5 Yıldızlı Adana Hotelleri

Son yıllarda bir çok fuar ve festival düzenlenmesi nedeniyle Adana yoğun bir şekilde ziyaret almaya başladı. Şehir dışından gelen ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılama konusu da doğal olarak girişimcileri harekete geçirdi. Son 10 yıl içinde birçok yeni otel açıldı ve bunlara her gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Ben bu yazıda 5 yıldızlı Adana otelleri ile ilgili bilgi ve fikirlerimi sunacağım. Bu bilgileri verirken sıklıkla konumlarının avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğim.

BosnalıHotelOda
Bosnalı Hotel Odaları

Bir çok otel açılmış olmasına karşın Adana’da 5 yıldızlı otel sayısı 6’dır. Bu tesislerin çoğu ülke çapında adını duyurmuş zincir otellerdir. Kaliteleri tartışılmaz oteller oldukları için bu yazıda bahsini edeceğimiz konu konumları, fiyatları ve fiziki yapıları olacak.

HiltonSA Adana

Adana’nın manzarası en iyi otellerinden biridir. HiltonSA Seyhan nehrinin doğu kıyısında yani Yüreğir ilçesinde bulunmaktadır. Sol tarafında dünyanın halen kullanılmakta olan en eski köprüsü unvanına sahip, 2000 yıllık tarihi ile bir abide olan Tarihi Taşköprü bulunmaktadır. Tam karşısında, nehrin diğer yakasında dünyanın bilinen en eski yerleşimlerinden biri, 8000 yıllık bir geçmişe sahip Tarihi Tepebağ mahallesi yer almaktadır. Sağ tarafında ise yapıldığı dönemde Orta Doğu ve Balkanların en büyük camisi olan Sabancı Merkez Camii bulunuyor. Eski Adana’yı tam karşısına alan HiltonSA’nın yapılışı Sabancı Merkez Camii ile aynı döneme rastlamaktadır. Havalimanına 10 dakika, merkez otogara 15 dakika ve en yakın AVM’ye yürüyerek 10 dakikalık mesafededir. Ayrıca portakal çiçeği karnavalının kortej yürüyüşünün yapıldığı cadde ve alana da araç ile 5 dakikalık mesafededir.

HiltonSA havaalanına transfer işlemi yapan bir oteldir. Zemin katta teras ve havuz bulunmaktadır. 295 oda, 2 adet restoran, tam donanımlı Spa, Spor salonu, çocuk bakım hizmeti ve eşsiz manzarası ile misafirlerine hizmet vermektedir. Büyük boyutlardaki konferans ve toplantı salonu ile kongre turizmine de önemli katkı sunmaktadır. Geniş otoparkı ve spor alanları ile de fark yaratan bir tesistir. Aile otelleri, iş ve turistik oteller arasında gösterilebilecek Adana Hilton 5 yıldızlı Adana otelleri listemizin ilk sırasında yerini almaktadır.

Sheraton Grand Adana

Adana’nın yeni açılan 5 yıldızlı otellerinden birisidir. Sheraton Adana Hotel de Hilton gibi Seyhan nehrinin doğu kıyısındadır. Aralarında bir kaç yüz metre mesafe vardır. Sheraton D400 karayolunun kuzeyinde yer almaktadır. Spor alanları, kapalı ve açık yüzme havuzu, toplantı salonları, Spa, engelli odaları, iş istasyonu, restoran ve bar gibi 5 yıldızlı otel olanaklarını bünyesinde barındırmaktadır. Hilton Hotel ile arasındaki mesafe yaklaşık 500 metre kadar olduğu için HiltonSA başlığı altında saydığımız mekân ve diğer konumlara olan mesafesi de bu aralık kadardır.

Sheraton çok farklı bir mimari ile yapılmıştır . Doğu ve batı arasındaki köprü misyonunu devam ettiren bir yapı ile hizmet vermektedir. Yurt dışında da şubeleri olan bir zincire dahil olduğundan oldukça tanınmıştır. Dünyanın bir çok yerinden konukları ağırlamaktadır. Çoğunlukla iş dünyasına hizmet vermektedir. Aile oteli olarak ve turistik hizmet olarak da sıklıkla adından söz ettirebilmektedir. Otel evcil hayvan kabul etmemektedir. Oldukça konforlu ve kaliteli bir oteldir. Personel güler yüzlüdür.

Hotel Seyhan

Nam-ı diğer Seyhan Oteli’dir. Seyhan ilçe sınırları içerisine bulunmaktadır. D400 karayolu üzerinde yer alan Seyhan Oteli şehrin en merkezî konumunda bulunmaktadır. 5 yıldızlı Adana otelleri arasında en eski olanlardan biridir. Havaalanı ve merkez otogara 10 dakika mesafededir. Adana’nın tarihî mekânlarına uzaklığı yürüyerek 10 dakikadır.

Toplamda 138 oda ile konuklarına hizmet vermektedir. 13 adet tam donanımlı toplantı salonuna sahip otel iş dünyası seminerler, konferans ve kongreler için oldukça uygun bir tesistir. Adana’da merkezî konumu ile ve kaliteli hizmeti ile çokça tercih edilmektedir. Otelde havuz, sauna, Türk hamamı ve spor salonu mevcuttur.

Sürmeli Hotel

Hotel Sürmeli Adana’nın tam merkezinde bulunmaktadır. Havaalanına konumu 10 dakika, merkez otogara 10 dakika mesafededir. Çetinkaya mağazalarının tam karşısında yer almaktadır. Spa hizmetleri ve havuz sahip olduğu en önemli özelliklerdir. Otel evcil hayvan kabul etmemektedir.

Adana’nın en eski 5 yıldızlı otellerinden biridir. Toplantı salonları ve iş istasyonları ile daha çok iş dünyasına hizmet vermektedir. Ayrıca araç kiralamak isteyenlere de hizmet vermektedirler. Konfor ve kalite olarak diğer 5 yıldızlı Adana otelleri içinde vasat seviyede kalan bir tesistir.

Anemon Hotel

5 yıldızlı otellerinin en yenilerindendir. Şehrin dışında Mersin istikametinde M1 Tepe alış veriş merkezinin yanında faaliyet göstermektedir. Dairesel mimarisi ile farklı bir görünümü olan Anemon Hotel şehir merkezine en uzak 5 yıldızlı oteldir. Buna rağmen havaalanına 5, merkez otogara 3 dakikalık mesafede olan otel Adana’ nın en büyük AVM’sinin hemen yanı başında yer almaktadır.

Otelin öne çıkan özellikleri arasında spa ve havuz göze çarpan ayrıntılardandır. Şehir merkezine olan uzaklığı nedeniyle iş dünyasınca çok tercih edilmemektedir. Aile oteli olarak ön planda olan otel turistik mekânlara olan uzaklığı nedeni ile de turistlerin nispeten daha az tercih ettikleri bir tesistir. Oldukça yeni bir hotel olmasına rağmen konumunun getirdiği dezavantaj doluluk oranlarının diğer 5 yıldızlı Adana otellerine oranla daha düşük seviyelerde kalmasına sebep olan en temel etkendir.

Adana Divan Otel

Divan Adana şehrin en yeni 5 yıldızlı otelidir. Adana kent merkezinin tam göbeğinde yer almaktadır. Kalitesi ve konforu ile kendisini ispat etmiş bir zincirin üyesidir.

180 oda ile konuklarına hizmet veren Divan Spor salonu, toplantı salonları, havuz, spa ve iş istasyonu ile dikkat çekmektedir. Zemin katta Türkiye’nin en ünlü ve en köklü kebapçılarından biri olan Kebapçı Mesut hizmet vermektedir. Otele evcil hayvan kabul edilmemektedir. Merkezî konumu ile iş dünyası ve turistler tarafından yoğunlukla tercih edilen bir tesistir. Karnavalın startının verildiği caddenin tam karşısında D400 karayolunun tam üzerinde konumlanmıştır. Şakirpaşa Havalimanı 10 dakika, merkez otogar 13 dakikalık mesafededir.

Bütün otelleri, merkeze göre konumlarını göz önünde bulundurarak anlatmaya çalıştık. Adana Merkezi kavramı; iş merkezleri, Adana Arkeoloji Müzesi, Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi, Adana Sinema Müzesi, Tarihî Taşköprü, Tarihî Kız Lisesi, Tarihî Büyük Saat Kulesi, Bebekli Kilise, Tepebağ Antik Yerleşimi, Ulu Camii, Ramazanoğlu Konağı, 5 Ocak Stadyumu, Sabancı Merkez Camii, Tarihi Tepebağ Konakları, Yazarlar Evi, Kazancılar Çarşısı, Yağ Camii ve Tarihi Mestan Hamamı gibi zenginliklerin 3 km’lik bir alan içinde bulunduğu Dünyada eşine az rastlanabilecek bir bölgeyi temsil etmektedir.

“5 Yıldızlı Adana Hotelleri” için 2 yorum

  1. adanaya ilk kez gelen biri olarak açıkçası bir endişem vardi ama bu kadar sıcak insanlarla karşılaşacağımı sanmıyordum adana gerçekten çok güzel yerlere ve çok iyi insanlara sahip
    ilk olarak şunu söyleyim gitmeden otel arıyordum SAYDAM OTELi buldum daha telefonda bile o kadar ilgilenidler ki hemen rezervasyon yaptım. otel gerçekten harikaydı. daha sonra bana araştırmama rağman gezilecek yerleri bir rehberle gezdirdiler. gerçekten çok iyi insanlarla karşılaştim.Kazancılar buüyük saat ulu camii muhteşem yerler görmeden evinize gitmeyin

    1. Adana gezinizin iyi geçmesine çok sevindik. Adana önümüzdeki yıllarda daha da iyi olacak. Pek çok tarihî eser restore edilecek ve yeni turistik tesisler açılacak. Biz de buradan duyuracağız. Yine bekleriz.

Ne düşündüğünü yazar mısın?