26. Adana Altın Koza Film Festivali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin en köklü ve en büyük sinema festivallerinden biri olan Adana Altın Koza Film Festivali’nin 26. kez açılmasına bir hafta kaldı. Bu yılki festival 23-29 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek. Biz de sizler için Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ni tanıtan bir yazı kaleme aldık. Festival için Adana’ya gelmeden önce bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali
26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali

Altın Koza’nın Tarihçesi

Adana son yıllarda iyiden iyiye festivaller şehri oldu. Adana ve ilçelerinde her yıl otuzdan fazla festival düzenleniyor. Üstelik bu sayı artmaya devam ediyor. Bunların yanı sıra Adana, Türkiye’nin tek sokak karnavalı olan Portakal Çiçeği Karnavalı’na da ev sahipliği yapıyor. Bu festivallerden bir kısmı oldukça yeni olsa da bazıları oldukça eski ve köklü festivaller. Altın Koza Film Festivali de bunların başında geliyor.

Altın Koza Film Festivali ilk olarak 15-22 Mayıs 1969 tarihleri arasında Adana Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü işbirliğinde ve Türk Film Arşivi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Film gösterimleri ve diğer çeşitli etkinliklerin yanı sıra ödül töreni de düzenlendi. İlk yıl Metin Erksan, Kuyu adlı filmi ile En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini kazandı. Fatma Girik, Ezo Gelin rolü ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alırken, Yılmaz Güney de Seyyit Han rolü ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

1973’e kadar kesintisiz devam eden festival, o yıldan sonra ekonomik olumsuzluklar nedeniyle on sekiz yıl boyunca sinemaseverlerle buluşamadı. 1992’de ise Adana Büyükşehir Belediyesi, sanat dünyası ve Adana halkının talebine yanıt olarak Altın Koza Festivali’ni yeniden başlattı. Bununla birlikte Altın Koza, küçük bir sinema festivali olmaktan çıkıp daha geniş çaplı bir kültür sanat festivaline dönüştürüldü.

1998’e kadar sorunsuz devam eden Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali’nin bütçesi, 1998’deki Adana Depremi nedeniyle depremzedeler için kullanıldı. Bu nedenle o yıl festival düzenlemedi. 1999’da ise Marmara Depremi nedeniyle Ulusal Yas ilan edildiğinde o yıl da festival düzenlemedi. Ondan sonraki yedi yıl ise tüm bir yıla yayılan etkinlikler festivalin yerini aldı.

Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali, 2005’ten itibaren yeniden haftalık bir festivale dönüştü. Uluslararası filmlerin de festival programına dâhil edilmesiyle birlikte Altın Koza, uluslararası bir film festivaline dönüştü. O yıldan beri her sene Avrupa’dan da yüzlerce konuk gelmekte. 2009’da, Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali’nin adı, Uluslararası Adana Altın Koza Festivali olarak değiştirildi.

2015’te, yarışmalara Konu Senaryo kategorisi de eklendi. 2016’da ise festivalin isminden Altın Koza çıkarıldı. Festivalin resmî adı, Uluslararası Adana Film Festivali oldu. Bu yıl ise halktan gelen talep doğrultusunda Adana Büyükşehir Belediyesi festivalin adını yeniden Adana Altın Koza Film Festivali olarak belirledi.

Altın Koza’da Hangi Ödüller Veriliyor?

Altın Koza ödülleri dört yarışmada veriliyor.

 • Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
 • Uluslararası Kısa Film Yarışması
 • Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması
 • Adana Kısa Film Yarışması

Bunlar sadece yarışmalarla ilgili olan ödüller. Tabii ki En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu gibi çeşitli ödüller de var. Ayrıca Yaşam Boyu Onur Ödülleri de var. Hatta onları kimin kazandığı şimdiden belli oldu. 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Onur Ödülleri Zuhal Olcay ve Zülfü Livaneli ve Çinli usta yönetmen Xie Fei’ye verildi. Festival kapsamında ödülleri kendilerine takdim edilecek.

Ayrıca bu yıl ilk kez Orhan Kemal Emek Ödülleri veriliyor. Onların da kazananları şimdiden belli oldu. Görüntü yönetmeni Erdoğan Engin ve makyaj sanatçısı Derya Ergün bu ödüllere layık görüldü. Orhan Kemal Emek Ödülleri 23 Eylül’de festivalin açılış töreninde verilecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için bu sene 52 film başvuruda bulundu ve 12’si aday olmaya hak kazandı. Onları da yönetmenleriyle birlikte sayalım.

 • Aden (Barış Atay)
 • Aidiyet (Burak Çevik)
 • Bağlılık-Aslı (Semih Kaplanoğlu)
 • Görülmüştür (Serhat Karaaslan)
 • Kapı (Nihat Durak)
 • Kovan (Eylem Kaftan)
 • Kraliçe Lear (Pelin Esmer)
 • Kronoloji (Ali Aydın)
 • Küçük Şeyler (Kıvanç Sezer)
 • Nuh Tepesi (Cenk Ertürk)
 • Şehitler (Köken Ergün)
 • Uzun Zaman Önce (Cihan Sağlam)

Peki bu ödülleri kim verecek? Yani, bu festivalin bu seneki jürisi kim olacak? İşte jüri üyeleri: İlksen Başarır, Öykü Karayel, Emine Yıldırım, Aytekin Ataş, Soykut Turan ve Uğur Vardan. Jüri başkanı ise Serra Yılmaz olacak.

Altın Koza’da Hangi Etkinlikler Düzenleniyor?

Bir film festivalinin demirbaşı olan film gösterimleri, açılış töreni, kapanış töreni ve ödül törenini saymaya gerek bile yok. Bunlar tabii ki Adana Altın Koza Film Festivali’nde de var. Açılış töreni 23 Eylül’de yapılacak. Orhan Kemal Emek Ödülleri de bu sırada verilecek. Asıl ödül töreni ise kapanış töreninin içinde yapılacak ve 29 Eylül’de gerçekleşecek.

Bir hafta boyunca Türk Sineması ve Dünya Sinemasından çok sayıda kısa ve uzun metraj film gösterimleri ücretsiz yapılacak. Yani hiçbir maddi kaygı olmadan sinemaya doyabilirsiniz. Adana’daki bütün sinema salonları, ellerindeki salonların bir kısmını festival filmlerine ayıracaklar. Diğer salonlarda ise normal programlarına devam edecekler. Bunun dışında açık hava sinemaları, tiyatrolar, kültür merkezi ve Tarihî Kız Lisesi gibi bazı yerlerde de ücretsiz film gösterimleri olacak.

Ayrıca atölye etkinlikleri, eğitimler, seminerler, söyleşiler ve konserler de her yıl olduğu gibi bu sene de gerçekleşecek. Ayrıntılı program Altın Koza’nın resmî web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır.

Altın Koza Film Festivali’ne Neden Gelmelisiniz?

Peki neden Altın Koza Film Festivali için Adana’ya gelmelisiniz? Aslında bu sorunun cevabı, ülkemizdeki diğer film festivallerine neden gitmeliyiz sorusunun cevabı ile aynı. Bildiğiniz üzere son yıllarda Türkiye’deki sinema salonlarında kaliteli filmleri mumla arar olduk. Her hafta sinemaların programlarına bakıyorum ve her defasında hayal kırıklığına uğruyorum.

Türkiye’de her sene 100-200 arası sinema filmi yapılıyor ama büyük çoğunluğu salonlara gelemiyor. Sinema salonlarında gördüğümüz yerli filmlerin çok büyük bir çoğunluğu kalitesiz ve güldürmeyen komedi filmlerinden oluşuyor. Komedi türü ile bir sorunum yok ama kalitelisi artık kolay bulunmuyor. Fabrikadan çıkmış gibi birbirinin aynısı filmler salonlara geliyor.

Yabancı filmlere gelince, bir sorun da orada beliriyor. Her sene Dünyanın her köşesinde harika filmler yapılıyor ama bizim sinemalarımıza gelen filmlerin önemli bir kısmı süper kahraman filmlerinden oluşuyor. Bu türden hoşlananlara saygı duyuyorum ama sinema salonlarının tek bir türün esareti altında olmasından hoşlanmıyorum. Süper kahraman filmleri dışında gördüğüm yabancı filmlerin bir başka kısmı ise daha önce yapılmış filmlerin ya tekrarı, ya devamı ya da bir yan hikâyesi oluyor. Yeni bir şeyler üretme yeteneği kalmamış Hollywood, aynı şeyleri sürekli yeniden üretiyor ve ne yazık ki bundan iyi para kazanıyor. Bizim sinemalarımızı da bu filmler esir alıyor.

Kısacası Türkiye’de ve Dünyada ne filmler çekiliyor da haberimiz olmuyor. Sinema salonlarında göremiyoruz. Özellikle bağımsız filmler Dünya sinemasını ileriye taşımaya başladı ama biz bunu göremiyoruz. Her hafta sanatsal kaygısı olmayan, tek amacı gişe geliri olan filmler izliyoruz.

İşte film festivalleri bu nedenle çok önemli. Normalde sinema salonlarında göremeyeceğiniz yerli ve yabancı birbirinden güzel filmleri festivallerde görebilirsiniz. Adana Altın Koza Film Festivali’nde de aynı durum geçerli. Şu an Altın Koza’nın Twitter sayfasında festivalde gösterilecek yerli ve yabancı filmler sürekli paylaşılıyor ve belki de bu filmlerin varlığından bile haberdar değildiniz. Üstelik bunlar son derece kaliteli filmler. İşte bu filmleri izlemek istiyor, kaliteli sinemaya doymak istiyorsanız Altın Koza Film Festivali için Adana’ya gelmelisiniz.

Tabii ki festivale katılmak için tek nedeniniz bu olmayacaktır. Başka güzellikleri de var. Sevdiğiniz sanatçılarla tanışmak, sinema atölyelerine ve söyleşilerine katılmak için de festivale katılmalısınız. Bunun dışında Adana; tarihî eserleri, doğal güzellikleri ve enfes mutfağı ile de görülmeyi hak eden bir şehir. Bunları deneyimlemek istiyorsanız Altın Koza Film Festivali’ne gelmişken bunu da yapabilirsiniz.

Adana’da Başka Ne Yapılır?

Film Festivali için Adana’ya geldiniz. Filmden filme koşup sinemaya doydunuz. Sinema sanatçılarıyla tanıştınız. Peki başka ne yapılır bu şehirde? İlk önce Adana’nın tarihî eserlerini ve müzelerini gezmenizi tavsiye ederiz. Hatta bunun için harita bile hazırladık. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Eğer gece hayatını merak ediyorsanız Ziyapaşa, Gazipaşa, Turgut Özal, Süleyman Demirel bulvarları ile Baraj Yolu Caddesi’ne uğrayabilirsiniz. Şehir dışına çıkacak fırsat bulabilirseniz. Adana çevresindeki antik şehirleri, kaleleri, yaylaları ve sahilleri de ziyaret edebilirsiniz.

Tabii ki gelmişken Adana Mutfağını denememek olmaz. (Ya da isterseniz bu kısmı Ekim ayındaki Adana Lezzet Festivali’ne bırakabilirsiniz) Adana; kebap, ciğer, şırdan gibi et yemekleri ile meşhurdur. Denemenizi tavsiye ederim. “Et yemekleri bana uymaz” diyorsanız hiç endişelenmeyin. Vegan ve vejetaryenler için de bir Adana rehberimiz de mevcut. Buraya tıklayınız. Tabii ki Adana şalgamı, böreği, sıkması, muzlu sütü, bici bicisi ve diğer tatları da denemeyi ihmal etmeyin.

Ve hepsinden önemlisi, madem ki Altın Koza Film Festivali için Adana’ya geldiniz, Adana Sinema Müzesi’ni mutlaka görün. Adana’nın Türk Sineması’na yaptığı devasa katkıları burada görebilirsiniz. Ayrıca müzenin bir odası Altın Koza Festivali için ayrılmış.

Ulaşım Bilgileri

Adana, ulaşımı oldukça kolay bir şehirdir. Şakirpaşa Havalimanı sayesinde uçakla gelebilirsiniz. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’nın yanı sıra diğer pek çok şehirden de Adana’ya her gün çok sayıda uçak gelmekte. Eğer otobüsle gelmek isterseniz Türkiye’nin neredeyse her yerinden Adana Otogarına otobüs bulabilirsiniz.

Eğer trenle gelmek isterseniz Mersin, İskenderun ve Osmaniye’den Adana Tren Garı’na her gün çok sayıda bölgesel tren var. Ekspres trenler ise Konya’dan, Kayseri’den ve Elazığ’dan kalkıyor. Bu şehirlerden ve yol üstündeki şehirlerden Adana’ya trenle gelebilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir’den ille de trenle gelmek istiyorsanız Konya’ya gelip oradan aktarma yapmalısınız.

Adana’ya deniz yoluyla gelmenizi tavsiye etmeyiz. Adana’nın deniz kıyısında Yumurtalık ve Karataş ilçeleri bulunsa da yolcu taşımacılığı yapılmıyor. Deniz yoluyla gelmek için Mersin’e gelip oradan Adana’ya trenle gelmeniz gerekir. Pek tavsiye edilen bir yöntem değil. Yolculuğunuz uzar.

Adana içinde nerede ne bulunur diyorsanız size iki adet telefon uygulaması tavsiye edebilirim. Birincisi tabii ki Google Haritalar uygulaması. Diğeri ise Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Akıllı Kent Uygulaması. İkisi de çok işinize yarar. Özellikle Akıllı Kent Uygulaması sayesinde hangi otobüsün nereden geçtiği ve nereye gittiğini öğrenebilirsiniz. Size çok yardımcı olacaktır.

Konaklama Bilgileri

Adana’da çok sayıda otel var. Bu konuda bir eksik yok. Fakat festivaller sırasında şehre o kadar çok turist geliyor ki kalacak otel bulamayabilirsiniz. O yüzden size tavsiyem, otel rezervasyonunuzu hiç gecikmeden şimdi yapmanız.

Adana’da beş adet beş yıldızlı otel mevcut. Buraya tıklayınız. İki adet uygulama oteli mevcut. Buraya tıklayınız. İş gezileri için gelenlerin kaldığı bir otel de var. Bunun dışında çok sayıda butik otel ve pansiyon var. Biz şu âna kadar butik otellerden sadece bir tanesini tanıttık ama zamanla diğerlerine de sıra gelecektir. O zamana kadar otel bulma sitelerine göz atabilirsiniz.

Aklınıza takılan her şeyi sormaktan çekinmeyin. Sorularınızı bu yazıya yorum yazarak sorabilirsiniz. Mümkün olduğunca kısa sürede cevaplayacağız. Eğer beklenmeyen bir durum olmazsa ben de bu seneki Altın Koza Film Festivali’nde günden güne izlenimlerimi yazmayı planlıyorum.

Görüşmek üzere.

“26. Adana Altın Koza Film Festivali Hakkında Bilmeniz Gerekenler” için 2 yorum

Ne düşündüğünü yazar mısın?