Adana Akıllı Kent Uygulaması

İstanbul gezimiz ile ilgili detayları paylaştığımız yazımızda kent içinde kaybolmadan ya da sorun yaşamadan rahatça seyahat etmenizi sağlayacak önemli bir ayrıntıdan bahsetmiştim. Google Haritalar isimli akıllı uygulama sayesinde İstanbul içinde hiç bilmediğimiz hâlde rahatça dolaştığımızı anlatmıştım. Benim bu yazıda size bahsedeceğim uygulama ise birebir aynı olmasa da benzer bir işleve sahip olan başka bir akıllı kent uygulaması olacak. Adana Akıllı Kent uygulaması bugünkü yazımızın konusunu oluşturuyor.

Adana Akıllı Kent Uygulaması
Adana Akıllı Kent Uygulaması

Akıllı Kent Uygulaması Nedir?

Adana Akıllı Kent Uygulaması bir telefon uygulamasıdır. Tabii bahsettiğim telefonlar akıllı telefon kategorisine giren cihazlardır. Neden bu ayrıntıya dikkat çektiğimi de hemen söyleyeyim.

Ülkemiz ekonomik koşulları ne kadar zorlayıcı olursa olsun Türk halkı olarak rahatımızdan ve keyfimizden asla ödün vermeyiz. Teknolojiyi her koşulda yakından takip ederiz. Son model cihazlara her ne pahasına olursa olsun sahip olmaya çalışmak gibi çılgınca bir tutkuya sahibiz. Buna rağmen bazılarımız özellikle de büyüklerimiz bu konularda gençlere nazaran biraz daha gelenekçi bir yapıya sahipler. Onlar da en az bizim kadar teknolojiyi ve gelişmeleri yakından takip ederler fakat konu takip ettikleri bu yeniliklere sahip olmaya gelince eskiye olan bağlılıkları onları engeller.

Teknolojiye Yaklaşımımız

Yeni bir şey öğrenmek, bilmek ya da edinmek kulağımıza çok hoş gelse de maalesef ona ulaşmaya çalışmak konusunda biraz sorun yaşayan bir toplumuz. Çok iyi bildiğimiz bir şeyi kullanmak, yeni bir şeyi kullanmayı öğrenmekten hep daha kolay gelmiştir. Örneğin benim babam teknolojiye fazlasıyla düşkündür. Yakından takip eder. Evinde bilgiye rahatlıkla ulaşmasını sağlayabilecek her türden teknolojik cihaz mevcuttur fakat kendisi mesela hava durumunu öğrenmek için bile olsa teletext kullanma alışkanlığından asla vazgeçmemiştir. Adana akıllı kent uygulamasından bahsettiğimde ise babamın cevabı “ne gerek var otobüs saatleri duraklarda da yazıyor” olmuştu. Yani elimizin tersiyle itiyoruz.

Sosyal medya hesaplarına eskiden sadece elektronik posta adreslerimizle kaydolabiliyorken artık telefon numaralarımızla da kaydolabilme seçeneği eklendi. Çünkü adamlar da baktılar ki elimizde telefon olmasına rağmen elektronik posta kullanma alışkanlığımız yok, dediler ki en azından telefon numaraları ile kaydolsunlar ki sosyal medyaya dâhil olabilsinler. O dönem çok azımız elektronik postalarımızı yoğunlukla kullanıyorduk. Çoğumuz da teknolojinin özellikle internetin en önemli nimetlerinden biri olan elektronik posta gibi bir ayrıcalığı kullanmak bir yana dursun öğrenme teşebbüsünde bile bulunmadık.

Teknoloji olabildiğince hızlı bir gelişim ve ilerleme içerisinde. Biz ise öğrenme konusunda aynı oranda tembelleşme eğilimindeyiz. Adana Akıllı Kent uygulaması da bu ilerlemelerin bize sağladığı başka bir nimet. Adana Büyükşehir Belediyesi ismi ve logosunu taşıyan bu akıllı uygulama hem Android hem de iOS işletim sistemli telefonlarda kullanılabiliyor. Çevrimiçi mağazalarda uygulamaya yapılan yorum ve puanlamalar oldukça kötü fakat ben incelediğimde düzeltilemeyecek büyüklükte bir hata ya da eksiklikle karşılaşmadım.

Adana Akıllı Kent Uygulaması ile Nasıl Tanıştım?

Adana Akıllı Kent Uygulaması ile de tanışmam tamamen tesadüf eseri oldu. Durakta beklediğim araç uzun süre gelmeyince “keşke beklediğim aracın şu anda nerede olduğunu gösteren bir uygulama olsaydı” diye düşündüğüm bir anda tanıştım. Telefonun çevrimiçi mağazasına göz atmak geçti o anda aklımdan. Bakınca öyle bir uygulamanın var olduğunu gördüm. Adana Akıllı Kent Uygulaması sadece beklediğim aracın nerede olduğunu göstermekle kalmıyor kentteki daha birçok konuyla ilgili oldukça detaylı bilgiler veriyordu.

Akıllı Kent Uygulamasının İçeriği

Adana Akıllı Kent Uygulamasının barındırdığı bilgiler arasında haberler, nöbetçi eczaneler, metro duraklarına göre sefer saatleri, otobüs numaralarına göre güzergâhları ve an itibariyle bulundukları konumlar, yollardaki trafik yoğunluğu, haldeki sebze ve meyve fiyatları, Kentkart bakiye sorgulama, hastaneler, sağlık ocakları ve eczaneler ile ilgili konum bilgileri bulunuyor. Ayrıca belediye daire başkanlıkları iletişim bilgileri, gerçekleşecek fuarların tarihleri, mezarlıkların iletişim bilgileri, ihale ilanları ve duyurular da bu uygulama aracılığıyla halka sunulan bilgiler arasında. Bu kadar mı? Tabii ki hayır. Dahası var.

Tarihî ve turistik yerler, restoranlar ve konaklama işletmeleri, sinemalar ve tiyatrolar, alışveriş ve spor mekânları, kültür ve sanat mekânları, eğitim birimleri ve üniversiteler, camiler ve namaz vakitleri, bankalar ve devlet daireleri ile ilgili bilgiler de mevcut.

Adana Akıllı Kent Uygulaması planlı elektrik kesintilerini de takip edebileceğiniz bir program. Bunun yanında uygulamada belediye ile ilgili tanıtım ve duyuruların size ulaştırılması yönünde talepte bulunabileceğiniz bir de talep formu mevcut. Bitti mi? Bitmedi. Adana Akıllı Kent Uygulaması ile istek ve şikâyetlerinizi Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştırabilir, bu uygulama aracılığı ile su faturalarınızı ödeyebilir ve hatta parklardaki kablosuz ve ücretsiz internet ağ noktalarını öğrenebilirsiniz. Adana hava durumunu da yine bu uygulamadan takip edebilirsiniz.

Oldukça detaylı hazırlanmış olan Adana Akıllı Kent Uygulaması ile günlük hayatınızda kentle ilgili ihtiyacınız olan herhangi bir bilgiye anında ulaşma imkânınız bulunuyor. Uygulama hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlarda sorunsuz çalışıyor. Eminim ki çok işinize yarayacaktır.

Sağlıcakla kalın.

“Adana Akıllı Kent Uygulaması” için bir yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?