Adana Gezi Rehberi

“Adana Gezi Rehberi” olarak değerlendirilmesini arzu ettiğim bu yazının mümkün olduğunca faydalı bilgiler barındırması için elimden geleni yaptığımı en baştan belirtmek istiyorum. Akdeniz bölgesinin bereketli toprakları üzerinde yer alan Adana hakkında yazılabilecek o kadar çok şey var ki. Bıkmadan, usanmadan, günlerce yazabilirim. Başlangıçta yazacaklarımı planlarken içim çok rahattı. Çünkü sayısız konu bulacağımdan emindim. Buldum da. Hem de zihnimi hiç zorlamadan buldum. Fakat sonradan anladım ki endişe etmem gereken şey konu bulmak değil, bu konulardan hangisiyle başlayacağıma karar vermekmiş. Kronolojiyi takip etmek bu tip makalelerde her zaman işe yarar. Sırayı takip etmek yol haritası oluşturmanın en kolay yoludur. Ben de bu yüzden yazıma Adana ve Çukurova’nın tarihinden başlamaya karar verdim. Okumaya hazırsanız başlayalım.

AdanaGeziRehberi kapak
Adana’nın Gezilmesi Gereken Tarihi Noktaları

Adana çok köklü bir tarihe sahiptir. Kaynaklar Adana tarihinin günümüzden 8000 yıl öncesine dayandığını söyler. Uzun ve köklü bir geçmişe sahip olan bu kadim kent, doğal olarak bir çok tarihî esere de ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişin güçlü medeniyetleri bu topraklara hükmetmişler, savaşmışlar, yerleşmiş, gelişmiş ve yok olmuşlardır. Aslında bu yok oluş sadece egemenlik kavramı için geçerlidir. Hüküm sürdükleri zamanlardan geriye siyasi varlıkları kalmadı ama kalıntıları Adana ve çevresinde neredeyse her metrekarede kendini göstermeye devam ediyor.

Adana Hakkında İlginç Detaylar

İlginç bir kent Adana. Bir sabah gazete okurken tarlasını süren bir çiftçinin sabanına 7 – 8 metrelik tarihî bir heykelin takıldığı haberiyle karşılaşabilirsiniz örneğin. Buna benzer çok ilginç haberlerle doludur bu şehir. O kadar çok tarihî kalıntı bulunmuştur ki bu eserleri sergileyebilmek için Adana Arkeoloji Müzesi kurulmuştur. Eski bir fabrikanın restore edilip dönüştürülmesi ile bir müze hâlini alan Adana Arkeoloji Müzesi bünyesinde şimdilik 2000 adet kalıntı barındırmaktadır. Taş devirlerine, Hititler’e ve Roma İmparatorluğu dönemine ait eşsiz eserler sergilenmektedir. Bu eserlerin dışında bir çok tarihî mekân Adana’nın tam merkezinde. Şehrin ilk yerleşim yeri olan Tarihi Tepebağ mahallesinde aynı anda görülebilmektedir.

Taşköprü ve Büyük Saat Kulesi

Adana aynı zamanda dünyanın hâlen kullanılmakta olan en eski taş köprüsüne sahiptir. 2000 yıllık bir geçmişi olan ve hâlen kullanılan Taşköprü, Roma İmparatorluğu zamanından kalmadır. Taşköprü Adana için bir künye niteliğindedir. Bu kadar büyük bir öneme sahip bu köprüyü 3-5 kısa cümle ile anlatmak hem kendisine hem de tarihe haksızlık olacağından diğer bütün detayları ayrı bir yazımızda anlattık. Taşköprü ile ilgili daha detaylı bilgilerin bulunduğu yazımıza burayı tıklayarak erişebilirsiniz. Yine aynı bölgede ülkenin en yüksek saat kulesi olma özelliğini taşıyan tarihî Büyük Saat Kulesi de görülecek yerlerden biridir. Büyük Saat Kulesi Alman yapımı bir saatin Osmanlı mimarisi ile buluşmasının öyküsüdür. Büyük Saat Kulesi ile ilgili bütün detaylara burayı tıklayarak erişebilirsiniz.

Adana gezi rehberi bir çok blogger tarafından gezilecek yerler arasından en çok tavsiye edilen bölge Tarihî Tepebağ mahallesidir. Ulu önderimiz Atatürk’ün evi yine bu mahallededir. Atatürk evinin müzeye dönüştürülmesi ile Atatürk Evi Müzesi olarak turizme kazandırılması takdire şayan bir hareket olmuştur. Bu kadar tarihin içinde tarih anlatmayan bir Adana gezi rehberi makalesi de olamazdı zaten. Adı geçen bütün eserler hakkında oldukça detaylı makaleler hazırlayıp Gezgin Kılavuz sayfamızda en kısa zamanda yayınlayacağız. Hiç kuşkunuz olmasın.

taşköprü yukardan
Taşköprü Gökyüzünden

Tarihî Tepebağ Mahallesi

Tepebağ yerleşkesinde Ramazanoğulları Beyliği döneminden kalma çok önemli bir eser daha vardır. Ulu Camii… Adını gerçek anlamda hak eden bu Ulu Camii’nin tek özelliği tarihî olması değildir. Ulu Camii 1998 yılında Sabancı Merkez Camii‘nin hizmete açıldığı güne kadar Adana’nın en büyük camii idi. Eski Adana denilen bölgede yer alan bu eser Ramazanoğlu Konağı ve Ziya Paşa’nın mezarı ile de komşudur. Adana ve hatta yurdun en önemli tarihî yerlerine ev sahipliği yapan tarihi Tepebağ mahallesi sit alanı konumundadır. Adı geçmişken söylemekte yarar görüyorum. Adana Sabancı Merkez Camii orta doğu ve balkanların en büyük kubbeli camiidir.

Tarihî yerler sadece Adana’nın merkezi ile sınırlı değildir. Anavarza Kalesi ve Alman yapımı Varda Köprüsü de tarihî mekânlar açısından oldukça önemlidir. Anavarza Kalesi Ceyhan yakınlarında, Varda Köprüsü ise Karaisalı ilçesi yakınındadır. Bunların yanında Ceyhan’da Anavarza kalesi çevresinde Anavarza Antik Kenti, Karataş’ta yeni yeni gün yüzüne çıkartılmaya başlanan Magarsus Antik Kenti de bu muhteşem coğrafyanın tarih hazinelerinin en önemlileri arasındadır.

Ulu Camii

Tarihin bilinen en eski yerleşimlerinden birinin, Tepebağ höyüğünün hemen yanı başında bulunan bu eşsiz eser 1998 yılında Sabancı Merkez Camiinin kadar Adana’nın en büyük camisi olma özelliğini elinde bulunduruyordu. Doğu tarafı Memlukler, batı tarafı Osmanlılar tarafından yaptırılmış ve daha başka birçok özelliği ile günümüzde hâlen fazlasıyla dikkat çeken bir yapıdır. İçinde medrese, türbe, imaret, Dar’ül Hadis, Dar’ül Şifa ve sıbyan mektebi bulunan Ramazanoğlu Külliyesi’nin en önemli ögelerinin başında gelen Ulu Camii, Adana tarihine de ışık tutmaktadır.

Adana Sinema Müzesi

Adana Gezi Rehberi adıyla bir makale yazıyorsak ve müzelerden bahsediyorsak o hâlde Adana Sinema Müzesi‘ni es geçmek olmaz. Adana bir çok alanda olduğu gibi sinemaya da adını altın harflerle yazdırmış bir kenttir. Özellikle 50’li yıllardan başlayıp 70’li yılların sonuna kadar fırtına gibi esmiş Adana sineması, sayısız sinema yıldızı yetiştirmiştir. Yılmaz Güney sözünü ettiğimiz yıldızların başında geliyor. Oyunculuktaki başarısının yanında yönetmenlik yaptığı filmlerin de uluslararası film festivallerinde edindiği başarılar gerçekten göz kamaştırıcıdır.

Adana, Altın Koza Film Festivali gibi uluslararası üne kavuşmuş bir film festivalinin de ev sahibidir. Festival bölge için çok önemlidir. Altın Koza film festivali sosyal hayatın gerçek bir dinamiğidir. Organizasyon öncesindeki hazırlık aşaması ve organizasyon yürütme safhası şehri hareketlendirir. Ülkenin dört bir yanından vatandaşlar, sanatçılar, bloggerlar, gazeteciler şehre akın ederler. Film festivali iç turizme bir hareket getirir. Şehrin tanıtımına çok büyük ölçüde katkı yapar.

Portakal Çiçeği Karnavalı ve Festivaller

Portakal Çiçeği Karnavalı

Şehrin tanıtımına tek katkı yapan festival Altın Koza değildir. Ondan daha büyük bir organizasyon olan Portakal Çiçeği Karnavalı yakaladığı popülarite sayesinde uluslararası bir karnaval olma yolunda hızla ilerlemektedir. Her yıl nisan ayının 2. haftasında yapılan karnavala yurt içi ve yurt dışı kaynaklı toplam 1,5 milyonun üzerinde insan katılır. Nisan ayının 2. haftası düzenlenmesinin sebebi portakal çiçeğinin o tarihlerde açmasıdır. Portakal çiçeği karnavalı adını tahmin edeceğiniz gibi portakal çiçeğinden alır. Bütün sokaklar portakal çiçeği kokar. Baharın en güzel zamanlarıdır. Portakal Çiçeği Karnavalı‘nın en önemli yanı bir karnavalı karnaval yapan asıl unsuru taşımasından geçer. Kortej yürüyüşü… Sanatçılar,müzisyenler, edebiyatçılar, çeşitli gruplar, bando takımları ve taraftar grupları belirlenen güzergah üzerinde halkın önünden peşi sıra geçerler. Dansçılar danslarını, müzisyenler ise sanatlarını icra ederler yürüyüş sırasında.

Lezzet Festivali

Diğer bir önemli festival ise Lezzet festivalidir. Bu festivalde Adana ve çevresinin yöresel tatları tanıtılır. Tabii ki bunların başında dünyaca tanınan yemeğimiz Adana Kebabı gelmektedir. Adana Kebabı tatmak için bırakın yurt içini, yurt dışından bile binlerce turist buraya akın etmektedir. Türkiye’nin değerli aşçıları ve önde gelen gurmeleri lezzet festivali günlerinde kente gelirler. Katılım inanılmaz boyutlara varır. Bu kadar yoğun katılımın olmasının sebepleri vardır. En önemlisi Adana yemekleri ünlüdür. Bu yemeklerin hepsini tek seferde bir arada bulabileceğiniz tek yer Adana Lezzet Festivali’dir. Kitleler Adana lezzetlerini tatmak için dağları, denizleri aşıp Adana’ya akın etmektedir. Lezzet festivali ve Portakal Çiçeği Karnavalı kortej yürüyüşünün noktalandığı ve etkinliklerin merkezi olan yerlerden birisi Merkez Park‘tır. Sabancı Merkez Camii bu parkın sınırları içerisindedir. Merkez Park, Adana’nın en büyük parkıdır. Festival etkinliklerinin çoğu ve karnaval konserlerinin tamamı bu parkta, Seyhan nehrinin kıyısında yapılmaktadır.

Adana’da Ne Yenilir, Ne içilir?

Kazım Büfe

Lezzet konusunu kolay kolay kapatmamız mümkün değil. Kentte lezzet konusunda sembolleşmiş mekânlar vardır. Onlara da değinmek Adanalı olmanın gerekliliğidir. Örneğin Kazım Büfe’de mutlaka muzlu süt için. Tek başınıza içmeye kalkmayın. Bitiremezsiniz. Çünkü Kazım Büfe’de muzlu süt blender hesabı ile veriliyor. Bardak hesabı değil.

Ciğerci Mahmut

Ciğerci denilince bir çok insanın aklına Ciğerci Bedo ya da şimdilerin yeni gözdesi Ciğerci Ulaş gelir. Fakat benim tattıklarımın arasında en iyi ciğeri Ciğerci Mahmut yapıyor. 5 Ocak Stadyumuna çok yakın bir noktada bulunan Ciğerci Mahmut işinin ehli gurmelerden tam not almış bir mekândır. Ünlü lezzet ustası Gurme Vedat Milor Ciğerci Mahmut’u ziyaret etmiş ve geçer not vermiştir. Hatta bir köşe yazısında da Ciğerci Mahmut’tan bahsederek ciğerin yenilebileceği en iyi adres olarak burayı göstermiştir.

Kaburgacı Yaşar Usta

Adından da anlaşılacağı gibi Yaşar Usta, Kaburgacı Yaşar Usta olarak bilinmektedir. Gerçekten kaburgasının tadına bakmanızı tavsiye ederim. Ben ilk gittiğimde kaburganın masamıza pirzola şeklinde geleceğini düşünmüştüm. Tabi öyle gelmiyor. Kaburganın üzerindeki eti sıyırıp şişe geçirip öyle pişirdikleri için masanıza şiş üzerinde geliyor.

Kebapçı Ahmet Usta

Ahmet Usta bana sorarsanız Adana’nın açık ara en iyi kebapçısı. Kebabı çok lezzetli. Fırsat buldukça kebap yemeye giderim. Aç değilsem bile hâl hatır sorarım. Tablada yapılan kebabın tadını hiç bir şey vermiyor inanın bana. Ahmet Usta’nın tablası bambaşka. Bir hikâyesi bile var. Tablasını kurduğu sokağa 13 yaşındayken gelmiş. Kendisinin söylediğine göre eskiden o sokak Adana’nın en işlek sokağıymış. Adana’da ticaretin kalbiymiş. Ahmet Usta tablasının kurulu olduğu sokağın bir sokak ötesinde başka bir kebapçıdan işi öğrenmiş. Sonra da daha 13 yaşındayken kendi işini kurmuş. 51 yıldır aynı yerdeyim diyor. O sokağa tablasını kurup kebapçılık yapmaya başlamasının üzerinden tam 51 yıl geçmiş. Şimdi 64 yaşında olan Ahmet Usta sayısız anıya sahip. Mutlaka gidip kebabını yemeli ve hikâyesini bir de kendisinden dinlemelisiniz.

Clocks Saat Kulesi

Clocks Adana, Adana’nın Yüreğir ilçesinde Seyhan nehrinin hemen yanı başında bulunan bir saat kulesi. İlk yapıldığında seyirlik bir kule olarak hizmet vermeye başlamış. Daha sonra yapısı değiştirilerek kişilere özel günleri için hizmet veren bir konsept restorana dönüştürülmüş. Adana’yı oldukça yüksek bir noktadan izleyebileceğiniz, 4 cephesi açık, yemekleri ve sunduğu ortam açısından oldukça kaliteli hizmet sunan Clocks Adana’yı mutlaka görmenizi tavsiye ederim. 

Tatlıcılar

Bolulu Hasan Usta

Yerel değil belki ama benim en sevdiğim tatlıcılardandır. Tavuk göğsü tatlısını özellikle tavsiye ederim.

Hasan Masat

Hasan Masat serpme kadayıfını hiç bir şeye değişmem. Adana’da sayısız tatlıcı denemişimdir ama hiç bir tatlı Hasan Masat’ın serpme kadayıfının yanından bile geçemez. Tabi damak bu. Herkes beğenecek diye bir kural yok. Tereyağlı tatlıları çok seven biri olduğum için bu tatlı bana dünyayı unutturuyor.

Rakı Festivali

Ülke çapında bir üne kavuşması, bünyesinde bulundurduğu alkol oranı sebebiyle engellenen bir büyük festival daha vardır. Rakı festivali… Dünyada eşi benzeri yoktur. Her yıl Aralık ayında yapılır. Eski Adana olarak tabir edilen (yukarıda da anlattığımız tarihî bölge) ve Büyük Saat’e çok yakın bir konumda bulunan tarihi Kazancılar Çarşısı adı verilen bir alanda yapılır. Aslında alan demek yanlış olur. Kazancılar Çarşısı; otantik, oldukça yaşlı ve dar bir sokaktır . Eskiden bu sokakta kazanlar, tencereler, kaplar, kacaklar kalaylanır veya dövülürmüş. Bu işi yapanlara da kazancı denirmiş. O nedenle bu sokağın adı Kazancılar olarak kalmış. İşte Rakı festivali tam da burada bu sokakta yapılmaktadır. Sokakta doğu yönünde yürürseniz Büyük Saat Kulesi’ne, 100 metre kadar daha yürürseniz Seyhan Nehri’ne ulaşırsınız. Vardığınız noktada durursanız sağ tarafınızda Osmanlı Hariciye Nazırlığı binası, sol tarafınızda Atatürk’ün de ziyaret ettiği Tarihî Kız Lisesi Müzesi konumlanacaktır. Rakı festivali işte böyle bir bölgede yapılmaktadır.

Rakı festivali bir çok insanın bir araya gelip rakı içtiği ve kebap yediği çok özel bir festivaldir. Gelenekselleşmiştir. Bugüne kadar ciddi bir olay çıkamamıştır. Bu arada aklıma gelmişken söyleyeyim Rakının yanında şalgam içilir.

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana’ya daha önce gelmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Fakat korkacak bir şey yok. Dünyanın her yerinden bu cennete kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havalimanı, iki adet otobüs terminali, demiryolları, karayolları ve Mersin Limanı aracılığı ile denizyolları vasıtalarıyla Adana’mıza gelebilirsiniz.

Havalimanı küçük olmasına rağmen dış hatlardan da yolcu kabul etmektedir. Uçak bileti bulmak hiç sorun değil. Türkiye’nin önde gelen havayolu firmaları günde 2’den az olmamak kaydıyla 5 defaya kadar sefer yapmaktadırlar. Havaalanı küçük olduğundan check in yapmamış bile olsanız sorun yaşamaz kontrollerden seri bir şekilde geçebilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım ve Adana Otelleri

Adana gezi rehberi olarak Adana şehir içi ulaşımı ve Adana otellerinden de bahsetmek istiyorum. Adana otelleri hakkında bir çok makale paylaştım. Gezgin Kılavuz sayfamızda Adana otelleri sekmesinde bu otellerle ilgili oldukça faydalı bilgiler bulacaksınız. Tercihinize göre aklınıza gelebilecek her konseptte otel mevcut.

Adana genelindeki 5 farklı konsept otel seçip sıralamak ve haklarında naçizane görüşlerimi aktarmak istedim. Adana otelleri ile ilgili bir yazı kaleme almayı ne zamandır istiyordum ama ölçütün ne olacağına karar vermemiştim. Bu otellerden bahsederken hiç birini överek göklere çıkarma ya da yererek yerle yeksan etme gayretinde olmayacağım. Asıl vurgulamayı düşündüğüm şey farklılık olacak. Farklılıktan kastım ise konsept farkı olacak. E hadi başlayalım o hâlde

5 Farklı Konsept Otel

1) Adana City Hotel – Butik Hotel

Adana şehir merkezinde bulunan Adana City Hotel dış mimarisiyle Alaçatı otellerine oldukça benziyor. Butik Hotel konsepti de buradan geliyor. Küçük rengarenk çiçeklerle donatılmış verandalı bir bahçesi var. Otelin dış cephesi beyaz renkli tuğla dokusuna sahip. Yaklaştığınız anda kendinizi Ege sahil kasabalarından birindeymişsiniz gibi hissettiriyor. O nedenle bana en çok Alaçatı’yı hatırlatıyor. 24 adet odası var. Odalar tertemiz ve konforlu. Tek kötü yanı servis biraz ağır. Fakat onun da nedeni butik otel olması. Butik otellerde çalışanlar bilir. Resepsiyonist de, oda servisi de, hatta yeri gelince kat görevlisi de aynı kişi olabiliyor. Çok iş az personel kısacası. Festivallerde ve karnavalda tatil için en iyi seçenek.

2) İbis Hotel – Business Hotel

İbis Adana Hotel’e özel bir yazı kaleme almıştım ama bu başlık altında da sahip olduğu konseptten dolayı yer vermem gerektiğini düşündüm. İbis Hotel iş adamlarına yönelik hizmet vermeyi konsept olarak benimsemiş ve bunu da çok iyi becerebilen kurumsal bir hotel. Business hotel konsepti gece kalır sabah erken çıkar gibi bir sistemi barındırıyor. Yani tatil için değil sadece geceyi geçirmeniz için ideal. Fiyatı da diğer şehir otellerine nazaran daha uygun. İbis Hotel ile ilgili daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3) Pendosis Tatil Köyü – Dağ hoteli

Eğer dağ havasını seviyorsanız bu otel tam size göre. Bunun dışında şehir karmaşasından bunalıp kaçmak için yer arayanlar için de tercih edilebilecek bir seçenek. Pozantı’nın yanı başındaki yemyeşil tepelerin yamaçlarında, ormanlık bir alanın tam ortasında 20 dönümlük bir araziye kurulmuş bu Pendosis Tatil Köyü‘nde birbirinden farkı oda tipleri var. Bunlardan en özeli dağ oteli konseptini en iyi yansıtan Bungallow oda tipidir. Bungallow odaları ağaç evler olarak düşünün. Tamamen ahşap odalar. Sessiz sakin bir otel burası. Fauna ve flora olarak zengin bir bölgede doğayla başbaşa kalabileceğiniz ender bulunan güzellikte bir yer. Burada kimse sizi rahatsız edemez. Hatta öyle ki personel bile size gelip bir arzunuz var mı diye sormaz. Evet, Bu harikulade otelin maalesef servis konusundaki zafiyeti tek ve en büyük eksisi.

4) Çiftehan Termal Otel

Bu otelin özelliği kaplıcalarının olması. Jeotermal enerjinin bulunduğu bir alanda kurulmuş olan tesis hizmet kalitesi ile önemli bir yere sahip. Sağlık turizmi açısından da bölgenin göz bebeği durumunda. Yaz kış hizmet veren Çiftehan Termal aslında Niğde il sınırları içinde fakat Niğde ve Adana’nın neredeyse tam ortasında bulundukları için burayı da listeye almak istedim. Dağların arasında yemyeşil bir arazide nefes alacağınız bir tesis. Gerçekten çok özel. Eksi olarak sayabileceğimiz tek yönü ise ulaşım konusu. Hafta sonu tatilleri için ideal

5) Hotel Bosnalı – Tarihi Konak 5 Farklı Konsept Otel içindeki En Özel Otel

1889 yılında inşa edilmiş ve sahibi tarafından malikâne olarak kullanılmış bir konağın restore edilip turizme kazandırılmasıyla 5 Farklı Konsept Otel listemizde kendisine özel bir yer edinmiştir Hotel Bosnalı. Tarihî konak tamamen ahşaptır ve 8000 yıllık bir geçmişe sahip tarihî Tepebağ semtinin en nadide üyesidir. 12 odası ile konuklarına hizmet veren otel tarihi ile tüylerinizi diken diken etmeye yetecek bir atmosfere sahip. Bu otelle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz kaleme aldığım Hotel Bosnalı yazısını okumanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok özel bir hikâyesi var. Üzerinde bulunduğu caddenin gün içinde yoğun bir trafik akışına sahip olması otelin tek ve bana göre önemsiz bir eksisi olarak yazılabilir.

Eğer bir Adana gezisi planlıyorsanız tavsiyem eğer yakın bir yerden gelecekseniz kendi aracınızla gelin. Yeme içmeden fırsat bulduğunuz anlarda mesafeleri hızlı kat edebilmenizde aracın çokça faydasını görürsünüz. Ama eğer uzak bir yerden gelecekseniz kesinlikle yine araçla gezmenizi tavsiye ederim. Havalimanı içinde, çevresinde ve Adana şehir merkezinde araç kiralama firmalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ben burada özellikle bir tanesini tavsiye etmek istiyorum.

Araç Kiralama – Empati

Dev bir filoya sahip olan Empati adında bir araç kirlama firmasından bahsedeceğim. Havalimanında ve şehir merkezinde şubeleri olan bu araç kiralama firması benim de çok sık kullandığım bir firmadır. En çok ihtiyaç duyduğum zamanlarda, son dakika bile olsa mutlaka istediğim tipte bir araç bulmama yardımcı olabilen tek firmadır. Depozito almazlar, fiyatta kolaylık sağlarlar. Araçları sigortalı ve çok sağlamdır. Hepsinin bakımlarını eksiksiz yaparlar. Başınız sıkıştığında hemen yardıma koşabilen ender firmalardandır. Empati araç kiralama firmasına internetten adını yazarak ulaşabilirsiniz. Telefon Numarasını aşağıya bırakıyorum. Bakarsınız lazım olur

Empati Oto Kiralama: 0 534 414 04 71

Adana gezi rehberi olarak tasarladığım bu yazıda her ne kadar şirket, firma ya da mekân ismi telaffuz ettiysem de bunlara ait adres ya da telefon numarası paylaşma taraftarı değilim. Sadece ulaşmanın yollarını gösterebilirim. Araç kullanmayı bilmiyorsanız ya da başka bir öneriye ihtiyaç duyarsanız bir Adana gezi rehberi hazırlayıcısı olarak endişeye kapılacak bir şey olmadığını size rahatlıkla söyleyebilirim. Adana şehir içi ulaşım oldukça rahattır. Toplu taşıma araçları yoğun çalışırlar. Seyahat etmeyi seviyorsanız biraz da tecrübeniz varsa zaten zorlanmazsınız. Tecrübeniz olmasa bile korkmayın. Adanalı yardım severdir. Çekinmeden Adanalılardan yardım isteyebilirsiniz. Size seve seve yardımcı olacaklardır. Elinize bir harita alın ya da telefonunuzdan haritalar uygulamasını başlatın. Adana’da gezilecek yerler şeklinde bir arama yapın. Emin olun gerçekten fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Adana’nın Adanaspor ve Adana Demirspor olmak üzere köklü iki spor kulübü vardır. Bu iki kulüp ezeli rakiptir. İkisi arasında Türkiye’nin en büyük futbol derbilerinden biri olan Adana Derbisi oynanmaktadır. Adana gezinizi denk getirebilirseniz bu derbiyi de kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Adana Gece Hayatı

Adana gece hayatı da oldukça renklidir. Turgut Özal Bulvarı’nın kuzeyinde, Seyhan Baraj Gölü manzaralı bir çok gece kulübü vardır. Ayrıca Adana merkezinde Ziyapaşa, Gazipaşa ve Reşatbey semtleri de eğlence mekânlarının yoğun olduğu bölgelerdir. Eğer Adana gece hayatı bize doyurucu gelmedi derseniz çok yakınımızda eğlence ülkesi Kuzey Kıbrısa bir feribot veya kısacık bir uçak yolculuğu ile ulaşıp eğlencenin sınırlarını zorlayabilirsiniz. Tercih sizin.

Adana gezi rehberi kıvamındaki bu yazımı yazarken şunu bilmenizi özellikle istedim. Adana’yı Adana yapan özellikleri bu güzel kente gerçek bir karakter biçmektedir. Bu karakteri beğenmeyebilirsiniz tabii ki ama ön yargı ile yaklaşmadan önce naçizane tavsiyem şudur: Keşfe çıkın. Seyahat öncesi Adana’da gezilecek yerlerin detaylı bir listesini yapın. Detaylı bilgi sizi kötü sürprizlerden korur. Ben sürpriz severim demeyin. Çünkü emin olun bir seyahat esnasında başınıza gelen sürprizlerin çoğunluğu romantizmden oldukça uzak olacaktır. Oluşturduğunuz gezi notları hayat kurtarıcı önemini tatiliniz boyunca koruyacaktır. Seyahate çıkmadan önce bu gezi notlarına uygun olarak bir gezi planı belirlerseniz yaşanacak aksilikleri ya asgariye indirmiş olacaksınız ya da bu aksiliklere daha hızlı çözümler üretebileceksiniz.

Gezgin Kılavuz’u Takip Edin

Seyahat ipuçları ile bezediğimiz bu yazımız umarım biraz da olsa Adana hakkında pozitif izlenim edinmenize vesile olmuştur.Adana’da gezilecek yerlerden gidilecek mekânlardan ve daha bir çok konudan bahsettik. Umuyorum ki gezi rehberi olarak fayda sağlamasını umduğum bu makale sizde bir heyecan yaratmıştır. Ve yine umuyorum okuyanlarımızın bir kısmı aynı anda son dakika uçak bileti aramaya koyulmuşlardır. Benimki sadece bir dilek. Adana’ya sevdalı bir adamın Adana’yı sevdirme tutkusu sadece.

Biz yazmaya durmadan devam edeceğiz. Eğer sen de okumaya devam etmek, güncel makalelerimizden ve son dakika etkinliklerimizden haberdar olmak istiyorsan lütfen sayfamıza abone ol ve bizi takip et.

“Adana Gezi Rehberi” için 2 yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?