Adana Atatürk Parkı Neden Görülmeye Değerdir?

Türkiye’nin her köşesinde parklara, caddelere, okullara, stadyumlara vb. yerlere Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adı verilmiştir. Fakat bunların pek çoğunun Atatürk’le ilişkisi sadece onun adını taşımakla sınırlıdır. Adana Atatürk Parkı ve parkın içindeki Atatürk Anıtı’nın Atatürk ile ilişkisi ise bundan çok daha fazladır. Gelin Adana’daki Atatürk Parkı’nı tanıyalım ve Adana tarihinde bir yolculuğa çıkalım.

Adana Atatürk Parkı ’nın Hikâyesi

Adana Atatürk Parkı sıradan bir park değil, bir tarihî eserdir. Park 1930’lu yıllarda kuruldu. Parkın olduğu yer eskiden Girit’ten gelen göçmenlere verilmiş olan bir mahalleymiş. Bu nedenle Giritli Mahallesi denirmiş. Göçmenler, evlerine yaptıkları bahçeler ile burayı yemyeşil bir mahalle yapmışlar.

25 Ocak 1933’te Atatürk bir kez daha Adana’yı ziyaret etmiş. Atatürk’ün yaptığı bir konuşmadan onun bir park yapılmasını istediği anlaşılmış. Şehrin yöneticileri o zamana kadar görülmemiş büyüklükte bir park yapmak için harekete geçmişler. Uzun uzun tartıştıktan sonra zaten oldukça yeşil bir yer olan Giritli Mahallesi’nin parka dönüştürülmesine karar verilmiş. Buradaki göçmenlere de Döşeme Mahallesi’nde yeni evler verilmiş.

Adana Atatürk Parkı
Adana Atatürk Parkı

Böylece burada yeni park kurulmuş ve ismi Atatürk Parkı olmuş. Parkın planı ise ünlü Kent Planlamacısı Hermann Jansen’e ait. Adana halkı Atatürk’e olan saygısından ötürü buradan geçerken sessiz ve saygılı davranmaya başlamış. Hatta üstündeki kıyafet düzgün değilse parkın yakınından geçmemeye başlamış.

Adana Merkez Park kurulmadan önce Adana Atatürk Parkı, şehrin en büyük parkıydı. Öte yandan parkın Atatürk’le ilişkisi sadece Atatürk tarafından istenmiş bir park olması değil. Dahası da var. Onu da anlatalım.

Atatürk Anıtı – Adana Atatürk Parkı

Adana Atatürk Parkı’nın içinde, Atatürk Caddesi’ne bakan tarafta oldukça büyük bir Atatürk Anıtı olduğunu göreceksiniz. Anıtın ortasında ve en tepesinde Atatürk’ün oldukça büyük bir bronz heykeli var. Çevredeki diğer heykeller ise Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerini temsil ediyor.

Türkiye’nin her yerinde Atatürk’ün binlerce heykeli vardır ama Atatürk’ün kendi heykeli ile çekilmiş tek bir fotoğrafı vardır. Bu fotoğraf da Adana Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’nın yanında çekilmiştir. Atatürk 19 Kasım 1937’deki Adana ziyareti sırasında bu heykeli ziyaret etti ve fotoğrafçılara poz verdi. Bunun yanı sıra heykelin arka tarafına geçip parkı gezerken çekilmiş bir fotoğrafı da var. Aşağıda bu fotoğrafı görüyorsunuz. İşte Adana Atatürk Parkı ve Anıtı bu nedenle büyük tarihî öneme sahiptir.

Atatürk Adana'da kendi heykeliyle birlikte görüntülendi. (19 Kasım 1937)
Atatürk Adana’da kendi heykeliyle birlikte görüntülendi. (19 Kasım 1937)

Atatürk Anıtı’nın önünde bir miktar kalabalığı taşıyabilecek bir alan bulunur. Çünkü Adana’daki pek çok tören ve etkinlik burada başlar. İster kutlama olsun ister anma, törenler Adana Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çiçek bırakılması, Atatürk’e ve şehitlere saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunması ile başlar.

Adana Atatürk Parkı oldukça büyük bir park. Bol miktarda yeşil alan ve Atatürk Anıtı’na ek olarak daha pek çok şeyi bünyesinde barındırıyor. Onlara da sırasıyla göz atalım.

Bahri Paşa Çeşmesi

Adana Atatürk Parkı başka bir tarihî esere de ev sahipliği yapmaktadır. Parkın güneydoğu köşesinde, 75. Yıl Sanat Galerisi’nin hemen yanında büyükçe bir çeşme dikkatleri çekmekte. Çeşme, dört yöne bakmaktadır. Her bir yüzünde Arap Alfabesi ve Latin Alfabesi ile yazılmış Türkçe yazılar bulunmakta. Çeşmenin küçük birer balkon ve kubbesi de var. Bu çeşmenin adı Bahri Paşa Çeşmesi’dir.

Takvimler 1901 yılını gösterdiğinde yurdun dört bir yanında kutlamalar başlamış, anıtlar ve anı çeşmeleri yapılır olmuştu. Çünkü Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkmasının 25. Yılıydı. Bu nedenle bir çeşme de Adana’da yapılmıştır. Peki çeşmeye ismini veren Bahri Paşa kimdir?

Bahri Paşa Çeşmesi - Adana Atatürk Parkı
Bahri Paşa Çeşmesi – Adana Atatürk Parkı

Bahri Paşa o dönemin Adana Valisidir. 1898-1908 arasındaki on yıllık dönemde bu görevi yerine getirmiştir. 1898’de görevi bir önceki vali olan Hüseyin Hilmi Paşa’dan devralmıştır. Kendisi aslen Muşludur. Yaptığı hizmetlerden ötürü Adana’nın en sevilen valilerinden olmuştur. Adana’ya Hamidiye Sanayi Mektebi, Millet Hastanesi, Vali Konağı ve Kuruköprü Meydanı’nı kazandırmıştır.

Bahri Paşa Çeşmesi, 1952 yılında, Atatürk Caddesi’ndeki yol genişletme çalışmalarından ötürü yıkılmış ve kitabesi müzeye kaldırılmıştır. 1992’de ise Kültür Varlıklarına Saygı Kampanyası çerçevesinde dönemin Adana Valisi R. Birsin Özen’in teşvikiyle Mimar Zeynep Çavuşoğlu tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Çeşmenin asıl yerinin Atatürk Caddesi’nde olduğu bilinse de yeri tam olarak tespit edilememiştir. Bu nedenle yeniden inşa edilirken Atatürk Parkı’nın Atatürk Caddesi’ne bakan tarafında karar kılınmıştır. Bahri Paşa Çeşmesi susayan Adanalılara 365 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.

75. Yıl Sanat Galerisi

Atatürk Parkı’nın Atatürk Caddesi’ne bakan tarafında çok önemli bir yer daha var. Bu, Atatürk Anıtı ile Bahri Paşa Çeşmesi arasında bulunan 75. Yıl Sanat Galerisi’dir. Burası Adana’nın en önemli sanat galerisidir. Şehirde sergiler için kullanılan çeşitli yerler içinde en önemlisidir.

Adana 75. Yıl Sanat Galerisi, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir yapıdır. Sadece Adana değil, Türkiye genelinde bilinen bir yapıdır ve tanınmış sanatçılar tarafından da tercih edilmektedir. Galeride eserlerini sergilemek isteyen sanatçılar Adana Büyükşehir Belediyesi’ne başvurmakta, sergilenecek eserler Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri ve belediye temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından incelendikten sonra sergilenmektedir.

Atatürk Parkı’na yolunuz düşerse 75. Yıl Sanat Galerisi’ni ziyaret etmenizi, sergileri incelemenizi tavsiye ederim. Ben en son Altın Koza Film Festivali sırasında “50. Yılında Altın Koza Film Festivali” adlı sergiyi gezmek için gitmiştim.

Altın Koza'nın 50. Yılı Sergisi
Altın Koza’nın 50. Yılı Sergisi

Ziya Paşa Heykeli

Adana Atatürk Parkı’nın Ziyapaşa Caddesi tarafında neler var, biraz da ona bakalım. İlk aklımıza gelen şey parkın güneybatı ucundaki Ziya Paşa Heykeli’dir. Onu anlatmadan önce Ziya Paşa’dan söz edelim. Ziya Paşa hem Türk Siyasi Tarihinin hem de Türk Edebiyatının önemli kişiliklerinden biridir. 1829’da İstanbul’da doğmuş, 17 Mayıs 1980’de Adana’da vefat etmiştir.

Ziya Paşa Heykeli - Adana Atatürk Parkı
Ziya Paşa Heykeli – Adana Atatürk Parkı

Ziya Paşa, Tanzimat Edebiyatının en fazla eser veren şairlerindendir. En meşhur beyitleri şunlardır:

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde

Ve

Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir

Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir

Ziya Paşa şairliği kadar devlet adamlığı ile de tarihe geçmiştir. Kendisi Şinasi ve Namık Kemal ile batılılaşmayı savunmuş, Avrupa’ya gidip Jön Türkler’e katılmış, 1876’da Birinci Meşrutiyet’in ilanına katkıda bulunmuş ve Türklerin ilk anayasası olan Kânûn-ı Esâsî’nin yazarlarından olmuştur.

Ziya Paşa 1878’de Adana Valiliği’ne atanmıştır. Adana’nın simgelerinden Tarihî Büyük Saat Kulesi’nin inşaatını o başlatmış ama tamamlandığını görememiştir. (Büyük Saat Kulesi, bir sonraki vali olan Abidin Paşa tarafından tamamlanmıştır) Bugün Adana’nın en önemli caddelerinden birine Ziya Paşa’nın adı verilmiştir. Ziya Paşa, valiliği süresince Adana’daki yoksulluğun ortadan kaldırılması için mücadele etmiş olduğundan Adana tarihindeki en sevilen valilerdendir.

Atatürk Parkı’nın Ziyapaşa Caddesi’ne bakan tarafına Nisan 2013’te Seyhan Rotary Kulübü tarafından yapılmış olan bir Ziya Paşa heykeli yerleştirildi. Bronz heykel, Ziya Paşa’yı koltuğunda oturur şekilde gösteriyor. Altındaki açıklama ve önündeki kitabe ise Ziya Paşa’nın kim olduğunu anlatıyor.

Aşk ve Sadakat Köprüsü

Adana Atatürk Parkı’nın Ziyapaşa Caddesi’ne bakan tarafında bir de Aşk ve Sadakat Köprüsü var. Tarihî bir eser değil. Son derece yeni. Burada aynı ismi taşıyan yan yana dört adet küçük sembolik köprü var. Köprülerin üstünde de kalp simgesi var.

Aşk ve Sadakat Köprüsü son yıllarda çiftlerin fotoğraf çekinmek için tercih ettiği başlıca adreslerden biri oldu. Köprü üzerinde her an kameralara poz veren sevgilileri görebilirsiniz. Hatta yeni evlenen çiftlerin dış çekim yaptıklarını da görebilirsiniz.

Aşk ve Sadakat Köprüsü - Adana Atatürk Parkı
Aşk ve Sadakat Köprüsü – Adana Atatürk Parkı

Adana Atatürk Parkı ‘nın Konumu

Adana Atatürk Parkı şehrin oldukça merkezî bir noktasında. Atatürk Caddesi ile Ziyapaşa Caddesi’nin arasında. Şehir merkezine ve Adana Tren Garı’na yürüme mesafesi kadar yakın. Havalimanı ve otogara ise araçla 15-20 dakika uzaklıkta.

Adana Atatürk Parkı, bir park olduğu için belirli bir ziyaret saati yok. Sürekli açık. Atatürk Anıtı, Ziya Paşa Heykeli, Aşk ve Sadakat Köprüsü ve Bahri Paşa Çeşmesi sürekli ziyaret edilebilir. Sadece 75. Yıl Sanat Galerisi’nin belirli ziyaret saatleri var.

Adana Atatürk Parkı’ndan Birkaç Fotoğraf

Aşağıdaki resim galerisi Adana Atatürk Parkı’nda çektiğimiz fotoğraflardan oluşmaktadır.

Ne düşündüğünü yazar mısın?