Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi açılalı 2 yıl oldu ve benim gibi tarihe oldukça düşkün bir adam tarafından henüz ziyaret edilebildi. Adana Seyhan ilçesinin Döşeme mahallesinde 17 Mayıs 2017 yılında hizmeti açılan Adana Arkeoloji Müzesi gerçekten şaheserlerle dolu bir müze. Eski müzeden getirilen eserlerin çoğunluğu oluşturduğu bu harika mekân, içeri girdiğim ilk andan itibaren beni etkisi altına aldı. Acıbadem Hastanesinin karşısında bulunan eski Millî Mensucat fabrikasının bir bölümünün müzeye çevrilmesiyle hizmete girdi.

AdanaArkeologmüzesi
Adana Arkeoloji Müzesi – Pişmiş Toprak Çömlekler

Hepimizin malumu Adana yıllar evvel bir tarım ve sanayi kentiydi. O yıllardan geriye onlarca kapatılmış fabrikalar kaldı. Bu fabrikaların içindeki makineler hâlen oralarda, üstleri örtülü bir şekilde bekliyorlar. Bazıları da tamamen boşaltılmış ve terk edilmiş durumda. Yeni Arkeoloji Müzesi işte böyle bir fabrikanın içine kuruldu. Yaklaşık 2000 parça eserden oluşan bir koleksiyona sahip şimdilik.

Arkeoloji Müzesine Giriş

Adana Arkeoloji müzesinin girişinde 2 güvenlik ve 2 de gişe görevlisi karşıladı eşimi ve beni. Benim daha geçen yıl Efes gezimizde aldığım müze kartım yanımda olduğundan ücret ödemedim. Aylin (Eşim) 10 ₺ giriş ücreti ödedi. U şeklinde dizayn edilmiş 10 parça salondan oluşan bir müze burası. Girişte dönemlere ait (Neolitik, Hitit Uygarlığı ve Roma İmparatorluğu) bazı bilgiler yazılarak sağlı sollu duvarlara asılmış. O kadar profesyonelce dizayn edilmişler ki bunları da tarihî eser sanıp başladık fotoğraflamaya. Tabii sonra anladık tarihî eser olmadıklarını. Usulca ve biraz da utanarak yolumuza devam ettik. İlk salonun hemen girişinde tablet sandığımız bu plakaların arkasında hologram benzeri bir ışık topluluğu vardı. Güneş sistemimizin bir görüntüsüydü bu. Tasarımı çok ustacaydı. Gezegenlerin, Güneşimizin ve diğer galaksilerin birbirlerinin etrafındaki hareketlerini gösteren devasa bir görüntü vardı odanın içinde.

Taş devrinde kulanılan.oğunluğu obsidyenden imal ok uçları
Taş Devrinde Kullanılmış Ok Uçları

Bir sonraki bölümde gösteri taş devri döneminden kalma avcılık malzemeleri ile başlıyor. Beni en çok etkileyen ok uçları oldu. Obsidiyenden yapılmış ok uçları o kadar parlaktı ki yukarıdan gelen ışık ok uçlarına değip yansıyordu. Tek parçaydılar, tertemiz ve pasparlaktılar. Çanak çömlek, sürahiler, insan, hayvan ve mitolojik yaratıkların şekillerinin verildiği kandil ve çanaklar büyüleyiciydi.

Adana Arkeoloji Müzesi’nde Fotoğraf Çekebilirsiniz

Tarihi Fosiller
Adana Fosilleri

Müzede fotoğraf çekmek serbest olduğu için bol bol fotoğraf çektik. Bütün minyatür, küçük ve orta büyüklükteki eserler camdan yapılmış kutuların içinde olduğundan rahatça yakından bakabiliyorsunuz. Zarar görmeleri imkânsız. Zaten fotoğraf çekebilmemiz de bu cam kutular sayesinde mümkün oluyor.

Bir sonraki bölümde ise artık tunç çağı ve demir çağı eserlerini geride bırakıp sonraki salona geçtik ki burada da obsidiyenden araç gereçler vardı. Fakat bu dönemin özelliği uygarlıklar dönemi olmasıydı. Araç – gereçler de ona göre şekilleniyordu. Örneğin damgalı mühür… Pişirilmiş topraktan yapılma yüzlerce mühür vardı. Bu mühürler günümüzün damgalı mühürlerinin şeklen benzeriydi. Aslında muhtemelen işlev olarak da aynıydılar. Bürokratik işler için üretildiği apaçık ortada olan bu mühürler o dönemde devletleşmiş uygarlıkların yaşadığını kanıtlayan malzemelerdi.

Tarihi Tabletler Adana
Çukurova’da Bulunmuş Tarihî Tabletler

Salonlarda ilerledikçe malzemeler daha fazla modernize olmuş ve çeşitlenmiş görünüyordu. Büyük Lahitler (Mezarlar), heykeller, tabletler… Tabletlerden kesinlikle söz etmem gerek. Pişirilmiş topraktan yapılma tabletler vardı. Üzerlerine yazılar yazılmıştı. Yazılı tabletlerdi ve bulundukları dönem Hitit uygarlığı dönemiydi. O kadar güzellerdi ki. Çok güzel korunmuşlardı. Sapasağlam duruyorlardı. Yüzlerce yıl seller heyelanlar, depremler vs. görmedikleri afet kalmamıştı fakat şimdi orada gözümüzün önünde sapasağlam duruyorlardı.

Adana Arkeoloji Müzesi – İnanılmaz Ayrıntı

Sonra Roma döneminin eşsiz takı, mücevherat, kozmetik kapları, sikkeleri ve muhteşem heykelleri derken bir ayrıntı daha vardı müzede… Sadece bu ayrıntı için bile dünyanın her yerinden gelinebilirdi. Müzenin en son salonunda mezarıyla birlikte sergilenen bir kral orada, sergideydi. Kemikleri ve öldüğünde sahip olduğu eşyalarla gömülen kral olduğu tahmin edilen bir ceset mezarında, müzenin orta yerinde yatıyordu. Onun fotoğrafını buraya koymayacağım tabii ki.

Adana Arkeoloji Müzesi Helenistik Dönem Heykelleri
Adana Helenistik Dönem Heykelleri

Salonlarla ilgili daha fazla ayrıntı vermeyeceğim. Gelip kendi gözlerinizle görmenizi isterim. Gerçekten hayretler içinde kalacaksınız.

Havaalanına 15 Dakika, Otogara 20 dakika mesafede. Ayrıca Müzenin tam karşısında tam teşekküllü bir Acıbadem Hastanesi, biraz ilerisinde Çukurova Kalkınma Ajansı var. Adana’da kalmayı düşünüyorsanız 2 kilometrelik bir alanda konaklayabileceğiniz sayısız otel mevcut. Müze Adana’nın tam kalbinde duruyor anlayacağınız. Adana Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka görün.

Müzeye Giriş Ücreti ve Müze Çalışma Saatleri

Adana Arkeoloji Müzesi ‘ne müze kartsız giriş 10 TL. Müze kartınızla giriş ücretsiz. Müze Kart almak isterseniz ücreti sivillere 70 TL. Müze Kart Türkiye’de 4 yerde geçerli değil. Bunların ikisini kendim yaşayarak öğrendim. Diğer ikisini ise sorunca öğrendim. Efes Antik kentteki Yamaç Evler, Göreme Açık Hava Müzesi, Topkapı Sarayı Harem Dairesi ve Aya İrini Anıtı müze kartın geçerli olmadığı yerler. Müzenin kapanış saatleri mesai günleri 19.00’dur.

Adana’ya gelirseniz burayı görmeden dönmeyin derim. Müzenin İkinci etabı yapım aşamasında. Gurur duyacağımız bir müze olacağından eminim. Adana Arkeoloji Müzesi fikrimce Adana’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yerini almalıdır.

“Adana Arkeoloji Müzesi” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?