Adana Gezilecek Yerler Rehberi

Şehir şehir yazmayı planladığımız gezi rehberlerimizde bugün sıra Türkiye’nin bir numarası Adana’da. Adana Gezilecek Yerler Rehberi yazımız internet âlemindeki benzerlerinden çok farklı olacak. Çünkü bu yazıyı sadece bir gezgin olarak değil, aynı zamanda bir Adanalı olarak yazıyorum. Bu yüzden Adana’ya yolu düşecek arkadaşlara çok daha isabetli tavsiyelerde bulunabileceğime inanıyorum.

Okumakta olduğunuz bu yazıda önce Adana hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Ardından Adana’ya nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağız. Gezilecek yerleri iki ayrı kısımda ele alacağız. Önce Adana il merkezi olan Adana şehrindeki görmeniz gereken yerleri yazacağız, sonra da merkez dışı ilçelerdeki yerleri listeleyeceğiz. Adana, festivalleriyle ünlü bir şehirdir. Bu festivallerden hangilerine neden katılmanız gerektiğini de yazacağız. Adana Mutfağından da söz etmezsek olmaz. Bu konuda da bazı tavsiyelerimiz olacak. En sonda da bazı otel tavsiyelerinde bulunacağız. Yazı fazlasıyla uzun oldu ama inanın bana daha sözünü etmediğimiz çok şey var.

Adana Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adana, Türkiye’nin en yanlış anlaşılmış illerinden biri. Gerek geleneksel medyada gerekse sosyal medyada çarpıtılan bazı olaylar ve hatta bazı düpedüz yalan haberler nedeniyle uzak durulacak bir yermiş gibi gösteriliyor. Elbette her büyük şehirde olduğu Adana’nın da bazı sorunlu kısımları olabilir ama istatistiklere bakılırsa Adana, İstanbul ve Ankara’dan daha huzurlu bir yer. Bilmeniz gereken ilk şey budur.

Bilmeniz gereken ikinci şey: Adana’da güneşe ateş edilmiyor. Adana’ya geldiğinizde bu olayın gerçekten yaşanıp yaşanmadığını kime sorsanız “gerçek” diyecektir. Hatta sorduğunuz kişi, kendisinin de olayın içinde olduğunu ya da olaya şahit olduğunu söyleyecektir. Gerçekte ise Resmi Gaste adlı Zaytung benzeri siteden çıkıp yayılmış, gerçek sanılmış bir haberdir.

Bilmeniz gereken üçüncü şey: Adana Mutfağı kebap ve şırdandan ibaret değildir. Adana Mutfağı çok geniştir ve UNESCO Gastronomi Listesine de adaydır. Adana Mutfağında her türden yemek bulabilirsiniz. Kebap seviyorsanız zaten en alasını bulabilirsiniz ama vejetaryen ya da vegansanız endişelenmeyin, size göre de yemek var.

Bilmeniz gereken dördüncü şey: Adana Türkiye’nin en büyüklerine sahiptir. Türkiye’nin en büyük saat kulesi, en büyük antik kenti, en büyük parkı, en yüksek demiryolu köprüsü, en büyük müze kompleksi Adana’dadır. Hatta yakın zamana kadar Adana’daki Sabancı Merkez Camii Türkiye’nin en büyük camisi ve Çatalan Köprüsü de Türkiye’nin en uzun köprüsüydü. Bu arada Adana’daki Taşköprü de Dünyanın hâlâ kullanımda olan en eski köprüsüdür. Dünyada ismi hâlâ değişmeden kullanılan en eski şehir ise tabii ki Adana’dır.

Bilmeniz gereken son şey ise Adana’nın, Türkiye’nin en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olduğudur. Bu şehir çok sayıda yazar, şair, ressam, müzisyen, sinema oyuncusu ve yönetmen yetiştirmiştir, yetiştirmektedir. Hatta şehirde bununla ilgili bazı müzeler de var. Adana’da her gün katılabileceğiniz bir tiyatro oyunu, konser, sergi görebilirsiniz ve hepsine çok yüksek oranda katılım sağlanır. Şehrin sokaklarında dolaşırken kitap ve sanat temalı kafelere, sanat kurslarına sık sık rastlarsınız.

Adana Gezilecek Yerler Rehberi: Ulaşım

Adana Gezilecek Yerler Rehberimize önce Adana’ya nasıl ulaşım sağlayacağınızı anlatarak başlayalım. Adana, ulaşım konusunda en az sorun yaşayabileceğiniz şehirlerdendir. Hatta bu konuda bazı geliştirmeler de yapılmakta.

Karayolu: Adana, karayolu ile ulaşımı en kolay şehirlerdendir. Çukurova’nın merkezi olan bu şehir, önemli bazı otoyolların kesişim noktasıdır. Doğudan, batıdan ve kuzeyden arabanızla çok rahat ulaşırsınız. Türkiye’nin her köşesinden otobüs bulabilirsiniz. Bu konuda söyleyebileceğim tek şey, Adana’nın otogarının diğer pek çok şehrin otogarı gibi pek iyi durumda olmadığıdır. Umarız daha yeni ve daha temiz bir otogar yapılır.

Havayolu: Adana, çok uzun zamandır bir havalimanına sahip. Adana’daki Şakirpaşa Havalimanı küçük ama iş gören bir havalimanıdır. Şu an bütün Çukurova illeri bu havalimanından faydalanmakta. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Van ve Lefkoşa’dan doğrudan uçak bulabilirsiniz.

Burada bir parantez açmak gerekiyor. Adana’nın havalimanında dış hatlar olsa da son zamanlarda doğrudan uçuş bulunmuyor. Çünkü Adana’nın bu havalimanı kapatılacak. Şu an yeni bir havalimanı yapılmakta. Bazı haber sitelerinde “Adana havalimanı kapatılacak ve Mersin’e havalimanı yapılacak” haberleri görebilirsiniz. “Bugüne kadar Mersin’e gitmek için Adana’ya uçakla gidiyorduk, bundan sonra tersini yapacağız” diye düşünenler var.

Aslında bu tam olarak doğru değil. Şu an yapılmakta olan Çukurova Bölgesel Havalimanı ne Adana’da ne de Mersin’de. İkisinin arasında, il sınırında. İki il merkezine de hemen hemen aynı uzaklıkta. Bu yeni havalimanı hem çok daha büyük olacak hem de çok daha modern olacak. Bir de hızlandırılmış trenle birlikte havalimanına daha hızlı ulaşım olacak. Eğer vaat edildiği gibi olursa hem Adana hem de Mersin için iyi olacaktır.

Demiryolu: Adana il merkezi ile Pozantı, Karaisalı ve Ceyhan ilçelerine demiryolu ulaşımı mevcuttur. Hatta Adana Tren Garı da şehrin önemli tarihî eserlerindendir. Benim en çok sevdiğim ve tavsiye ettiğim ulaşım yolu tabii ki demiryoludur.

Adana’ya henüz yüksek hızlı tren gelmedi. Eski tip trenler ise mevcut. Adana ile Mersin arasında her gün çok sayıda bölgesel tren hareket ediyor. Eğer Mersin’den gelecekseniz bu trenleri tavsiye ederim. Hatay’dan, Osmaniye’den ya da Gaziantep’ten gelecekseniz İskenderun ve İslâhiye’den de her gün bölgesel tren var. Ayrıca daha uzun mesafeli bazı trenler de bu amaçla kullanılabilir.

Adana’ya üç farklı uzun mesafeli tren geliyor. Birincisi Elâzığ ile Adana arasında her gün çalışan Fırat Ekspresi’dir. Sadece Elazığ’dan gelecek olanlar değil; Malatya, Gölbaşı ve Osmaniye’den gelecek olanlar da bu treni kullanabilirler.

Kayseri ve Adana arasında ise Erciyes Ekspresi her gün yol almakta. Sadece Kayseri değil, Niğde ve Ulukışla’dan gelecek olanlar da bu trenle gelebilirler. Konya ve Adana arasında ise Toros Ekspresi günlük olarak seyahat etmekte. Sadece Konya merkez değil, Ereğli ve Ulukışla’dan gelecek olanlar da bu treni tercih edebilirler.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den Adana’ya trenle gelmek isterseniz Konya’ya gelip buradan aktarma yapabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan Konya’ya yüksek hızlı tren bulunuyor ve Konya’daki YHT istasyonu da Toros Ekspresi güzergâhı üzerinde. Eskiden Ankara ile Adana arasında Çukurova Mavi Treni vardı ama yol yapım çalışmaları nedeniyle seferden kaldırıldı. Ne zaman yeniden hizmete gireceğine dair henüz bir bilgi bulamadım.

Denizyolu: Adana her ne kadar denize kıyısı olan bir il olsa da ve hatta Adana’nın bir limanı bulunsa da Adana’nın merkezi denizden uzakta. Deniz kıyısında olan Yumurtalık ve Karataş ilçelerinde ise yolcu taşımacılığı yapılmıyor. Adana’ya değil de Mersin’e deniz yoluyla gelebilirsiniz. Oradan da trenle Adana’ya geçebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Listesi (Merkezdeki Tarihî Eser ve Müzeler)

Adana il merkezi Türkiye’nin en büyük altıncı şehridir. Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ilçeleri merkezdedir. Adana merkez, binlerce yıl önce Tepebağ Höyüğü olarak bilinen yerde kurulmuş olsa da Ramazanoğulları Beyliği kurulana kadar küçük bir yerleşim yeri olarak kalmıştır. Ramazanoğulları Beyliği döneminde ise başkent olmuştur. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde ise Çukurova yöresinin merkezi olmuştur.

Adana il merkezi, binlerce yıllık tarihi ile çok sayıda tarihî esere ev sahipliği yapar. Bunun dışında renkli bir kültür ve gece hayatına sahiptir. Gezilip görülecek yerlerin sayısı her ne kadar çok olsa da birbirlerine yakınlığı nedeniyle çok büyük bir çoğunluğunu kısa sürede gezebilirsiniz. Biz yine de listeyi aşırı uzatmamak için en önemlilerini yazıya dâhil ettik. Bazılarını web sitemizde ayrıntılı olarak daha önce tanıtmıştık. İsimlerine tıklayıp daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bu eserleri hangi sırayla gezeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız bu konuda da bir yazı yazmıştık.

Seyhan Baraj Gölü - Adana
Seyhan Baraj Gölü – Adana

Adana Müze Kompleksi: Hatay’ın arkeoloji müzesinin Adana’nınkinden büyük olduğunu daha önce yazmış olsam da Adana Müze Kompleksi tamamlandığında sadece arkeoloji müzesi değil, birkaç farklı müzeye ev sahipliği yapacak. Şehrin bütün devlet müzeleri buraya toplanacak. Şu an ise henüz sadece arkeoloji müzesi açık. Burada Adana’nın binlerce yıllık tarihini ve şehrin çevresindeki çok sayıda antik kenti tanıyabilirsiniz. Adana Müze Kompleksi’nin kendisi de bir tarihî eserdir. Burası eskiden Millî Mensucat Fabrikası idi. Restore edilip müze olarak kullanılmaya başlandı. Yakında Etnografya Müzesi ile Tarım ve Sanayi Müzeleri de eklenecek.

Tepebağ Höyüğü: Adana’nın en eski yerleşim yeridir. M.Ö. 3000 yılları civarında Adana’nın burada kurulduğu düşünülmektedir. Adana’nın bilinen en eski adı da Adania’dır. Tepebağ Höyüğü en az 5000 yıllık bir geçmişe sahip olsa da Osmanlı dönemine kadar kullanıldığı bilinmekte. Yeri ise Tarihî Tepebağ Mahallesinde. Kazılar hâlâ devam ediyor.

Taşköprü: Adana’nın simgesi olmuş iki tarihî eserden biridir. Seyhan Nehri üzerinde bulunur. Dünyanın hâlen kullanılan en eski köprüsüdür. Son yıllarda araç trafiğine kapatılsa da yaya ve bisiklet trafiği devam etmektedir. M.Ö. 3500’de yapıldığına dair bazı görüşler de olsa da yaygın görüş, Roma İmparatorluğu döneminde, M.S. 4. Yüzyılda Mimar Auxentius tarafından yapıldığıdır. Gelecekte tekrar araç trafiğine açılması da tartışılmakta.

taş köprü
Taşköprü Gökyüzünden Manzara

Büyük Saat Kulesi: Adana’nın simgesi olmuş iki tarihî eserden diğeridir. Türkiye’nin en büyük saat kulesi olup 35 metre boyundadır. 1882’de açılmıştır. Şehrin tarihî bölgesinin merkezindedir.

Şakirpaşa Konağı: Atatürk, 31 Ekim 1918 ile 10 Kasım 1918 arasında ilk Adana ziyaretini gerçekleştirmiştir. Bu ziyaret sırasında Kurtuluş Savaşı’nı başlatmaya karar vermiş ve savaşın ilk emrini vermiştir. Atatürk’ün 11 gün boyunca konakladığı Şakirpaşa Konağı ise 1880’de inşa edilmiş olup bugün müze olarak kullanılmaktadır. Havalimanının arka tarafında, karayolu üzerindedir.

Kazancılar Çarşısı: Büyük Saat Kulesi’nin çevresindedir. Adana Bedesteni olarak da bilinir. Yaklaşık 500 yıl önce Ramazanoğulları Beyliği tarafından inşa edilmiştir. Burası bazı eski zanaatların hâlâ yaşadığı bir yerdir. Aynı zamanda 19. Yüzyılın ikinci yarısında Adana Kebabı burada icat edilmiştir.

Adana Ulu Camii: Büyük Saat Kulesi’nin arkasındadır. Ramazanoğulları Beyliği’nin başyapıtıdır. 1541’de ibadete açılmıştır. Tam bir külliyedir. Karşısında medrese ve yanında türbe de bulunur. Memlûk Mimarisinin bir örneğidir.

Ulu Cami Adana
Ulu Cami

Ramazanoğlu Konağı: 1520-1550 arasında yaptırıldığı düşünülmektedir. Ramazanoğulları Beyliği’nin sarayı diyebiliriz. Beylik buradan yönetilmiş ve Ramazanoğlu ailesi burada ikamet etmiştir. Memlûk Mimarisinin mütevazı bir örneğidir. Büyük Saat Kulesi ve Ulu Cami arasındadır. Günümüzde kültür merkezi olarak kullanılmaktadır.

Atatürk Evi Müzesi: Atatürk, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Adana’yı yedi kere ziyaret etti. Bunlardan ilki olan 15 Mart 1923 tarihli ziyaret, Atatürk’ün bir devlet başkanı olarak ilk kez bir Anadolu şehrini ziyaret etmesi nedeniyle daha büyük bir öneme sahiptir. Atatürk’ün bazı ziyaretlerinde ona ev sahipliği yapmış olan ve 19. Yüzyılda inşa edildiği bilinen Suphi Paşa Konağı günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak kullanımda. Seyhan Nehri kıyısındaki bu müze, Atatürk’ün anısının en canlı olduğu yerlerden biri.

Adana Sinema Müzesi: Adana, Türk Sinemasına devasa katkılarda bulunmuş bir şehirdir. Çok sayıda sanatçı bu şehirden yetişmiştir. Adana Sinema Müzesi ise Adana’nın sanata katkılarının görkemli geçmişini gözler önüne seriyor. Tarihî bir konağın restore edilmesi ile kurulmuştur. Burada sergilenen yüzlerce film ya Adanalı sanatçıların elinden çıkmış ya da Adana’da yapılmış. Bu müzeyi gezince ister istemez “Türk Sinemasının neredeyse tamamı Adanalıların elinden çıkmış” diyeceksiniz. Yeri ise Atatürk Evi Müzesi’nin yanında.

Adana Sinema Müzesi Dış
Adana Sinema Müzesi

Yağ Camii: Eski Cami olarak da bilinir. Haçlılar tarafından yapıldığı düşünülen bir kilisenin 16. Yüzyılda Ramazanoğulları tarafından cami olarak yeniden inşa edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Kilise izleri de hâlâ görülebilir. Adana’nın en büyük ikinci tarihî camisidir. Bir zamanlar bu caminin önünde yağ pazarları kurulurmuş, isim oradan geliyor.

Bebekli Kilise: Hatay’ın aksine ne yazık ki Adana’da günümüze ulaşan ve kullanımda olan çok az tarihî kilise var. Adana il merkezinde ise sadece bir tane. O da Bebekli Kilise’dir. 1880-1890 arasında inşa edilmiştir. Günümüzde de kullanıma ve ziyarete açıktır.

Tarihî Hamamlar: Adana, dört tane tarihî hamama ev sahipliği yapar. Bunlardan en yenisi olan Yeni Hamam 18. Yüzyılda inşa edilmiş olup günümüzde kültür merkezi olarak kullanımdadır. Diğer üçü ise hamam olarak hizmet vermeye devam etmekte. 1682’de açılan Mestan Hamamı Adana’nın en bilinen hamamıdır, Küçük Saat civarındadır. 1529’da açılan Çarşı Hamamı ise Büyük Saat Kulesi’nin yanı başındadır. En eskisi ise Roma İmparatorluğu döneminde yapılıp 17. Yüzyıl başında yeniden yapılan Irmak Hamamı’dır. Hepsi de tarihî şehir bölgesinde.

Küçük Saat: Büyük Saat’in bir de küçüğü var. 1925’te 5 Ocak Meydanı’na İş Bankası tarafından yerleştirilmiştir. Halka tasarruf yapması ve yatırıma yönelmesi mesajını verir. Şehrin merkezi olarak da kabul edilir. Mestan Hamamı’nı karşıdan görür.

Kemeraltı Camii: Ramazanoğulları Beyliği döneminde yapılmasına rağmen Osmanlı mimari özelliklerini sergileyen ve Adana’nın tarihî camileri içinde en küçüğü durumunda bulunan bir camidir. Küçük Saat’in yanı başındadır.

Büyük Saat gündüz
gündüz Büyük Saat

Yeni Cami: Adana’nın tarihî camileri içinde en yenisidir. 1724’te açılmıştır. Memlûk Devletinin yıkılmasından çok sonra yapılmış olmasına rağmen Memlûk Mimarisine ait özellikleri taşıması nedeniyle sıra dışıdır. Kuruköprü civarındadır.

Tarihî Kız Lisesi: Seyhan Nehri kıyısında, Taşköprü’nün yanı başındadır. 19. Yüzyılın sonlarında askerî okul olarak kurulmuş ama sonra kız lisesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise sanat galerisi ve müze olarak kullanılmakta.

Adana Tren Garı: 1916’da hizmete açılmıştır. Alman mimarisinin bir eseridir. Adana’nın son yüzyılındaki en önemli olaylara ev sahipliği yapmıştır. Tren Garı’nın önündeki meydan ise şehirdeki pek çok etkinliğe ev sahipliği yapar. Adana Tren Garı günümüzde de yoğun olarak kullanılmakta.

Adana Tren Garı
Adana Tren Garı

Yeşiloba Şehitler Müzesi ve Millî Mücadele Kütüphanesi: 11 Haziran 1920’de günümüzde Yeşiloba Mahallesi olan yerde Kâhyaoğlu Çiftliği vardı. O günlerde Adana, Fransız-Ermeni işgali altındaydı. Bu çiftlikte hepsi sivil olmak üzere 43 erkek, 21 kadın ve sayısı belirlenemeyen çocuk vatandaşımız katledildi. Kâhyaoğlu Çiftliği günümüzde müzeye dönüştürüldü. Aynı zamanda Millî Mücadele Kütüphanesi oldu. Burada Adana’nın işgal yıllarındaki acıları ve direnişine dair çok şey öğrenebilirsiniz. O dönemden kalan gazeteler de burada arşivleniyor.

Nardalı Konağı: Şeyh Cemil Nardalı’ya ait olan bu tarihî konak, Kurtuluş Savaşı sırası Kuvâ-yi Millîye karargâhı olarak kullandı. 10 Temmuz 1920’de ise burası tarihî bir olaya ev sahipliği yaptı. Kaç Kaç Olayı olarak bilinen bu olayda katliamdan kaçan Adana halkı buraya sığındı. Sığınan siviller buradan Toroslara doğru yola çıkmak için Türk askerleri tarafından organize edildiler. Dört günlük zorlu yolculuğun sonunda binlerce Adanalı Toros Dağlarına ulaştı ama yüzlercesi de şehit oldu. Dağlara ulaşanlar Kuvâ-yi Millîye üyesi olup savaşa katıldı. Nardalı Konağı günümüzde müze olarak kullanılıyor. Adana’nın Kurtuluş Savaşı yıllarına dair çok şey anlatıyor.

Adana Merkez’deki Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Adana Merkez Park: Türkiye’nin en büyük parkıdır. Yakın zamanda inşa edilmiştir. Gelişmiş ülkelerdeki şehir merkezi parklarının Türkiye’deki örneğidir. Devasa büyüklükte olup gezmekle bitmez ama içinde sizi hızlıca gezdirecek bir tren de var. Temiz hava almak, yeşil manzara görmek ve dinlenmek için burayı gezebilirsiniz. Seyhan Nehri kıyısındadır. Burası Adana Lezzet Festivali’ne ev sahipliği yapar.

Güneşli bir günde Adana Merkez Park
Güneşli bir günde Adana Merkez Park

Sabancı Merkez Camii: Büyük Çamlıca Camii yapılmadan önce Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük camisiydi. 1998’de açılmıştır. Mimari özelliklerinin her biri size başka bir şey anlatır. Adana’nın üçüncü simgesi diyebiliriz.

Adana Atatürk Parkı: Merkez Park’tan sonra Adana’nın en büyük parkıdır. Burası aslında tarihî bir park. Atatürk’ün isteği üzerine yapılmış. Parktaki Atatürk Heykeli, Atatürk’le birlikte fotoğrafı olan tek Atatürk Heykelidir. Ziya Paşa Heykeli, Aşk ve Sadakat Köprüsü, 75. Yıl Sanat Galerisi de bu parktaki görülmesi gereken önemli yerler. Atatürk Parkı bir de tarihî bir esere ev sahipliği yapıyor: 1901’de yapılan, 1992’de de yeniden yapılan Bahri Paşa Çeşmesi. Adana Atatürk Parkı, Atatürk Caddesi ile Ziyapaşa Caddesi’nin arasında.

Seyhan Baraj Gölü ve Çevresi: Adana’nın kuzey kısmında, Seyhan Nehri üzerine kurulmuş baraj gölünü mutlaka görmelisiniz. Adana’nın en güzel manzaraları burada. Çeşitli spor etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Burada tekne turlarına katılmanızı tavsiye ederiz. Baraj Gölü çevresinde ise Adnan Menderes Bulvarı, Çukurova Üniversitesi Kampüsü, Kayıkhane gibi görülmesi gereken yerler var.

Ziyapaşa Caddesi: Bazılarına göre Adana’nın Bağdat Caddesi. Şehrin en önemli gezi, yemek ve eğlence yerlerinden biri. Portakal Çiçeği Karnavalı’na ev sahipliği yapan yerlerden biri. Fakat son bir yılda Türkiye’deki ekonomik sıkıntılar nedeniyle ana cadde kısmı eski canlılığını kaybetti. Yine de çevre sokakları tüm canlılığıyla hâlâ gidilmesi gereken yerler.

Şinasi Efendi Sokağı: Ziyapaşa Caddesi’ne paralel bir sokak. Portakal Çiçeği Karnavalı’na ev sahipliği yapan başlıca yerlerden. Burası Adana’nın barlar sokağıdır. Gece hayatı istiyorsanız, alkollü içki içmek istiyorsanız ve farklı gastronomik lezzetleri denemek istiyorsanız ilk durağınız burası olmalı.

Toros Caddesi: Ziyapaşa eski canlılığını yavaş yavaş kaybededursun, onun yerini Toros Caddesi almaya başladı. Burada çeşitli üçüncü dalga kahveciler, eğlence mekânları ve restoranlar bulunmakta. Aynı zamanda Portakal Çiçeği Karnavalı’na ev sahipliği yapan başlıca yerlerden. Toros Caddesi, Gazipaşa Caddesi ile Merkez Park arasında.

Turgut Özal Bulvarı: Yukarıda saydığım cadde ve sokaklar Adana’nın merkezine daha yakın yerler. Turgut Özal Bulvarı ise Kuzey Adana’ya doğru ilerliyor. Burası da Adana halkının en çok gezdiği, alışveriş yaptığı ve eğlenmek için tercih ettiği bölgelerden biri.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu: Büyükşehir Belediyesi’ne ait tiyatro, oldukça eski bir yapı ve Adana’da sanatın kalbinin attığı yerlerden biri. Burayı da görebilirsiniz. Burada neredeyse her gün tiyatro oyunu var. Hatta bazen ücretsiz oyunlara da denk gelmeniz mümkün. Bazı günler çeşitli şanatçılar konserler de veriyorlar. Ayrıca Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası burada haftalık konser veriyor. Adana’ya gelmişken izlemenizi tavsiye ederim.

Çanakkale ve Adana Şehitleri Parkı: Çanakkale Savaşı’nda şehit olan Adanalıların anısına yapılmış olan bir parktır. Adana’nın en başarılı tematik parklarındandır.

Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana, Türkiye ve hatta tüm bölge ülkelerin ilk ve tek sokak karnavalına ev sahipliği yapmakta. İlk kez 2013’te düzenlenmiş ve her sene devam etmiştir. Her sene Nisan ayında düzenlenen bu karnaval o kadar büyüdü ki hem Türkiye içinden hem de Dünya genelinden devasa miktarda turist çekiyor. Aynı zamanda Dünya genelinde basına konu oluyor. Katılan kişi sayısı milyonlarla ifade edilecek seviyeye ulaştı. Bu nedenle Dünyanın en büyük karnavallarından biri olduğunu söylesem herhâlde abartmış olmam.

Nisan ayında Adana’nın bütün sokakları portakal çiçeği kokar. Adana halkı baharın gelişini Portakal Çiçeği Karnavalı ile kutlar. Herkes sokaklara dökülür, bir hafta boyunca şehrin dört bir yanında kültür sanat etkinlikleri ve eğlenceler düzenlenir, stantlar kurulur ve alışveriş yapılır. Karnaval coşkusunun en yoğun olduğu bölge Ziyapaşa Caddesi ile Merkez Park arasındaki bölge olsa da şehrin başka pek çok yerinde de karnaval etkinlikleri olur.

Karnaval boyunca sanatçılar sanatlarını icra ederler, halk çılgınca eğlenir. Karnaval coşkusunun zirveye ulaştığı gün ise kortej günüdür. Milyonlarca insan korteji izlemek için bir araya gelir. Sanatçılar kostümleriyle halkın önünden geçerler.

Adana’ya ne zaman gelinir diyorsanız, size verebileceğim çeşitli alternatif tarihlerden ilki, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın olduğu haftadır. Adana Gezilecek Yerler Listenizde mutlaka olması gereken etkinlik de bu karnavaldır. Karnavalı web sitesinden takip edebilirsiniz. Biz de bu konuda bol bol yazacağız.

Adana Gezilecek Yerler Rehberi (Adana Festivalleri)

Adana Gezilecek Yerler Listesine dâhil edebileceğiniz tek etkinlik Portakal Çiçeği Karnavalı değildir. Adana son yıllarda iyiden iyiye festivaller şehrine dönüştü. Adana ilinde her yıl yaklaşık 40 festival düzenlenmekte. Bu festivallerden en büyük olanları sadece Türkiye’de değil Dünya çapında ilgi görmeye başladı. Adana’ya bu festivallerin yapıldığı tarihlerde de gelebilirsiniz ve hatta gelmelisiniz.

Adana Lezzet Festivali: İlk kez 2017’de düzenlenmiştir. Kısa sürede şehrin en büyük festivallerinden olmuştur. Adana Mutfağını her yönüyle bu festivalde deneyimleyebilirsiniz. Sadece Adana Mutfağı değil, komşu şehirler ve diğer ülkeler de bu festivale katılmaktadır. Bu festivalde tıka basa yemek yiyebileceğiniz gibi çok çeşitli yiyecekleri deneyimleyebilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye ve Dünya’dan aşçılar ve gurmeler de festivale geliyor. Söyleşiler ve gastroshow etkinlikleri de yapılıyor. Adana Lezzet Festivali her sene Ekim ayı başında Merkez Park’ta yapılmakta.

Lezzet festivali Etkinlikleri
Lezzet festivali Etkinlikleri

Altın Koza Film Festivali: Adana’nın Türk Sinemasına devasa katkısından yukarıda söz etmiştik. Adana Altın Koza Film Festivali ise Türkiye’nin en köklü sinema festivallerinden biridir. Aynı zamanda Dünya çapında da ilgi görmeye başlamıştır. İlk kez 1969’da düzenlenmiştir. Bir hafta boyunca Türk ve Dünya sinemasından çok başarılı filmleri ücretsiz seyredebilir, yerli ve yabancı pek çok sanatçıyla tanışabilir, söyleşilere ve film atölyelerine katılabilirsiniz. Festivalde verilen ödüller de Türkiye’nin en prestijli sinema ödüllerindendir. Altın Koza Film Festivali şehir genelindedir ve her sene Eylül ayında yapılır.

Adana Kebap ve Şalgam Festivali (Dünya Rakı Günü): Aslında bu festivalin adı Dünya Rakı Günü’dür. Her sene aralık ayının ikinci cumartesi günü yapılır. Şehrin pek çok köşesine yayılsa da odak noktası, Adana Kebabının doğduğu Kazancılar Çarşısı’dır. O gün insanlar bir araya gelip, Adana Kebabı yiyip, rakı içerler. Tahmin edebileceğiniz nedenlerden ötürü resmî adı Adana Kebap ve Şalgam Festivali olarak değiştirilse de Adana halkı Dünya Rakı Günü demeye devam etmektedir.

Kızıldağ Güreşleri: Kırkpınar Güreş Festivali’nden sonra Türkiye’nin en eski karakucak güreş festivallerinden biri de Kızıldağ Güreş Festivali’dir. Adana’nın Karaisalı ilçesindeki Kızıldağ Yaylası’nda yapılmaktadır. İlk kez Ramazanoğulları Beyliği döneminde düzenlenmiştir. Bu sene 534. Kez düzenlendi. Türkiye’nin en prestijli güreş festivallerindendir. Aynı zamanda buradan pek çok millî güreşçi yetişmiştir.

Pozantı-Belemedik Doğa ve Fotoğrafçılık Festivali: Adana’nın Pozantı ilçesindeki Belemedik Yaylası tam bir doğa harikası. Aynı zamanda tarihî öneme sahip bir yer. Bu nedenle gezginlerin ve özellikle de fotoğrafçıların uğradığı duraklardan. Pozantı Belediyesi de son dört yıldır burada doğa fotoğrafçılığı festivali düzenlemekte. Her sene Kasım ayı başında yapılmakta.

Adana Tiyatro Festivali: 1998’den beri Kültür Bakanlığı ve Sabancı Vakfı iş birliğinde düzenlenmektedir. Bir ay sürmesi nedeniyle Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro festivalidir. Türkiye’den şehir ve devlet tiyatroları ile yabancı ülkelerden tiyatrolar da bu festivale katılır. Her sene Nisan ayında düzenlenir.

Daha fazla festival için buraya tıklayınız.

Adana’da Ne Yenir?

Gelelim en çok merak ettiğiniz konuya. Adana Gezilecek Yerler Rehberi olur da Adana Mutfağından söz etmemek olur mu hiç? Adana Mutfağı son derece zengindir, kebaptan ibaret değildir. Her zevke hitap eden yemek bulmanız mümkün. Bu nedenle Türkiye’nin UNESCO Gastronomi Listesi’ne giren üç ilinden biri Adana’dır.

Adana Mutfağındaki bütün yemekleri burada anmamız mümkün değil. Sadece en bilinenleri anacağız. Ondan sonra da sitemizde Adana Mutfağı hakkında daha ayrıntılı bilgiler veren yazıların bağlantısını vereceğiz. Listedeki bazı yemeklerin isimlerine tıklayarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Adana Kebabı: Adana Mutfağının en tanınan yemeğidir. Hatta Dünya çapında ünlü olmuştur. Sanılanın aksine makineden geçirilen kıymanın şişe geçirilmesi ile yapılmaz. Ayrıca pilav, makarna, sigara böreği şeylerle sunulmaz. Adana Kebabı bir sanattır. Çok farklı bir yapılış ve sunum tarzı vardır.

Servis Adana Kebabı
Adana Kebabı Servis Usülü

Şırdan: Son yıllarda ününü gitgide arttıran bir Adana yemeğidir. Sakatat türünde bir yemektir. Geviş getiren hayvanların, midesinin şırdan adlı bölmesinden yapılan bir dolmadır.

Sıkma: Adana ve Mersin’de hem kahvaltıda hem de gün içinde yemek olarak tüketilen bir hamur işidir. Ben bunu genellikle gözlemenin dürüm hâli olarak tanımlıyorum.

Şalgam: Adana’nın en meşhur içeceğidir. Şalgam turpu ve siyah havuçtan yapılan bir içecektir. Sade içebileceğiniz gibi yemeğin yanında da içebilirsiniz. Ayrana iyi bir alternatiftir.

Şalgam Adana İçeçeği kapak Adana Lezzet Festivali Etkinlik programı en değerli içecek
Şalgam Suyu – Adana

Muzlu Süt: Adana’nın kendine has tarifi ve sunumu ile yapılan muzlu sütü de çok sevilir. Sık sık tüketilir. Gerek serinlemek gerekse de kahvaltı için içebilirsiniz.

Bici Bici: Adana’nın en meşhur tatlısıdır. Yaz mevsiminde tüketilir. Muhallebi, buz, meyan kökü boyası, gül suyu ve isteğe bağlı olarak meyve ile yapılır.

Bici Bici - Fotoğraf: Aziz Aykan
Bici Bici – Fotoğraf: Aziz Aykan

Ciğer Şiş: Kuzu ciğeri ile yapılan bir kebap türüdür. Her gün ve her saat tüketilse de Pazar sabahları Büyük Saat Kulesi çevresinde ciğer şişle kahvaltı yapmak 100 yıllık bir gelenektir.

Kısır: Tüm Türkiye’de bilinen, bulgur ve çeşitli sebzelerle yapılan kısır, aslında Adana ve komşu illerine ait bir yemektir.

Sarımsaklı Köfte: Hatay’ın fellah köftesine benzer. Sarımsak ve bulgurla yapılan etsiz bir köfte yemeğidir.

Adana Böreği: Son yıllarda Adana, su böreğine benzeyen ama ondan çok daha farklı özelliklere sahip bir börek türü ile de ismini duyurmaya başladı.

Acebek Tarator: Börülceye Çukurova yöresinde acebek denir. Acebekle yapılan yemek de evlerde sıklıkla tüketilir.

Adana Usulü Kısır - Adana Lezzet Festivali Etkinlik programı
Adana Usulü Kısır

Yüksük Çorbası: Ana malzemesi mantı ve nohut olan bir çorbadır.

Analı Kızlı: Ana malzemesi içli köfte ve sarımsaklı köfte olan bir çorbadır.

Aslında burada anılmayı hak eden daha çok yemek var ama fazla uzatmayalım. Eğer Adana Mutfağındaki bütün yemeklerin listesini okumak isterseniz Adana Lezzet Festivali 2019 hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Adana Gezilecek Yerler (Restoranlar)

Adana’da restoran çok ama iyi restoranı seçmek de önemli. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Adana’da da gastronomide kalitesizleşme söz konusu. Bazen Adanalılar bile çok kalitesiz bir restoranı sırf popülerliğinden dolayı size tavsiye edebilmekte. Biz popüler olanı değil de kaliteli olanları size tavsiye edeceğiz. Adana Gezilecek Yerler Rehberi yazımızın bu kısmını zaman içinde genişletebiliriz de.

Yeşil Kapı Restoran: Adana Kebabı yemek için tavsiye ettiğimiz ilk restoran Ordu Caddesi’ndeki Yeşil Kapı Restoran’dır. Kebabı iyidir, mezeleri zengindir.

Tarihî İstanbul Kebap Salonu: 19. Yüzyılın ikinci yarısında Adana Kebabı ilk kez burada halkın beğenisine sunulmuştur. Günümüzde de açık olup şehrin en iyi kebapçılarından sayılmaktadır. Bulunduğu yer ise Kazancılar Çarşısı’dır.

Kebapçı Ahmet Usta: Ben de dâhil olmak üzere pek çok Adanalıya göre en iyi Adana Kebabı, sokaklarda yapılan tabla kebabıdır. Ve bize göre en Adana’nın en iyi tabla kebapçısı Kebapçı Ahmet Usta’dır. Ahmet Usta çok uzun zamandır aynı yerde bu işi yapmakta. Kendisiyle tanışmanızı ve hikâyesini kendisinden dinlemenizi tavsiye ederim. Şehirde aynı isimde başka kebapçılar da var. Onlarla karıştırmayın. Bizim dediğimiz Kebapçı Ahmet Usta, Seyhan Belediyesi’nin yanındaki İstiklal Metro İstasyonu’nun hemen yanındaki sokakta.

Ciğerci Mahmut Usta: Pek çok usta aşçı ve gurme tarafından hem Adana’nın hem de Türkiye’nin en iyi ciğercisi olarak kabul edilmekte. Reşatbey Mahallesindeki bu restoranda ciğerle kahvaltı yapabilirsiniz.

Ciğerci Edip Usta: Benim favori ciğercim ise Büyük Saat Kulesi civarındaki Ciğerci Edip Usta. Geleneğe uygun olarak pazar günleri Büyük Saat Kulesi çevresinde ciğerle kahvaltı yapmak istiyorsanız Ciğerci Edip Usta’yı tavsiye ederim. Küçük ve salaş bir yer ama kebabı ve ciğeri efsanedir.

4 Sıkma
Sıkma

Şırdancılar Sokağı: Şehir merkezindeki Karacaoğlan Caddesi’nin halk arasındaki adı Şırdancılar Sokağı’dır. Burada akşamları şehrin en iyi şırdancıları tezgâh açar. Özellikle de Şırdancı Kemal ve Şırdancı Bedo’yu tavsiye ederiz.

Börekçi Rıza: Adana’nın en iyi börekçilerindendir. Adana’nın meşhur böreklerini burada yiyebilirsiniz. Saydam Caddesi civarında.

Ali Göde: Adana şalgamı 1930’da Ali Göde tarafından icat edilmiştir. Ailesi de kaliteyi hiç bozmadan aynı mesleğe devam etmekte. Kuruköprü’deki bu mekânda şalgam içebilirsiniz.

Doktorum Şalgam: Adana’nın en iyi şalgamcılarından biri de Doktorum Şalgam’dır. Benim de favorimdir. İki şubesi var. Biri Mısır Çarşısı’nda, diğeriyse Barajyolu Caddesi’nde.

Kazım Büfe: Adana’nın meşhur muzlu sütü şehirdeki pek çok büfede bulunsa da icat edildiği yer Gazipaşa civarındaki Kazım Büfe’dir. Şehirde muzlu süt içmek için en çok tercih edilen adrestir.

Adana usulü muzlu
Adana Usulü Muzlu süt

Clocks: Adana Mutfağının biraz dışına çıkmak ve güzel manzaralı bir yerde özgün bir yemek yemek isterseniz Seyhan Nehri kıyısındaki Clocks Saat Kulesi’ni tavsiye ederiz.

Cafe Ora: Barajyolu Caddesi’ndedir. Yukarı kattaki kafenin ismi değişse de altındaki bici bici satan yer Cafe Ora olarak devam ediyor. Adana’da bici bici yemek için en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Balıkçı Şehmus: Eğer Adana’da balık yemek istiyorsanız size ilk tavsiye edebileceğim yer Yurt Mahallesi’nde, muhtarlığın yakınındaki Balıkçı Şehmus’tur. Balıkları lezzetli, salatası ise efsanedir. Fiyatı uygundur.

Bu arada sebze yemekleri ile ilgili bir tavsiyede bulunmadığımı fark etmişsiniz. Bu konuyu ayrıca ele aldık. Vejetaryen ve Veganlar İçin Adana Rehberi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Adana’daki Antik Şehirler ve Höyükler

Adana, antik şehir zengini bir ildir. İl merkezi dışındaki çevre ilçelerde çok sayıda antik kent var. Yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaktalar. İl merkezinde bulunan tek antik yerleşim ise Tepebağ Höyüğü’dür ve ondan yukarıda söz etmiştik. Aşağıda ise il sınırları içindeki diğer antik kent ve höyükler var. Antik şehirler de Adana Gezilecek Yerler listelerinin olmazsa olmazıdır.

Anavarza Antik Kenti: Bu antik şehirler içinde en önemlisi Anavarza Antik Kenti’dir. Kozan ilçe sınırları içinde olan Anavarza kalesinin yamacında bulunan bu şehir gün yüzüne çıkarılmayı beklemekte. Tabii ki az bir kısmı yerin üstündedir. Anavarza, Türkiye’nin en büyük antik şehridir. Efes’ten dört kat (kimi kaynaklara göre 10 kat) daha büyüktür. Roma İmparatorluğu’nun doğudaki merkezlerinden olmuş ve Yenilmez Şehir olarak anılmıştır. Şehrin yukarısındaki Anavarza Kalesi ise Orta Çağ’a aittir. Dünyada bilinen en eski tıp ve eczacılık kitabını yazan Hekim Dioscurides bir Anavarzalıdır.

Anavarza Kalesi
Anavarza

Misis Höyüğü: Merkez ilçelerden Yüreğir ilçesinde bulunsa da şehir merkezinin 27 km doğusundadır. M.Ö. 7000 tarihine kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Roma ve Bizans döneminde önemli bir merkez olmuştur. Şehir kalıntılarının yanı sıra Misis Köprüsü de görülmesi gereken önemli bir yerdir. Selçuklulardan kalma Havraniye Kervansarayı da önemlidir. Misis’in restorasyonu devam etmekte. Yerleşim günümüzde de devam ediyor. Bu arada Misis’in ayranı oldukça ünlüdür.

Sirkeli Höyük: İl merkezinin 40 km doğusunda, Ceyhan Nehri kıyısında yer alır. Orta Tunç Çağından Roma Dönemine kadar yerleşim görmüştür. Buradaki Hitit Kaya Kabartması özellikle görülmeye değer.

Tatarlı Höyük: Ceyhan ilçesindeki Tatarlı Köyü’ndedir. Kizzuvatna Krallığı’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur.

Şar (Komana) Antik Kenti: Tufanbeyli ilçesine 20 km uzaklıkta. Kizzuvatna ve Hitit dönemlerinde çok önemli bir dinî merkez olmuştur. Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde de yerleşim görmüştür. Roma Döneminden ayakta kalan önemli eserler vardır.

Magarsus Antik Kenti: Karataş ilçesinin 4 km batısında, deniz kıyısındadır. M.Ö. 7. Yüzyılda kurulmuştur. Osmanlı dönemine kadar yerleşim görmüştür. Izgara planlı bir kenttir. Çok sayıda tarihî esere ev sahipliği yapmıştır. Antik Tiyatrosu son yıllarda açığa çıkarılmıştır.

Aigeai (Ayas) Antik Kenti: Yumurtalık ilçesindedir. Antik çağlarda önemli bir liman şehri olmuştur. M.S. 2 ve 3. Yüzyıllarda en parlak dönemini yaşamıştır. Daha sonra Marko Polo tarafından da iki kere ziyaret edilmiştir. Bu şehrin çok sayıda tarihî eseri günümüze ulaşmıştır. Tarihte ilk tıp eğitiminin verildiği yer olan Asklepion Tapınak Hastanesi buradadır.

Adana Gezilecek Yerler Listesi (Çevre İlçelerdeki Bazı Tarihî Eserler)

Adana’nın merkez dışı ilçelerindeki bazı tarihî eserler de görülmeye değer. Hepsini olmasa da en önemli olduğunu düşündüklerimizi listeleyelim. Bu eserler, neden Adana gezinizi merkezle sınırlı tutmamanız gerektiğini gözler önüne seriyor.

Yılan Kale: 11. Yüzyılda Haçlılar tarafından inşa edilmiştir. Ramazanoğulları Beyliği döneminden itibaren terk edilmiştir. Evliya Çelebi bu kaleyi Şahmeran Kalesi olarak tanımlamıştır. İsmi de buradan gelir. Ceyhan ilçesinin yanı başındadır.

Kozan Kalesi: Anavarza Kalesiyle birlikte Adana’nın en bilinen kalelerindendir. Kozan ilçesinin yanı başındadır. Adana’nın en eski kalelerindendir. Her 3 yılda bir yapılan vaftiz yağı çıkarma töreni nedeniyle Hristiyanlar için de çok önemlidir. Kalenin tepesinde bir restoran da bulunur.

Hoşkadem Cami: Kozan ilçesindedir. 1448’de Memlûklar tarafından yaptırılmıştır. Adana’nın en görkemli tarihî camilerindendir.

Feke Kalesi: Feke ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. 12. Yüzyılda Bizans İmparatorluğu tarafından sarp bir kaya üzerine inşa edilmiştir.

Varda Köprüsü: Adana’nın simgesi olmuş tarihî eserlerdendir. Türkiye’nin en büyük demiryolu köprüsüdür. 1912’de Osmanlı-Almanya iş birliğinde yapılmıştır. Günümüzde de kullanımdadır. Karaisalı ilçesindedir. 2012’de James Bond filmlerinden Skyfall’un bir sahnesi burada çekildi.

Varda Köprüsü - Adana
Varda Köprüsü – Adana

Adana Sahilleri

Adana, Her ne kadar pek bilinmese de deniz turizmine de açıktır. Adana’nın Yumurtalık ve Karataş ilçeleri Akdeniz kıyısındadır. İkisinde de oldukça güzel sahiller var ve ikisi de gelişmeye devam ediyor. İki sene önce Yumurtalık’ta iki sahilimiz mavi bayrak almıştı. Önümüzdeki yıllarda ise Adana’dan dört sahilin mavi bayrak alması için çalışma yürütülüyor.

Aydın, Muğla, Antalya ve Mersin’in aşırı kalabalık sahilleri yerine saklı kalmış ve görece daha sakin, tatil yaparken kafa dinleyebileceğiniz, denizin tadını çıkarabileceğiniz yerler arıyorsanız size Yumurtalık ve Karataş’ı tavsiye ederim. Bu arada kalabileceğiniz otel ve pansiyonlar da mevcut.

Adana sahilleri, değeri bilinmemiş yerlerdir. Adanalılar bile pek tercih etmiyorlar. Kötü olduklarını düşünmeyin, sahiller güzel ama yeterince duyulmadığı için böyle. Bazen böyle olmasının daha iyi olduğunu da düşünmüyor değilim. Çünkü Türkiye’nin en bilinen sahil bölgelerindeki betonlaşma hepinizin malumu.

Yumurtalık Plajı kapak
Plajlar Yumurtalık

Karataş hakkında henüz bir şey yazmadık ama Yumurtalık hakkında üç adet yazı yazmıştık. Daha ayrıntılı bilgi almak için isimlerine tıklayabilirsiniz. Adana Gezilecek Yerler Rehberinize, Adana’da denize girmeyi de dâhil etmeyi unutmayın.

Yumurtalık Plajı ve Yumurtalık Denizi

Yumurtalık Otelleri vs Yumurtalık Pansiyonları

Yumurtalık – Bir Akdeniz İncisi

Adana’daki Doğa Harikaları

Adana Gezilecek Yerler Rehberimiz doğa harikaları ile devam ediyor. Adana çevresinde gezip görmeniz gereken bazı doğa harikaları da var. Bu yerlerde eşsiz manzaraların keyfini sürebilir ve şehirden uzak olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Birkaçını sizler için aşağıda listeledik.

Kapıkaya Kanyonu: Adana’nın Karaisalı ilçesindedir. Çok güzel doğa manzaralarına ev sahipliği yapmakta. 20 km uzunluğunda. Kanyonun etrafı çeşitli ağaçlarla çevrili. Gezginler için bir dinlenme alanı da var.

Aladağlar Millî Parkı: Adana’nın Aladağ ilçesindedir. Dağ ve doğa yürüyüşü, tırmanma, kuş gözlemciliği, bitki gözlemciliği, yaban hayatı gözlemciliği, foto safari, yamaç paraşütü, rafting ve kano etkinliklerine burada katılabilirsiniz.

Küp Şelaleleri: Adana’nın Aladağ ilçesine 37 km uzaklıktadır. 10 şelaleden oluşur. Çevresindeki ormanlar her mevsim farklı renklere bürünür.

Belemedik Yaylası: Pozantı ilçesine 10 km uzaklıktadır. Tren yolu da geçmektedir. Yemyeşil bir doğaya sahip. Ahşap ve taştan yapılmış yayla evleri barındırıyor. Yaban hayatı yönünden zengindir. Her sene Kasım ayında burada fotoğrafçılık festivali düzenlenmekte.

Akyatan Lagünü: Millî Park statüsündedir. Adana’nın Karataş ilçesi sınırlarındadır. Çok sayıda su kuşu türüne ev sahipliği yapar. Bu su kuşların arasında turaç, saz horozu, yaz ördeği, mahmuzlu kız kuşu, küçük sumru, flamingo, dikkuyruk gibi kuş türleri de bulunur.

Yumurtalık Lagünü: Yumurtalık ilçesinde bulunur. Doğa koruma alanı statüsündedir. Tatlı ve tuzcul bataklıklar, çamur düzlükleri, kumullar ve bir çam ormanı bulunur. Çeşitli su kuşlarına ev sahipliği yapar.

Kızıldağ Yaylası: Adana’nın en bilinen yaylalarındadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra çok sayıda tarihî esere de ev sahipliği yapar. Ramazanoğulları Beyliği döneminde “Yazlık Adana” olarak bilinirmiş. Çünkü yaz mevsimi geldiğinde bütün Adana halkı şehri terk edip buraya göçermiş. (Hatta buna mahkûmlar da dâhilmiş) Kızıldağ Güreşleri burada düzenlenir.

Tapan Doğa Kapak
Tapan Yöresi Doğası

Tapan Yaylası ve Göksu Gölü: Bizim en sevdiğimiz yayla ise Feke ilçesindeki Tapan Yaylasıdır. Alabildiğine yeşil bir bölge ve tertemiz bir havası var. Tabii ki bir de Göksu Gölü var. Tapan Yaylasını özellikle gezmenizi ve yemeği de gölün yanında Gölbaşı Restoran’da yemenizi tavsiye ederiz.

Adana Gezilecek Yerler Rehberi (Otel Tavsiyelerimiz)

Adana Gezilecek Yerler Rehberimizi otellerle sonlandıralım. Adana’da her türden otel bulabilirsiniz. Beş yıldızlı oteller, business oteller, butik oteller ve uygulama otelleri gibi çok sayıda otel var. Bu otellerden bazılarını web sitemizde yazmıştık.

1) Adana City Hotel – Butik Hotel

Adana şehir merkezinde bulunan Adana City Hotel dış mimarisiyle Alaçatı otellerine oldukça benziyor. Butik Hotel konsepti de buradan geliyor. Küçük rengarenk çiçeklerle donatılmış verandalı bir bahçesi var. Otelin dış cephesi beyaz renkli tuğla dokusuna sahip. Yaklaştığınız anda kendinizi Ege sahil kasabalarından birindeymişsiniz gibi hissettiriyor. O nedenle bana en çok Alaçatı’yı hatırlatıyor. 24 adet odası var. Odalar tertemiz ve konforlu.

2) İbis Hotel – Business Hotel

İbis Hotel iş adamlarına yönelik hizmet vermeyi konsept olarak benimsemiş ve bunu da çok iyi becerebilen kurumsal bir hotel. Business hotel konsepti, gece kalıp sabah erken çıkmak gibi bir sistemi barındırıyor. Yani tatil için değil sadece geceyi geçirmeniz için ideal. Fiyatı da diğer şehir otellerine nazaran daha uygun. İbis Hotel hakkında ayrıntılı bilgi veren yazımızı okumak için tıklayınız.

3) Pendosis Tatil Köyü – Dağ hoteli

Eğer dağ havasını seviyorsanız bu otel tam size göre. Bunun dışında şehir karmaşasından bunalıp kaçmak için yer arayanlar için de tercih edilebilecek bir seçenek. Pozantı’nın yanı başındaki yemyeşil tepelerin yamaçlarında, ormanlık bir alanın tam ortasında 20 dönümlük bir araziye kurulmuş Pendosis Tatil Köyü‘nde birbirinden farklı oda tipleri var. Bunlardan en özeli dağ oteli konseptini en iyi yansıtan Bungalov oda tipidir. Fauna ve flora olarak zengin bir bölgede doğayla baş başa kalabileceğiniz ender bulunan güzellikte bir yer. Pendosis Tatil Köyü hakkında ayrıntılı bilgi veren yazımızı okumak için tıklayınız.

4) Hotel Bosnalı – Tarihi Konak 4 Farklı Konsept Otel içindeki En Özel Otel

1889 yılında inşa edilmiş ve sahibi tarafından malikâne olarak kullanılmış bir konağın restore edilip turizme kazandırılmasıyla 4 Farklı Konsept Otel listemizde kendisine özel bir yer edinmiştir Hotel Bosnalı. Tarihî konak tamamen ahşaptır ve 5000 yıllık bir geçmişe sahip tarihî Tepebağ semtinin en nadide üyesidir. 12 odası ile konuklarına hizmet veren otel tarihi ile tüylerinizi diken diken etmeye yetecek bir atmosfere sahip. Bu otelle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz kaleme aldığımız Hotel Bosnalı yazısını okumanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok özel bir hikâyesi var.

“Adana Gezilecek Yerler Rehberi” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?