Adana Kebabında Pilav Olur mu?

Son zamanlarda Gastronomi alanında en çok karşılaştığım sorulardan birini bu yazı ile cevaplamak istiyorum. Adana Kebabında pilav olur mu yoksa olmaz mı? Bu konu Adanalılarla Adanalı olmayanlar arasında çok ateşli tartışmaların başlangıcı olan bir soru.

Adana Dışında Kebap Nasıl Yapılıyor?

Adanalılara göre Adana Kebabında pilav olmaz. Ben de bir Adanalı olarak aynısını düşünüyorum. Fakat bu soruya hayır cevabını vermekle iş bitmiyor. Çünkü Adana dışındaki kebapçılar inatla, Adana Kebabının yanında pilav, makarna, patates kızartması ve hatta sigara böreği ikram ediyorlar.

Adanalılar buna çok öfkeleniyorlar. Sosyal medyada çok sert bir şekilde bu kebapçıları eleştirdiklerini görebilirsiniz. Adana’da hiçbir kebapçı, kebabın yanında pilav getirmez, getirmeye cesaret de edemez. Çünkü Adana halkının tepkisinin çok sert olacağını bilir. Yine de Adana dışında kebabın yanında pilav ikram etmek, bırakın son bulmayı, gitgide standart hâle geldi.

Adanalı olmayanlar bu kez de haklı olarak şu soruyu soruyorlar: Peki neden olmaz? Pilava neden bu kadar karşısınız? Adanalılar tarafından buna verilen çok çeşitli cevaplar var. Ben de kendi cevabımı vereyim:

Adana Kebabında Neden Pilav Olmaz?

Adana Kebabı sadece lezzet değil, aynı zamanda sağlıktır. Adana Kebabı sadece etten ibaret değildir. Adana’da bir kebapçıya gittiğinizde size kebapla birlikte ekmekler ve çeşitli salatalar getirilir. Pide ekmek, sumaklı soğan salatası, ezme salata, limonlu maydanoz ve nane tabağı, mevsim salata, közlenmiş biber ve domates getirilir. Bazı kebapçılarda közlenmiş soğan salatası da gelir.

Bunlar, kebabın yanında gelen ekstralar değildir. Bunlar kebabın bir parçasıdır. Adana dışındaki kebapçılarda bu salatalar sofraya gelmez. Ayrıca istersiniz ve parasını ayrıca ödersiniz. Adana’da ise bu salataların hepsi menüye dâhildir. Salatalar siz söylemeden gelir ve salataları istemeseniz bile aynı ücreti ödersiniz. “Salataları yemedim, eksik ücret ödeyeyim” diyemezsiniz. Çünkü onlar kebabın parçasıdır. Böyle bir şey demeyin çünkü bu, etin yarısını yemeyip ücreti eksik ödemeyi istemeye benzer.

Adana Kebabı sadece bir et yemeği değildir. Her türlü besin değeri ile vücudunuzun bütün ihtiyacınızı bir defada karşılayan muhteşem bir yemektir. Adana Kebabında et ve tuz bulunur. Böylece protein, tuz ve B12 vitamini ihtiyacınızı karşılarsınız. Ekmekler sizin karbonhidrat ihtiyacınızı karşılar. Salatalar ise sizin çeşitli vitamin ve diğer bazı besin ihtiyaçlarını karşılar. Bunların hepsi aynı zamanda sizin yağ ihtiyacınızı da karşılar.

Kısacası her şeyin tam ve doğru bir yapıldığı bir Adana Kebabı, ihtiyacınız olan neredeyse bütün besinleri barındırır ve son derece besleyicidir. Eğer hepsini bitirebilirseniz öylesine doymuş olacaksınız ki bir sonraki öğünü atlayabilirsiniz. Mesela aynı şey ciğer şiş için de geçerlidir. Sabah ciğerle kahvaltı yapar ve yanında gelen ekmeğinden salatasına her şeyi yerseniz öğle yemeği vakti geldiğinde büyük olasılıkla acıkmazsınız.

Adana Kebabını Yanlış Servis Eden Kebapçılar

Adana dışındaki kebapçılar, kebabın yanındaki salataları kaldırıp yanına pilav, makarna, patates kızartması ve sigara böreği gibi şeyler koyup onu dengeli bir yemek olmaktan çıkarıyorlar ve karbonhidrat ağırlıklı bir yemeğe, bir nevi fast food yemeğine dönüştürüyorlar. Gerçi onlar sadece yanında ikram edilenler konusunda değil, her konuda yanlış yapıyorlar. Erkek kuzu eti yerine, dana eti kullanmak, makine kıyması yapmak, kıymanın karışımına dikkat etmemek, kıymayı dinlendirmemek de onların yaptığı diğer hatalar. Kısacası yaptıkları şeyin Adana Kebabı ile bırakın yakını, uzaktan bile alâkası yok.

Peki ya Adana’daki kebapçılar? Onlar Adana Kebabının orijinal servis usulüne uyuyorlar mı? Aslında sadece küçük bir kısmı uyuyor. Özellikle Adana’nın en büyük, en meşhur kebapçıları uymuyorlar. Evet, kebabın yanında pilav vb. şeyler vermiyorlar, birkaç çeşit salatayı veriyorlar ama bazı ekstralar da ekleyip menüyü abartılı hâle getiriyorlar. Aynı zamanda Adana Kebabının besin değerlerinin şaşmasına neden oluyorlar.

Adana’da pek çok kebapçı kebabın yanında o kadar çok şey getiriyor ki hepsini bitirmeniz imkânsız. Hatta bazıları fazlasıyla abartıp hem fiyatın şişmesine neden oluyor hem de fazla getirdikleri şeyler çöpe gidiyor, israf oluyor. Ne mi getiriyorlar?

  • Farklı çeşitlerde ekmekler
  • Fındık lahmacun
  • Küçük kaşarlı pide
  • Humus
  • Çiğköfte
  • Ciğer tabağı
  • Birkaç parça kuşbaşı et
  • Tavuk kanadı
  • Cacık
  • Mantar

Hepsi fiyata dâhil, hepsi de güzel şeyler. Gerçekten de insan bu kadar şeyi tek bir öğünde görünce bayram ediyor ama fazla işte. Adana’da orijinalinden şaşmayan, servis usulüne uyan, eti de bıçakla kıyan kebapçılar hâlâ var. Adana Gezilecek Yerler Rehberi yazımızdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?