’nin gösterimleri çoğunlukla burada gerçekleştirilmektedir.

Park Adana Cinens Sineması

Cinens sinemaları Adana’daki en yeni sinemadır. Park Adana AVM içinde yer almaktadır. 9 adet salonu bulunmaktadır. Park Adana AVM de yeni bir alışveriş merkezi olduğu için henüz kalabalık kitlelere ulaşabilmiş değil. O nedenle Cinens sinemalarının doluluk oranları diğer Adana Sinema salonlarına kıyasla düşük kalmaktadır. Adana-Mersin istikametinde D400 karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Metropol Sineması

Adana’nın en eski sinemalarındandır. Şehrin kuzeyinde yer alan Turgut Özal Bulvarı üzerindedir. 5 salonla hizmet vermektedir. Bu salonlardan biri büyük diğerleri küçük salonlardır. Kalite olarak orta seviyeli bir sinemadır.

Bu kent sinemaya, sinema da bu kente çok şey borçludur. Karşılıklı olarak birbirlerine vefa borçları vardır. Öyle ki kentimizde sinema sektörünün köşe taşları, anıları ve yıldızları filmlerin, oyuncuların, yönetmenlerin ve senaristlerin gerek afişlerle gerek kişisel eşyalarıyla gerekse de balmumu heykelleri ile tekrar vücut buldukları bir sinema müzesi da mevcuttur. Adana’nın en eski yerleşim alanı olan Tepebağ mahallesinde Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından ziyarete açılmış olan Adana Sinema Müzesi ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Sağlıcakla kalın..

Ne düşündüğünü yazar mısın?