Adana Rakı Festivali 2019 Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Okumakta olduğunuz bu yazıyı bir son dakika haberi nedeniyle güncelliyoruz. Adana Rakı Festivali bu sene de iptal edildi. Bu yüzden yazının bazı kısımlarını silmek ya da değiştirmek zorunda kaldık. Festivaller şehri Adana’da aralık ayında da önemli bir festival var. Türkiye’nin tek rakı festivali olan Adana Rakı Festivali ‘nin başlamasına çok az kaldı. Adana’yı şimdiden festival heyecanı sarmaya başladı. Biz de festival hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizler için soru cevap şeklinde derledik.

Adana Rakı Festivali 'ni kutlayan kalabalık
Adana Rakı Festivali ‘ni kutlayan kalabalık

Adana Rakı Festivali 2019 Hangi Tarihte Düzenlenecek?

Adana Rakı Festivali her sene aralık ayının ikinci cumartesi günü düzenlenmektedir. Yani bu sene 14 Aralık 2019’da yapılacaktı ama bu sene yapılmayacak. Çünkü Adana Valiliği kararı ile iptal edildi. Festivalin iptal edilmesinin nedeni ise güvenlik gerekçesi. Ayrıntılar için burayı tıklayın.

Adana Rakı Festivali Neden Aralık Ayında Düzenleniyor?

Bunu sormakta haklısınız. Başka ay kalmadı mı da havanın çok soğuk olduğu aralık ayında festival düzenliyoruz? Aslında bunun çok güzel bir nedeni var. Aralık ayı, ismindeki harflerden “rakı” sözcüğü yazılan tek ay. Bu nedenle festival aralık ayında düzenleniyor. Zaten Adana’nın kışları da çok sert değil. O yüzden aralık ayı Adana’da bir festival için ideal.

Festivalin Gerçek Adı Hangisi?

Kimi kaynaklarda “Adana Rakı Festivali”, kimi kaynaklarda “Dünya Rakı Günü” ve kimi kaynaklarda da “Adana Kebap ve Şalgam Festivali” olarak geçmekte. Peki bu isimlerden hangisi doğru? Aslında festivalin gerçek ismi Dünya Rakı Günü’dür. Fakat alkollü içki üzerine yapılmış bir festivalden rahatsız olanlar da var bildiğiniz üzere. Bu nedenle festivalin resmî adı Adana Kebap ve Şalgam Festivali olarak değiştirildi.

Tabii ki Adana halkı resmî ismi pek umursamıyor. Kamu kuruluşları ve yerel yönetimler her ne kadar Adana Kebap ve Şalgam Festivali dese de Adanalılar Dünya Rakı Günü diyorlar. Bunun dışında son yıllarda Adana Rakı Festivali diyenler de çok fazla sayıda. Hatta Google’da en çok bu isimle arandığı için biz de bu yazının başlığını bu şekilde attık.

Özetle, festivalin asıl adı Dünya Rakı Günü, resmî adı Adana Kebap ve Şalgam Festivali, son zamanlarda halk arasındaki yaygın adı ise Adana Rakı Festivali ’dir.

Rakı Günü mü Rakı Haftası mı?

İnternet âleminde pek çok yerde Dünya Rakı Günü yerine Dünya Rakı Haftası denildiğini görmüşsünüzdür. Hangisi mi doğru? Tabii ki Dünya Rakı Günü doğru olandır. Bu festival tek bir günlük etkinliktir ve her sene aralık ayının ikinci cumartesi günü kutlanır.

Bazı uyanık esnaflar ise satışları arttırmak için gün yerine hafta ifadesini kullanıyorlar. Böylece bir hafta boyunca içki satışı yapmayı umuyorlar. Onların başlattığı bu karışıklık da giderek yayılıyor. Rakı haftası diyenlere itimat etmeyiniz.

Adana Rakı Festivali ’ni Kim Organize Ediyor?

Adana Rakı Festivali aslında doğrudan herhangi bir kamu kuruluşu, yerel yönetim veya sivil toplum örgütü tarafından organize edilmiyor. Tamamen halkın içinden kendiliğinden doğmuş bir festival bu. Hatta bu festival geçmişte engellenmeye çalışıldı. Daha önce yasaklandığı oldu. Bunun dışında festival alanına saldırmaya çalışanlar da oldu. En sonunda da festivalin resmî ismi değiştirildi.

Her şeye rağmen Adana halkı bu festivale sahip çıktı. Festival yıldan yıla büyüdü ve şehrin bir bölgesinden çıkıp tüm şehre yayıldı. Şu an spontane bir şekilde Adana Rakı Festivali yapılıyor. Şehirdeki pek çok restoran ve meyhane o güne özel menüler ve canlı müzik programları yapıyor ve halk da mekânları dolduruyor. Elbette bazı belediyeler de destek veriyorlar ama özel bir festival programı, festival alanı, kortej vb. şeyler yok.

Adana Rakı Festivali ‘nin Başlangıcı ve Tarihi

Adana’nın tarihî bölgesinde Türkiye’nin en büyük saat kulesi olan Tarihî Büyük Saat Kulesi bulunur. Onun çevresinde de eskiden kuş pazarı olarak bilinen Tarihî Kazancılar Çarşısı var. Burası Adana Kebabının icat edildiği ve ciğerle kahvaltı geleneğinin başladığı yerdir. 2006’dan itibaren Adanalı iş adamı ve fotoğrafçı Cengiz Taltekin ve onun arkadaş grubu her sene aralık ayının ikinci cumartesi günü burada bir araya gelip rakılı ve kebaplı sohbetler yaptılar. Bugüne Dünya Rakı Günü ismini taktılar.

Bu buluşmalar her sene daha da büyüdü. 2010’dan itibaren çok büyük bir festivale dönüştü. 2014 yılına gelindiğinde festivale katılan kişi sayısı 20.000’e ulaşmıştı. 2015’te Adana Rakı Festivali valilik kararıyla yasaklandı ama bu yasak çok da işe yaramadı. Festival şehrin tarihî bölgesinden çıkıp tüm şehre yayıldı. İnsanlar restoranlarda, meyhanelerde, evlerinde ve hatta sokaklarda rakı içip festivali kutladılar.

2015 festival açısından dönüm noktası oldu. O sene festival yasaklansa da bir şekilde kutlandı. Festivalin adı tepki görmemesi için Adana Kebap ve Şalgam Festivali olarak değiştirildi. Binlerce insan Kazancılar Çarşısı çevresine gidip festivali kutladılar, polis de müdahale etmedi. Öte yandan festivale karşı olan 6 kişi slogan atıp havaya ateş açtılar. Bunun üzerine tutuklandılar ve 1 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldılar.

Festivalin yasaklanması festivalin ortadan kaldırılmasına yetmediği gibi başka şehirlerde de Dünya Rakı Günü etkinlikleri başladı. Aynı zamanda festivalin yasaklanması tartışmalara da neden oldu.

2016’da sorunsuz bir festival oldu. 2017’de de aynı şekilde devam etti. Festival 2018’de yine yasaklandı ve yapılamadı. Festivalin yapılacağı yere gelen Adanalılar hatıra fotoğrafı çektirmekle yetindiler.

Adana Rakı Festivali Yasaklanmalı mı?

FESTİVAL İPTAL EDİLDİĞİNDEN YAZININ BU BÖLÜMÜ SİLİNMİŞTİR

Festivale Nerede Katılabilirsiniz?

FESTİVAL İPTAL EDİLDİĞİNDEN YAZININ BU BÖLÜMÜ SİLİNMİŞTİR. EĞER BİR MEKÂNDAN REZERVASYON YAPTIRDIYSANIZ İPTAL ETTİRMENİZİ, EĞER ADANA’YA DIŞARINDAN FESTİVAL İÇİN GELECEKSENİZ UÇAK VEYA OTOBÜS BİLETİNİZİ İPTAL ETTİRMENİZİ TAVSİYE EDERİZ.

Ne düşündüğünü yazar mısın?