Adana Böreği ve Hakkındaki Tartışmalar

Son yıllarda Adana Böreği adlı bir yiyecek çok popüler oldu. Hatta özellikle bunu yemek için Adana’ya gelenler var. Tabii bu yiyecek tartışmalara da neden oldu. Kimi bunu severek yediğini söylüyor, kimi bildiğimiz su böreği olduğunu söylüyor kimi de “kırk yıllık Adanalıyım, böyle bir yemek duymadım, böyle bir yemek yok” diyor. Gelin, Adana Böreği nedir, ne değildir, neye benzer, gerçekten var mıdır yok mudur, varsa nerede yiyebiliriz sorularını cevaplayalım.

Adana Böreği Nasıl Bir Şey?

İlk önce şunu söyleyelim; Adana Böreği diye bir şey vardır. Yakın zamanda icat edilmiş olup son yıllardan itibaren popüler olmuştur. Adana Mutfağının en yeni üyelerindendir.

Adana Böreği diye bir şeyin var olmadığını söyleyenler bunun aslında bildiğimiz su böreği olduğu iddiasında. Bazıları ise Adana Böreği denilince bildiğimiz kol böreğini anlıyor. Bu böreği yediğini söyleyenlerin bir kısmı da bildiğimiz su böreği yemişler.

Adana Böreği
Adana Böreği
Adana Böreği

Adana Böreği, ne su böreğidir ne de kol böreğidir. Su böreği yanılgısının bir başka nedeni de Adana Böreğinin tepside çekilmiş resimlerinin su böreğine benzemesi. Fakat bu benzerlik yalnızcı görüntüde.

Bu böreğin malzemesi de tarifi de su böreğinden farklı. Adana böreğinde normal yufkanın yanı sıra baklavalık yufka da kullanılır. Peynir ise bir değil, üç çeşittir. Çoğunlukla tost peyniri, kaşar peyniri ve dil peyniri kullanılır. Peynirler birbirine karıştırılmaz. Bu böreğin bir de sosu vardır. Süt, yumurta, ayçiçeği yağı, tuz ve karabiber ile sos yapılır. Ayrıca böreğin üstüne yağ da sürülür.

Kısacası bildiğiniz su böreğinden son derece farklıdır. Yani Adana Böreği diye bir şey vardır. Oldukça lezzetli ve bir o kadar yağlı ve ağır bir yemektir. Bol peynirli ve dışı çıtır bir börektir. Diğer börekler gibi çayla tüketilebilir. Tabii ki diğer içecekleri de tercih etmenizin bir mahsuru yok.

Adana Böreğinin Tarihi

Bu börek oldukça yeni sayılabilecek bir yemektir. Daha yeni yeni duyulmakta. Bu yüzden bazı Adanalılar “hiç duymadım” deyip böyle bir yemeğin hiç var olmadığını sanıyorlar. Fakat bu börek hem Adana’da hem de Türkiye çapında hızla üne kavuşuyor. Peki bu börek ne zaman ve nerede başladı?

Bu böreğin mucidi 19 yıldır baba mesleği olarak börekçilik mesleğini yapan Levent Tamtürk’tür. Yeri, Adana’nın Yüreğir ilçesindeki Süleyman Vahit Caddesinde. Hilton Oteli ve Taşköprü‘nün çok yakınındadır.

Börekçi Levent, babasından bu işi devraldığında bir tablacı olarak iş yapıyordu. Bulunduğu çevrede oldukça beğeniliyordu. Bu börek tarifini o zamanlar onlardan başka kimse bilmiyordu. Gerçi hâlâ sır gibi saklıyorlar ama en azından içinde ne olduğu birazcık da olsa anlaşılıyor. İnternette bulacağınız tarifler resmî tarif değil. O yüzden bu yazıda bir tarif vermekten kaçındım.

Birkaç yıl önce Adana’ya yolu düşen gurmelerin sosyal medyada Levent Bey’in böreğini duyurması ile Adana Böreği bilinir oldu. Türkiye’nin her yerinden bu böreği yemeye gelenler oldu. Bu sayede Levent Börek’in de işi büyüdü. Şu an başka illere çok sayıda şube açmış durumda.

Adana Böreği Olmalı mı Olmamalı mı?

Adana Böreğinin son derece yeni bir şey olması nedeniyle tartışmalar yaşanıyor. Yukarıda sözünü ettiğim üzere bazı Adanalılar bunun bir kandırmaca olduğunu söylüyor. Bazıları da Adana Mutfağına böyle bir şeyin eklenmesine karşı.

Ben öyle düşünmüyorum. Karşı çıkanların mantığına bakacak olursak, daha önce var olmayan bir şeyi icat etmek yanlış bir şeyse Adana Kebabına da Adana Şalgamına da karşı çıkmamız gerekirdi. Hatta Dünyadaki hiçbir icat var olmazdı.

Adana Böreğine karşı çıkanlara söylüyorum. Siz daha önce böyle bir şey görmediniz diye Adana Böreği yapılmayacaksa 1930’larda yaşasaydınız herhâlde Adana Şalgamı da yapılmayacaktı.

Gözümüzün önünde bir tarih yazılıyor. Tıpkı kebabın, şalgamın, bicibicinin, şırdanın, sıkmanın ve diğer Adana lezzetlerinin icadı gibi yeni bir lezzet bizim yaşadığımız yıllarda icat edildi. Oldukça sevildi. Şehrin ekonomisine, mutfağına ve isminin duyulmasına katkıda bulundu.

Bence bazı Adanalılar eleştirmekle hata ediyorlar. Adana Böreğine sahip çıkmalıyız, desteklemeliyiz. Adana Ticaret Odası, kebapta yaptığı gibi bu lezzeti tescil etmeli. Ya da Levent Bey bunun patentini almalı. Aksi takdirde, Adana’da icat edildiği net olarak bilinen şalgamın patentinin Tarsus’a kaptırılması gibi Adana Böreğini de bir gün bir başkası kapar. O yüzden yetkililer ellerini çabuk tutmalı. (Bu arada şalgamın patentinin Tarsus’a verilmesi ile ilgili olarak Türk Patent Enstitüsü’ne bir itirazda bulunmak gerekiyor)

Adana Böreği Adana Mutfağına Uygun mu?

Sosyal medyada Adana Böreğini eleştirenlerin bir başka argümanı da hamur işi şeylerin Adana Mutfağında pek bulunmadığı, Adana Mutfağının karakterinin et üzerine olduğu. Bence bunu söyleyenler Adana Mutfağını hiç tanımamışlar.

Evet, Adana Mutfağında sıkma dışında pek hamur işi bulunmuyor. Fakat Adana Mutfağının et ağırlıklı olduğu söylenemez. Elbette en meşhur yemeklerimiz et yemekleridir ama bunlar Adana Mutfağının sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Sebze yemekleri, sulu yemekler, soğuk tatlılar da az değil.

Adana Mutfağı şu ya da bu kalıba girecek bir şey değil. Çok geniş bir yemek kültürüdür. O yüzden Adana Böreği bu mutfağa aykırıdır diyemeyiz.

Nerede Yiyebilirsiniz?

Biz, Adana Gezi Rehberi olarak Adana’ya yolunuz düştüğünde bu böreği denemenizi tavsiye ederiz. Adana’da çok sayıda kaliteli börekçi var. Bu böreği Adana Lezzet Festivalinde de muhakkak bulacaksınız. Biz de Adana’nın börekçilerini tanıtan bir yazı hazırlayacağız.

Ne düşündüğünü yazar mısın?