Adana Sinema Müzesi – Adana Gezi Rehberi

Adana‘nın sinemayla olan ilişkisini daha önce başka bir yazımızda anlatmıştık. Bu şehir sayısız oyuncu, yönetmen ve senarist yetiştirmiş, Türk sinemasına büyük katkılarda bulunmuştur. Ayrıca Türkiye’nin en köklü film festivallerinden birine ev sahipliği yapmakta. Hâl böyle olunca Adana Sinema Müzesi ismiyle bir sinema müzesinin açılması kaçınılmazdı.

Adana Sinema Müzesi Dış
Adana Sinema Müzesi

Müzeye İlk Kez Girişimiz

23 Eylül 2011’de Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Tepebağ’ın yakınlarındaki Kayalıbağ Mahallesinde Adana Sinema Müzesi açıldı. Fakat benim bu müzenin kapısından içeri adım atmam 2019’u buldu.

Geçtiğimiz hafta abimle birlikte Adana’nın tarihî yerlerini ve müzelerini dolaşmaya karar verdik. Duraklarımız arasında Adana Sinema Müzesi vardı. Müzenin kapısından girerken Adana’nın Türk Sinemasına olan katkılarının çok büyük olduğunu biliyorduk. Bu şehirden ne kadar çok sanatçı yetiştiğini biliyorduk. Fakat “Türk Sinemasından Adana’yı çıkarırsanız geriye hiçbir şey kalmaz” sözünün abartı olduğunu sanıyorduk.

Yanılmışız. Ortada abartı yokmuş. Adana’nın Türk Sinemasına katkısı bildiğimizden de fazlaymış. Peki neden Adana’nın Türk Sinemasına katkısı devasa boyutlarda? 70’li yıllarda Adana’da 200 kadar yazlık sinema vardı. Bu devasa rakam Yeşilçam’ın bir kolunun Adana’da olduğunu gösteriyor. Bu kadar çok sinema nedeniyle Adanalı çocuklar sinemaya büyük bir ilgi duyarak yetiştiler. Bu nedenle Adana’dan bu kadar çok sinema sanatçısı yetişti.

Sinema Müzesi Giriş Adana
Sinema Müzesi Giriş

Adana Sinema Müzesi’nde Neler Var?

Adana Sinema Müzesi üç katlı bir konağın restore edilmesiyle açıldı. İlk katta sadece film afişleri var. Diğer katlarda ise afişlerin yanı sıra başka pek çok şey bulmak mümkün. Her oda farklı bir sanatçıya ya da eşya türüne göre ayrılmış. Sanatçıların balmumu heykelleri, sanatçıların eşyaları, filmlerde kullanılmış olan eşya ve mobilyalar. Eski kamera ve fotoğraf makinelerinin olduğu bir odada da var. Bir oda da Altınkoza Ödüllerine ayrılmış. Ödüllerin birer örneği, geçmişte ödüllerin kimlere verildiği ile ilgili bir liste ve bol miktarda gazete kupürü var. Adanalı sinema sanatçıların resimlerinin olduğu bir pano da var.

Sinema Müzesi Eşyalar Adana
Sinema Müzesi Eşyalar

Burada gördüğünüz bütün filmler Adana ile ilgili. Kimi Adana’da çekilmiş, kiminin en az bir oyuncusu Adanalı, kiminin yönetmeni ya da senaristi Adanalı. Kimi de Adanalı bir yazarın romanından ya da öyküsünden uyarlanmış. İçeride o kadar çok esere rastladık ki ister istemez “herhâlde bütün Yeşilçam filmleri Adana ile ilgili” demekten kendimizi alamadık. O kadar çok eser var. Hangi birini sayayım ki? Okumakta olduğunuz bu yazıdaki fotoğraflarda afişleri görüyorsunuz zaten.

Muzaffer İzgü’den Yılmaz Güney’e, Abidin Dino’dan Orhan Kemal’e, Yılmaz Duru’dan Şener Şen’e, Dolunay Soysert’ten Kıvanç Tatlıtuğ’a… Kim yok ki?

Eski Eşyalar
Eski Eşyalar

Nasıl Gidilir?

Adana Sinema Müzesi, Adana Gezi Rehberinizin ayrılmaz bir parçası olmalı. Seyhan Nehri kıyısında Taşköprü ile Sabancı Merkez Camii arasında. Atatürk Evi Müzesinin tam yanında. Şehir merkezine yürüyerek 10-15 dakika uzaklıkta. D-400 Karayoluna sadece beş dakikalık yürüme mesafesinde.

Belediye otobüsü ve taksi bulmak da kolay ama zaten Adana’nın tarihî yerlerini gezeceksiniz ister istemez o tarafa gideceksiniz. O yüzden bulmakta zorlanmayacaksınız. Biz Adana Sinema Müzesinden başladık, Taşköprü’ye ilerledik. Oradan da Büyüksaat, Ulu Camii, Kazancılar Çarşısı, Yağ Camii ve diğer tarihî eserleri gezip şehir merkezine dönmemiz çok fazla zamanımızı almadı. Ne de olsa hepsi aynı yerde.

Müzeye Giriş Bilgileri

Müze saat 08:30 ile 17:00 arası açık. Giriş tamamen ücretsiz. Müzekart göstermek ya da ücret ödemek gerekmiyor. Haftanın her günü ziyarete açık.

Ne düşündüğünü yazar mısın?