Adana Mutfağı UNESCO Gastronomi Listesine Giriyor

Adana 90’lardan beri sahipsiz ve kaderine terk edilmiş bir şehre dönüşmüştü. Sanayisi ve tarımı bitmiş, işsizliğin başkentine dönüşmüş, sporda ve sanatta da gerilemiş bir şehirdi. Bu sahipsizlik Adana Mutfağını da olumsuz etkilemişti. Komşu il ve ilçeler, Adana’ya ait yiyecek ve içecekleri kendilerinmiş gibi gösterip sahiplenmeye çalışmış ve hatta şalgamda bunu başarmışlardı. Adana Kebabını ise zor kurtarmıştık. Şimdi ise Adana UNESCO ‘nun eşiğine gastronomisi ile geldi.

Bu sahipsizlik ve karanlık çağ yavaş yavaş sona eriyor. Adana, Portakal Çiçeği Karnavalı ve festivallerle, tarihî eserlerin restorasyonu ile ve turizm projeleriyle yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor.

Dünyada yükselişte olan turizm türlerinden biri de Gastronomi Turizmidir. İnsanlar artık farklı tatlar denemek için Dünyayı geziyorlar. Adana şehrimiz de geniş mutfak kültürü ile Gastronomi Turizmine bir hayli uygun.

Adana Mutfağı denince akla sadece kebap ve şalgam geliyor. Biraz daha aşina olanlarsa bici bici ve şırdanı da duymuştur. Hâlbuki Adana Mutfağı bundan çok ama çok daha geniş bir mutfaktır. Biz de bu sitede elimizden geldiğince Adana Mutfağını da tanıtmaya çalışıyoruz ama o kadar çok şey var ki henüz küçük bir kısmını tanıtabildik.

Adana’da son yıllarda Gastronomi Turizmine yönelik önemli adımlar atılıyor, Adana Mutfağına sahip çıkılıyor. Çukurova Belediyesi geçtiğimiz yıllarda bir Gastronomi Pazarı açtı. Adana Valiliği ise geçtiğimiz yıllarda yıllık düzenlenen Adana Lezzet Festivalini başlattı. Belediyeler, özel kuruluşlar ve halk desteği ile de Adana’nın en büyük festivallerinden biri oldu. Bunun dışında bir de kendiliğinden gelişen Adana Kebap ve Şalgam Festivali (Dünya Rakı Günü) var. Adana UNESCO ile bu konuda da irtibata geçmeyi düşünmeli.

Adana UNESCO ile Görüşmede

Bugünlerde Adana Mutfağı için önemli bir adım daha atılıyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 2019 Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamında Adana’nın Gastronomi Kenti olarak tescillenmesine yönelik bir başvuru mektubu hazırlandı. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı başvuruya Çukurova Turistik Otelciler Birliği (ÇUKTOB) ile Adana Valiliği de destek veriyor.

Adana BŞB Başkanı Zeydan Karalar ve ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu Adana Valiliği’ni ziyaret ettiler ve Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın da desteğini aldılar.

UNESCO Gastronomi Listesine daha önce Türkiye’den sadece Hatay ve Gaziantep katılmıştı. Adana da üçüncü Türkiye şehri olacak. Adana Mutfağının UNESCO tarafından tescil edilmesi, Dünyaya tanıtılması yönünden çok önemli bir adım. Adana nihayet kendi mirasına sahip çıkıyor, bu şehirde güzel şeyler de oluyor.

Ne düşündüğünü yazar mısın?