Adana Gezilecek Yerler Seyahat Rotası

Adana gezilecek yerler seyahat rotası, denenecek tatlar, yapılacak etkinlikler bakımından oldukça zengin bir içerik olarak sunulmaktadır. Biz bu sitede yazıyoruz yazmasına ama yazmakla da bitecek gibi değil. Bırakın ilçeleri, sadece Adana il merkezinde bile çok şey var. Hatta bırakın il merkezinin çeşitli bölgelerini, şehir merkezinde bile çok şey var.

Seyahat Rotası

Bu durum da Adana’yı gezmek isteyenlerin aklını karıştırmakta. Hangisini görmeye gidelim, hangi sıraya göre gezelim diye sormanız gayet normal. Biz de sizler için bir rota hazırladık. Çok fazla yer olduğu için sadece şehir merkezini listeye dâhil ettik. Zaten en çok tarihî eser bu bölgede bulunuyor. Tabii siz bu listeye harfiyen uymak zorunda değilsiniz. Gidilecek yerlerin sıralamasını değiştirebilirsiniz. Hatta sondan başa doğru bile gidebilirsiniz. Size kalmış. İlgili yerleri ziyaret saatlerine göre yeniden sıralayabilirsiniz. Ya da gezinizi iki ya da üç güne yayabilirsiniz. Haritayı sizlere verip aşağıda açıklamasını yapalım.

Adana (Şehir Merkezi) Gezi Rotası
Adana gezilecek yerler – Adana (Şehir Merkezi) Gezi Rotası
 1. Tren Garı: Adana’ya trenle gelmek güzel bir fikir olabilir. Tavsiye ederim. Böylece gezinizi Adana Garı’ndan başlatabilirsiniz. Burası da şehrin önemli tarihî binalarındandır.
 2. Kazım Büfe: Tren Garını gezdikten sonra Gazipaşa’ya doğru ilerleyin. Orada Kazım Büfe var. Kazım Büfe’de muzlu süt ve tost ile kahvaltı yapabilirsiniz.
 3. Merkez Park: Gazipaşa’dan yürüyerek Adana Merkez Park’a ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük parkıdır. Güzel bir manzarası olduğu gibi aynı zamanda nehir kenarındadır. Eğer isterseniz nehir kenarındaki çay bahçesinde çayınızı yudumlayıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yürümeyi seviyorsanız parkı baştan sonra yürüyerek geçip bir sonraki durağınıza ulaşabilirsiniz. Eğer sevmiyorsanız parkta vagonlu bir araç var. Ucuz bir fiyata bilet alıp parkın etrafında bir tur atabilirsiniz. Ardından da parkın diğer ucundaki durağınız olan Merkez Camii’ne araçla geçebilirsiniz.
 4. Sabancı Merkez Camii: Adana Merkezi Camii bir tarihî eser değil ama Adana’nın en büyük camisi. Hatta yakın zamana kadar Türkiye ve çevre ülkelerindeki en büyük camiydi. Görülmeyi hak eden bir eser. Geleceğin tarihî eserlerinden.
 5. Atatürk Evi Müzesi: Atatürk’ün Adana ziyaretlerinde konakladığı evi ziyaret ederek Atatürk’ün bu şehirde bıraktığı izleri bu müzede görebilirsiniz. Merkez Camii’nden yürüme mesafesinde. Giriş ücretsiz.
 6. Sinema Müzesi: Atatürk Evi Müzesi’nin hemen yanında. Adana, Türk Sinemasına devasa katkılar yapmış bir şehirdir. Altın Koza Film Festivali sayesinde daha büyük anlam kazanmıştır. Bu müzeyi ziyaret ettiğinizde bunu göreceksiniz. Giriş ücretsiz.
 7. Taşköprü: Sinema Müzesi’nden sonra Taşköprü’ye gidebilirsiniz. Sinema Müzesi’nin önündeki cadde doğruca buraya gidiyor. Taşköprü, Dünyanın hâlâ kullanımda olan en eski köprüsüdür. Adana’nın iki simgesinden biridir.
 8. Tarihî Kız Lisesi: Taşköprü’nün yakınında, nehir kenarında Tarihî Kız Lisesi binası var. Burası da önemli bir tarihî eser. Günümüzde lise değil, sanat galerisi olarak kullanılıyor.
 9. Irmak Hamamı: Adana’nın en eski tarihî hamamıdır. Roma Hamamı ile Türk Hamamının karışımıdır. Kız Lisesinin yakınındaki Hükûmet Konağı’nın ara sokağında.
 10. Ulu Cami: Adana’nın en önemli tarihî camisidir. Merkez Camii inşa edilmeden önce şehrin en büyük camisiydi. Burası sadece cami değil, aslında bir külliyedir. Hemen karşısında medrese bulunur.
 11. Ramazanoğlu Türbesi: Ulu Cami’nin ara sokağından yürümeye devam edin. Caminin hemen yanındaki Ramazanoğlu Türbesi’ni göreceksiniz. Burası da külliyenin bir parçasıdır. Bu arada eğer yorulduysanız burada, türbe çevresindeki çay ocağında oturup bir mola verebilirsiniz.
 12. Ramazanoğlu Konağı: Türbeyi ziyaret ederken karşınızda Ramazanoğlu Konağı’nı göreceksiniz. Ramazanoğlu ailesi eskiden burada yaşardı. Yani Ramazanoğlu Beyliği devleti buradan yönetilirdi. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
 13. Ziya Paşa’nın Mezarı: Adana ve Türkiye tarihinin en önemli kişiliklerinden biri Ziya Paşa’dır. 19. yüzyılın ikinci yarısında Adana Valisi olmuştur. Büyük Saat’in temeli onun zamanında atılmıştır. Ziyapaşa Caddesi’nin ismi de buradan gelmektedir. Mezarı, Ramazanoğlu Konağı’nın hemen yanındaki Ziyapaşa Parkı’ndadır.
 14. Büyük Saat Kulesi: Ramazanoğlu Konağı’nın hemen ilerisinde ise Büyük Saat Kulesi bulunuyor. Burası Adana’nın iki simgesinden ikincisidir. 35 metrelik boyuyla Türkiye’nin en yüksek saat kulesidir.
 15. Çarşı Hamamı: Adana’nın en meşhur ikinci tarihî hamamıdır. Yaklaşık 500 yıllık bir tarihi var. Görmenizi tavsiye ederim. Hatta isterseniz burada banyo yapabilirsiniz de.
 16. Tarihi Kazancılar Çarşısı: Böylece Kazancılar Çarşısı’na gelmiş bulunuyoruz. Büyük Saat’ten devam eden tarihî cadde Adana Bedesteni’dir. Tarihî Kazancılar Çarşısı’nın ana caddesidir. Ara sokakları da bu caddenin parçasıdır. Burası da tarihî bir çarşıdır. Buradan alışveriş yapabilirsiniz. Kazancılar Çarşısı, Adana Kebabının icat edildiği ve aynı zamanda ciğerle kahvaltı geleneğinin başladığı yerdir. Eğer acıktıysanız burada kebap ya da ciğer yiyebilirsiniz.
 17. Yağ Camii: Kazancılar Çarşısı’nın diğer ucunda ise şehrin ikinci önemli tarihî camisi olan Yağ Camii var. Hatta bazı kaynaklara göre şehrin en eski camisidir. Burayı da görmenizi tavsiye ederiz.
 18. Bebekli Kilise: Her ne kadar Mestan Hamamı ve Kemeraltı Camii daha yakın olsa da biz, haritadaki yolu takip ederek önce Bebekli Kilise’ye gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü Mestan Hamamı’ndan aşağıda göreceğiniz üzere başka bir yola gireceksiniz. Bebekli Kilise, Adana’nın en önemli tarihî kilisesidir. Hatta Adana’nın şu an ibadete açık olan tek kilisesidir. Bir tarihî eser olması nedeniyle sadece belirli gün ve saatlerde turistlerin ziyaretine de açıktır.
 19. Kemeraltı Camii: Haritadaki yolu takip ederek Bebekli Kilise’den Küçük Saat’e çıkın. Burada Büyük Saat’in bir de küçüğü bulunuyor. Küçük Saat’teki ilk önce ziyaret etmeniz gereken tarihî eser Kemeraltı Camii’dir. Adana’nın belki de en mütevazı tarihî eseridir.
 20. Küçük Saat: Büyük Saat’in bir de küçüğü var. 1925’te İş Bankası tarafından yapılan kumbara şeklindeki saat Kemeraltı Camii’nin de olduğu kavşakta bulunuyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki kalkınma hamlelerinin bir hatırasıdır.
 21. Mestan Hamamı: Kemeraltı Camii’nin karşı tarafında ise Mestan Hamamı bulunur. Burası Adana’nın tarihî hamamları içinde en ünlüsüdür. Ziyaret edebilirsiniz, hatta isterseniz burada banyo da yapabilirsiniz.
 22. Şırdancılar Sokağı: Adana’nın en meşhur tatlarından biri de şırdandır. Şırdan yemek isterseniz size, Karacaoğlan Caddesi’ni tavsiye ederiz. Bu caddede akşamları çok sayıda şırdancı tezgâh açıyor. Bu yüzden Şırdancılar Sokağı olarak biliniyor. Mestan Hamamı’nın yanındaki Pazarlar Caddesi’ne girip yürümeye devam edin. Karşınıza Şırdancılar Sokağı çıkacaktır.
 23. Yeni Cami: Adana’nın bir başka önemli tarihî camisi de Osmanlı döneminden kalan Yeni Cami’dir. Diğerlerine kıyasla daha yeni olduğu için bu ismi almıştır. Şırdancılar Sokağı’ndan Kuruköprü’ye giderken görürsünüz. Burayı da ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Kuruköprü’ye gelmişken şalgam içmenizi tavsiye ederiz. Kuruköprü, şalgamın icat edildiği bölgedir ve burada çok iyi şalgamcılar vardır.
 24. Arkeoloji Müzesi: Son durak ise Adana Arkeoloji Müzesi. Adana tarihinin her döneminden tarihî eseri burada bulabilirsiniz. Adana tarihi hakkında baştan sonra, ayrıntılarıyla birlikte bilgi sahibi olabilirsiniz. Yakın zamanda Adana etnoğrafya müzesi de buraya taşınacaktır. Bir Adana gezisinin olmazsa olmazı bu müzedir. Giriş 18 yaş üstüne 10₺. Müzekart sahiplerine ücretsizdir.

Listede Bulunmayanlar

Aslında yukarıda sözünü ettiğimiz güzergâhta bulunan ama Adana gezilecek yerler seyahat rotası listemize dâhil etmediğimiz bazı yerler de var. Onları neden ayrıca yazmadığımı da belirteyim. Onları ziyaret edip etmeme kararını size bırakıyorum. Zaten yukarıdaki adreslere çok yakınlar.

 • Tepebağ Höyüğü: Adana’nın en eski yerleşim birimidir. 8000 yıl önce Adana burada kurulmuştur. Yukarıdaki yol haritası bu höyüğün etrafında dolaşıyor. Şu an kazıları devam ediyor. Bittiği zaman mutlaka görülmesi gereken bir tarihî yer olacak. O zaman geldiğinde yukarıdaki kısma dâhil ederim. Yeri, Atatürk Evi Müzesi’nin arka tarafında.
 • Yeni Hamam: Adana’nın dört tarihî hamamı içinde en yenisi. 18. yüzyıldan kalma. Yeni restore edildi. Rotadan biraz sapmayı gerektirdiği için yukarıda yazmadım. Fakat gezmek isterseniz Kazancılar Çarşısı’ndan güneye on dakikalık yürüyüş mesafesinde.

Elbette bunlarla sınırlı değil. Adana il merkezindeki tarihî eserler saymakla bitecek gibi değil. Biz bu yazıda sadece en çok bilinenleri sıraladık. Ben de araştırdıkça her gün başka bir tarihî eserin varlığını öğrenip şaşırıyorum.

Hepsi Bu Kadar Değil!

Adana gezilecek yerler seyahat rotası başlığı altında pek çok yeri yazdık ama şehir merkezi dışında şehirde ve il merkezi dışında görülmesi gereken çok yer var. Hatta şehir merkezinde de bazı yerler vardır elbette. Biz bu yazıda sadece şehir merkezini konu aldık.

Akkapı’daki Nardalı Konağı, Şakirpaşa Mahallesindeki Şakirpaşa Konağı ve Yeşiloba Mahallesindeki Kâhyaoğlu Çiftliği ve Şehitler Müzesi‘ni de gezebilirsiniz. Ziyapaşa Caddesi ve hemen yanındaki Şinasi Efendi Sokağı, Adana’nın en önemli eğlence yerlerindendir. İstanbul için Bağdat Caddesi neyse Adana için de Ziyapaşa odur. Şehrin kuzeyindeki Turgut Özal Bulvarı ve Süleyman Demirel Bulvarı, ayrıca Kazım Büfe’nin bulunduğu taraf olan Gazipaşa da Ziyapaşa Caddesi’nin kısmen rakibi sayılabilir. O taraflara da gidebilirsiniz. Ziyapaşa Caddesi ile Atatürk Caddesi arasındaki Atatürk Parkı da önemli bir yer. Buradaki Atatürk Heykelini görmelisiniz. Hikâyesini de daha sonra yazacağız.

Tabii ki Seyhan Baraj Gölü ve çevresi de çok önemlidir. Görmeden geçmeyin. Yukarıda sadece şehir merkezini yazdık, baraj gölü tam olarak şehir merkezi sayılamayacağı için yer vermedik ama Seyhan Baraj Gölü mutlaka görülmesi gereken bir yer. Gölün üstündeki Çatalan Köprüsü, gölün çevresindeki restoran ve kafeler, gölün içindeki Sevgi Adası ve gölün hemen yanı başındaki Çukurova Üniversitesi Kampüsü güzel yerlerdir. Bu arada Baraj Gölünde tekne turu yapabilirsiniz.

Tabii ki Adana, il merkezi ile sınırlı değil. Yumurtalık ve Karataş sahilleri, Pozantı, Karaisalı, Aladağ, Kozan, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerindeki yaylalar mutlaka gidilmesi gereken yerler. Sadece yayla ve sahil değil, bu ilçelerde çok sayıda tarihî eser de bulunuyor. Zamanı gelince hepsini yazacağız. Yakın zamanda listemize bu ilçelerdeki tarihî yerler gelecekte yapılacak kayak merkezleri, millî parklar, doğal yaşam alanları, Adana otel ve pansiyonları da eklenecektir.

Ayrıca Anavarza Kalesi ve Antik Kenti, Magarsus Antik Kenti, Şar Antik Kenti gibi antik şehirleri de unutmayalım. Adana ili, antik şehir zengini bir bölgedir ama ismi yeterince duyurulmamıştır. Adana gezilecek yerler listesi önümüzdeki süreçte daha da zenginleşecektir. Bundan kesinlikle eminiz ve yakında duyacağınızı umuyorum. Adana Gezi Blog olarak eksiksiz bir Adana Gezi Rehberi çıkaracağımızdan şüpheniz olmasın.

Sponsor desteği aldığımız anda büyük bir gezi hareketi başlatacağız. Bu gezi hareketi ile bizim ziyaretimizi bekleyen ve anlatılmaya değer olan kıyıda köşede kalmış ne kadar yer varsa bunları noksansız bir şekilde sizinle paylaşma gayretinde olacağız.

Bu güzel kentin kendi sakinlerinin bile bihaber olduğu nice güzellikler varken mutluluğu ve huzuru başka diyarlarda aramaya gerek olmadığını düşünen bir platform olarak çalışacağız ve Adana gezilecek yerler seyahat rotası ve tanıtım eksiği olan bütün noktaları ile bizim ilgi alanımızın tam da merkezinde olacaktır.

Biz gördüklerimizi ve hakkında bilgi edindiğimiz zenginlikleri sizin için yazacağız. Sizin yapmanız gereken tek şey ise Adana gezilecek yerler isimli bu yazımızda olması gerektiği gibi kahvenizi yanınıza alıp, arkanıza yaslanıp size sunduğumuz içeriği okuyarak tadını çıkarmak olmalıdır. Yeni içeriklerden hemen haberdar olmak isterseniz sayfamızın en altında “abone ol” bölümünden sayfamıza abone olup mail listemize adınızı yazdırabilirsiniz. Herhangi bir görüş, öneri, şikâyet veya dileğiniz olursa yorum bölümünden bunları yazarak bize iletmenizi özellikle rica ederiz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?