Portakal Çiçeği Karnavalı 2020 İptal Edildi

Ne yazık ki size güzel bir haber veremeyeceğim. Bu seneki Portakal Çiçeği Karnavalı 2020 bugün iptal edildi. İptalin nedeni ise tahmin edebileceğiniz üzere COVID-19 adlı koronavirüs. Karnavalın resmî sitesindeki iptal duyurusunu aşağıda sizlerle paylaşıyorum:

Portakal Çiçeği Karnavalı
Portakal Çiçeği Karnavalı

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile İlgili Basın Bülteni

Her yıl ülkemizden ve dünyadan yoğun bir katılımla ilimizde gerçekleştirdiğimiz ve bu yıl sekizincisini düzenleyeceğimiz “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” hakkında aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Valiliğimiz himayesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, İlçe Belediye Başkanlıklarımız ve Adana Ticaret Odası ve Karnaval Komitesi iş birliğinde, her yıl nisan ayında düzenlediğimiz “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”mızın sekizincisinin, 03-12 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Bununla birlikte dünya genelinde gerek ulusal gerekse uluslararası pek çok fuar, festival ve karnaval gibi insanların yoğun katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerin, etkisi gün geçtikçe artan ve birçok can kaybına sebebiyet veren corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelendiği ya da iptal edildiği müşahede edilmektedir.

Valiliğimiz, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, Seyhan, Çukurova, Sarıçam İlçe Belediye Başkanlıklarımız, Adana Ticaret Odası ve Karnaval Komitesinin katılımıyla 10 Mart 2020’ da gerçekleştirdiğimiz değerlendirme toplantısı sonucunda, karnavalın uluslararası boyutunun ülkemiz ve ilimiz açısından beraberinde corona virüs (Covid-19) tehlikesi getireceği kanaatine varılmış; bu bağlamda 03-12 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”nın vatandaşlarımızın sağlığı göz önünde bulundurularak bu yıl yapılmamasına karar vermiştir.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.

Portakal Çiçeği Karnavalı 2020’nin İptali Doğru Bir Karar mı?

Bu seneki karnavalın iptaline her ne kadar üzülmüş olsam da kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Portakal Çiçeği Karnavalı 2020 için Adana’ya milyonlar akıyor. Buna bir de Adana’nın kendi nüfusu ekleniyor. Şehrin belirli bir bölgesinde milyonlarca insan kaynaşıyor. Bu da virüsün yayılması için ideal bir ortam.

Virüs şu âna kadar Türkiye’de resmî olarak tespit edilmedi. Fakat bu, ülkemizde koronavirüsün hiç olmadığı ve tedbirsiz davranmamız gerektiği anlamına gelmez. En son KKTC de dâhil olmak üzere pek çok komşumuzda virüs tespit edildi. Bugün de Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, hastalığın Türkiye’de tespit edilmemiş olsa da Türkiye’de bulunmasının olası olduğunu söyledi. Bu yüzen tedbirli olmak gerekiyor.

Koronavirüsün Gezi Bloglarına Etkisi

İlk olarak Wuhan şehrinde görülen bu hastalık şimdiden dünya ekonomisine büyük zararlar vermeye başladı. ABD borsası sert düşüş kaydetti. Daha sonra Türkiye ve Rusya borsalarında da düşüş görüldü. Dünyanın fabrikası sayılan Çin’de üretim çok büyük oranda düştü. Uluslararası ticaret de yavaşlamakta.

Bu blogun konusu turizm ve bu sektör de salgından etkileniyor. İnsanlar tatil yapma planlarını iptal ediyorlar ya da erteliyorlar. Gidilecek, gezilecek yeni yerler arayışlarını asgari düzeye çekiyorlar. Festival ve benzeri etkinlikler iptal ediliyor. Portakal Çiçeği Karnavalı 2020 de bunun bir örneği. Bu bizim gibi gezi blogları için ne anlama geliyor tam olarak söylemek zor ama en azından kısa vadede hiç de iyi bir şey olmayacağı kesin. İstatistikler geldikçe göreceğiz. Daha sonra bununla ilgili ayrıca bir yazı yazabilirim.

Ne düşündüğünü yazar mısın?